Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Cała Polska czyta dzieciom 2011


19 grudnia

Dzisiaj do Czytelni dla dzieci i młodzieży zawitały przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Gorlicach z ul. Potockiego 7. Tematem naszego spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom był Mikołaj oraz Święta Bożego Narodzenia. Ponieważ przedszkolaki pierwszy raz gościły w Czytelni przeprowadziłam z nimi pogadankę na temat książek i biblioteki, a następnie przeszliśmy do czytania książek. Przeczytałam opowiadanie Grudniowa noc Susan Niessen, oraz List do Świętego Mikołaja Edyty Wygodnik . Największą atrakcją była jednak książka o uwielbianym przez dzieci psie Scooby-Doo z serii książek "Scooby-Doo czytamy razem" pt. Świąteczne ciasteczka. Następnie rozdałam dzieciom szablony bombek oraz choinek i poprosiłam, aby pięknie udekorowały właśnie te świąteczne symbole. Wszystkie prace były piękne. Gdy spotkanie dobiegało końca dzieci złożyły mi serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne oraz wręczyły mi piękną choinkę z aniołkiem.


12,13,16 grudnia

Grudzień to czas magiczny szczególnie dla dzieci. W tym właśnie miesiącu zaprosiłam do Czytelni trzy grupy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Pierwsza grupa przybyła 12 grudnia, druga 13 a trzecia 16 grudnia. Ze wyglądu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia wszystkie książki jakie przeczytałam dzieciom związane były tematycznie z tym właśnie wydarzeniem, były to: Prezent dla Świętego Mikołaja Ewa Stadtmuller, List do Świętego Mikołaja Edyta Wygodnik, Grudniowa Noc Susan Niessen oraz książka z serii "Sooby-Doo czytamy razem" pt. Świąteczne ciasteczka. Przedszkolaki słuchały wszystkich bajek z wielkim zainteresowaniem. Po lekturze bajek nadszedł czas na zajęcia plastyczne. Moi goście pięknie udekorowali choinki i bombki.


9 grudnia

Razem z najmłodszymi przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP w Gorlicach podczas zajęć "CZYTANIE NA DYWANIE" bawiliśmy się kształtami i kolorami. "Tuptuś i kształty" to seria książeczek o zajączkach, które w trakcie zabawy odkrywają rozmaite figury – od trójkątów z pajęczyny po kwadraty z patyków! Po wysłuchaniu bajek dzieci w kolorowankach wyszukiwały koła, trójkąty, kwadraty oraz prostokąty malując je wskazanym kolorem. Wykonane prace zabrały ze sobą do swoich domów by w nim szukać kształtów – "tam, gdzie lubią bawić się".
25 listopada

Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. W naszej Bibliotece to święto trwało nieco dłużej. Jedna grupa z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach przybyła 25 listopada, druga – 29 listopada, a trzecia – 2 grudnia.
Ten wyjątkowy dla naszych Misiów dzień świętowaliśmy w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną o znanych pluszowych misiach, dowiedziały się, kiedy powstały i jak wygląda ich produkcja.
Następnie dzieci wysłuchały kilku krótkich opowiadań o Misiu Uszatku z książki Czesława Janczarskiego Miś Uszatek i przyjaciele, bajki O niedźwiadku łakomczuchu z książki Najpiękniejsze baśnie oraz opowiadania o leniwym misiu Konradzie z książki Odważny mały miś Sylvii Schopf i Evy Muszynski.
Wspólnie tańczyliśmy do piosenki "Jadą, jadą misie". Dzieci szukały również przysmaku naszego bohatera, który ukrył go gdzieś w czytelni, a także odgadywały "misiowe zagadki" przy akompaniamencie piosenki Pluszowy Miś.


24-25 listopada

W tych dniach razem z przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 4 obchodziliśmy Urodziny Kubusia Puchatka. Dzieci poznały historię powstania książeczki "Kubuś Puchatek" autorstwa A. A. Milne'a. A było to tak: "Na pierwsze urodziny Krzyś otrzymał od swojej mamy w prezencie pluszowego misia. Chłopczyk pokochał pluszową zabawkę. Przypatrując się zabawie swojego synka i fascynacji misiem, tata wpadł na pomysł napisania książki dla synka. I tak to w październiku 1926 roku w Londynie został wydany "Kubuś Puchatek". Od tamtej pory obchodzi On swoje urodziny". Jak na każdym przyjęciu urodzinowym,nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Wśród licznych zabaw były m.in. rozwiązywanie zagadek o misiach i niedźwiedziach, ustalenie listy gości zapisanej na wspak, którzy przyjdą do Kubusia Puchatka na jego urodziny, przyczepianie pszczółek do garnuszka miodu z zawiązanymi oczami, głośne czytanie książki "Kubuś Puchatek", a także konkurs plastyczny na najbardziej sympatycznego misia. A tak bawiliśmy się (patrz zdjęcia):)


18 listopada

"Mów co czujesz" pod takim hasłem odbyły się zajęcia z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP w Gorlicach w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Po lekturze książeczki pt. "Mów co czujesz" z serii "Lekcje ze Stumilowego Lasu" Disneya, rozmawialiśmy o tym, dlaczego się smucimy lub złościmy, co nas może wprowadzić w zły humor oraz w jaki sposób możemy sobie z tym smutkiem radzić. Naszą receptę na szczęście zawarliśmy w zdaniu "Jeśli ktoś cię zasmuci lub zrobi ci coś złego, powiedz mu wprost, co czujesz, nie duś w sobie tego!" Podczas działań plastycznych powstały kolorowe prace – buźki przedstawiające szczęście.


15 i 21 listopada

Trzy grupy z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach zawitały do Oddziału dla Dzieci w naszej Bibliotece. Odwiedziny przedszkolaków rozpoczęliśmy od wizyty w Wypożyczalni dla Dzieci, gdzie dzieci dowiedziały, w jaki sposób mogą zostać czytelnikami, zapoznały się z układem książek na półkach. Natomiast w Czytelni dla Dzieci spotkanie zaczęło się od pogadanki na temat książek oraz kulturalnego zachowania się w bibliotece. Dzieci bardzo dużo wiedziały na ten temat. By wytłumaczyć dzieciom, jak zostać czytelnikiem oraz jak mamy obchodzić się z książką posłużyłam się książką Antoniego Cieszydruka Oczko pt. Jaś Czytalski w bibliotece. Przedstawiłam dzieciom również inne ciekawe książki dostępne w Czytelni – wielki entuzjazm wywołały te z odgłosami zwierząt i trójwymiarowe. Odgadywaliśmy różne zagadki, ćwiczyliśmy z Kubusiem Puchatkiem razem z książką. W górę w dół, a potem w pół.
Umówiliśmy się na kolejne spotkanie, które odbędzie się w Światowym Dniu Pluszowego Misia, a więc jego tematem będą oczywiście misie.


7 października – Kolejna edycja "CZYTANIA NA DYWANIE" w Filii "Zawodzie", w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom – rozpoczęta!

Dziś czytaliśmy wspólnie z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP w Gorlicach. Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej rozbawiły dzieciaki, a zabawa pod nazwą "pajęcza sieć" pokazała dzieciom, że choć różnią się od siebie, to bardzo dużo je łączy – lubią te same zabawy, czytanie tych samych bajek, uwielbiają czekoladę, podobają im się stroje kolegów oraz oczy koleżanek. Czytanie oraz wspólna zabawa wprowadziły nas w dobry nastój na cały dzień.


20 czerwca – spotkanie przy książce

Część dzieci z kl. I A z MZS nr 1 w Gorlicach przybyła na zajęcia dotyczące wakacji.
Zaprezentowałam im wiersze Doroty Gellner Podróż i Wycieczka oraz wiersz Ludwika Jerzego Kerna Wynalazek na piątkę z plusem. Następnie zamieniliśmy się rolami, każde dziecko oraz Pani Halinka zaprezentowały bardzo ciekawe książki, które polecają do przeczytania na wakacje.
W trakcie tych zajęć dzieci rozwiązywały zagadki i łamigłówki. Odbyły się także zajęcia plastyczne. Każdy z uczestników spotkania dostał wagon, na którym miał namalować miejsce, dokąd chciałby pojechać na wakacje albo dokąd pojedzie. Takim właśnie sposobem stworzyliśmy piękny kolorowy wakacyjny pociąg.


17 czerwca – podsumowanie akcji CPCD

Ostatni raz przed wakacjami spotkałam się także z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Do krainy bajek trafili dzięki magicznemu tunelowi.
Przeczytałam im wiersze pt. Bajka-zgadywanka Marcina Brykczyńskiego oraz wiersz Elżbiety Ostrowskiej Chatka Bajek oraz bardzo zabawne wiersze Doroty Gellner pt. Bal, Smok, Brat, Podróż.
Następnie były zagadki literackie. Przeprowadziłam zabawę ruchową – zadaniem dzieci było naśladowanie różnych bohaterów literackich. Przedszkolaki wcieliły się w role Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi oraz krasnoludków i Śnieżki. Przeprowadziłam także zabawę Prawda-Fałsz.
Na zakończenie spotkania otrzymałam od dzieci piękne laurki. A ja w podziękowaniu za cały rok współpracy poczęstowałam ich słodkościami.
Magicznym tunelem wydostali się z krainy bajek i z wesołymi minami powędrowali do Przedszkola.


17 czerwca – Wizyta w Bibliotece

Bibliotekę odwiedziły dzisiaj dzieci ze Szkoły Filialnej w Bodakach. Przeprowadziłam z nimi pogadankę na temat książek i biblioteki. Pokazałam książki-zabawki. Następnie były różne zagadki, a na koniec spotkania przy użyciu kart MYTHOS ułożyliśmy zabawne opowiadanie.
Kończąc spotkanie, wręczyłam dzieciom zakładki do książek.


15 czerwca – podsumowanie akcji Cała Polska czyta dzieciom

Dzisiaj ostatni raz w tym roku szkolnym spotkałam się z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Gorlicach. Dzieci musiały przejść przez magiczny tunel, aby dostać się do Czytelni dla Dzieci. Tam czekały na nie różne zagadki dotyczące bajkowych postaci. Przypomnieliśmy sobie utwory, które poznały w ramach w akcji Cała Polska czyta dzieciom przez cały rok szkolny.
Potem nadszedł czas na czytanie. Zaprezentowałam dzieciom wiersz pt. Bajka-zgadywanka Marcina Brykczyńskiego oraz wiersz Elżbiety Ostrowskiej Chatka Bajek. Po odgadnięciu, jakie postacie bajkowe kryją się w tych wierszach, przeprowadziłam zabawę ruchową – dzieci za pomocą ruchu naśladowały różnych bohaterów literackich.
Na zakończenie spotkania otrzymałam od dzieci piękne laurki oraz prace plastyczne namalowane specjalnie dla mnie. A ja w podziękowaniu za cały rok współpracy poczęstowałam ich słodyczami. Żeby opuścić krainę bajek moi goście musieli ponowie odbyć wędrówkę przez magiczny tunel.


30 maja – Spotkanie z przedszkolakami z Prywatnego Przedszkola "Elfik"

Gośćmi Biblioteki była grupa dzieci z Prywatnego Przedszkola "Elfik" w Gorlicach.
Spotkanie rozpoczęliśmy od wizyty w Wypożyczalni dla Dzieci. Tam przedszkolaki dowiedziały się, jak zostać czytelnikami i jak wypożyczyć książki.
Następnie przeszliśmy do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, gdzie odbyła się pogadanka dotycząca książek, Biblioteki.
W czytelnianej krainie bajek wymienialiśmy znane bajki oraz podawałam błędnie tytuły, a zadaniem dzieci było odgadnięcie poprawnej nazwy (np. Zenon Budowniczy, J urek i Małgosia, Chłopczyk z zapałkami).
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom moi goście wysłuchali książek o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach: Każdy jest wyjątkowy Lancy Parent oraz Moja ulubiona pora roku K. Emily Hutty. Zabawa ruchowa przy piosence Gdy szczęśliwy jesteś to z Kubusiem skacz zakończyła Kubusiowie spotkanie.
Z krainy bajek dzieci wydostały się dzięki magicznemu tunelowi, którym udały się z powrotem do przedszkola.


27 maja

Jak co tydzień, dzieci z Przedszkola nr 1 w Gorlicach zawitały do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Dzisiaj spotkanie poświęcone było ważnym osobom w naszym życiu – naszym mamom.
Przeczytałam dzieciom trzy wiersze: Doroty Gellner Chodzą mamy oraz Natalii Usenko Mama się odchudza i Najczerwieńszy kubek. Następnie moi goście wysłuchali książki pt. Mama Tupcia Chrupcia idzie do pracy oraz opowiadania Zofii Staneckiej Leniwy dzień mysiej mamy umieszczone w czasopiśmie "Świerszczyk" nr 10 z 2011 roku.
Zadaniem dzieci było rozwiązanie łamigłówki, dzięki której dowiedziały się, jak brzmi słowo mama w j. angielskim. Na zakończenie przygotowaliśmy piękne kwiatki, które wraz z najlepszymi życzeniami powędrują do naszych kochanych mam.


25 maja – maluchy w Bibliotece

Trzylatki i czterolatki z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach zawitały do naszej Biblioteki.
Dzieci zapoznały się z działalnością Wypożyczalni dla Dzieci – dowiedziały się co zrobić, żeby zostać czytelnikiem, jakie książki są przeznaczone dla ich grupy wiekowej.
Następnie przeszliśmy do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, gdzie przyszedł czas na pogadankę dotyczącą książek i Biblioteki. Powiedziałam dzieciom, jak należy zachowywać się w Bibliotece, a one opowiedziały mi, jak powinno się dbać o książkę. Przedszkolaki dowiedziały się, po czym rozpoznać, że książka jest z Biblioteki. Pokazałam zebranym również książki-zabawki, które są bardzo lubiane przez maluchy. Obejrzały bogato ilustrowane książki. Następnie grupa przedszkolaków wysłuchała dwóch bajek o Tupciu Chrupciu pt. Tupcio Chrupcio odwiedza dziadków, Mama Tupcia Chrupcia idzie do pracy. Jak zwykle myszka wywołała wśród dzieci wiele pozytywnych emocji.
Zebrani przeglądali również książki dostępnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży oraz układali klocki, puzzle.


20 maja

Dwa spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odbyły się z udziałem dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach.
Tematem dzisiejszego spotkania były smoki.
Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. Bajka o smoku Novusiu autorstwa Wiesława Drabika. Następnie przeczytałam wiersz Smok Jana Brzechwy. Bardzo spodobał się kolorowy i śmieszny smok Zosi z opowiadania Zosia i niewidzialny smok Elżbiety Pałasz zamieszczony w czasopiśmie "Świerszczyk nr 8 z 2009 roku.
Dwa smoki – Antoniego i Wincenta – które chciały zagrać w piłkę nożną, bohaterów opowiadania pt. Scena pierwsza: W małym lasku spotykamy dwa duże smoki z książki Sceny z życia smoków Beaty Krupskiej mali czytelnicy poznali dzisiaj jako ostatnie.
Następnie moi goście pomogli smokowi w labiryncie oraz odnajdywali różnice pomiędzy niemal identycznymi smokami.


13 maja

Kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odbyło się z udziałem dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Gorlicach. Przygotowałam dla nich książki o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach. Przeczytałam dwie książki: Każdy jest wyjątkowy oraz Bardzo przeprasza. Dzieci dowiedziały się, dlaczego Tygrysek chciał pozbyć się swoich pasków oraz na kogo obraził się Króliczek.
Następnie były zagadki z książki A kuku! oraz krótka gimnastyka przy książce W górę, w dół a potem wpół. Wesołe zabawy przy piosence Gdy szczęśliwy jesteś to z Kubusiem klaszcz zakończyła nasze dzisiejsze spotkanie.


9 maja

Tydzień Bibliotek w Oddziale dla Dzieci w MBP w Gorlicach rozpoczęliśmy od spotkania z dziećmi z Przedszkola w Stróżówce. Mali czytelnicy zapoznali się z Wypożyczalnią i Czytelnią dla dzieci i młodzieży. Mimo iż gościły w Bibliotece po raz pierwszy, wiedziały jak się zachować w takim miejscu oraz jak obchodzić się z książką.
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom przeczytałam dwie książki o (jak się dowiedziałam od przedszkolaków) kochanym żółwiku Franklinie: Franklin i książka z biblioteki oraz Franklin i guma balonowa. Następnie dzieci m. in. układały puzzle z wizerunkiem żółwia, w labiryncie pomogły Franklinowi odnaleźć drogę do ślimaczka, łapały przysmak ulubieńca (muszki). Przeglądały również książki dostępnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży oraz układały klocki, puzzle.


29 kwietnia

Dzisiejszym tematem spotkania z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach były pojazdy. Przeczytałam następujące opowiadania: Nowy samochód Daisy oraz trzy opowiadania z książki pt. Historyjki i opowiastki: Łódka, Samolot, Ciężarówka. Następnie rozmawialiśmy na temat pojazdów (jak je możemy podzielić – przedszkolaki wymieniały znane im pojazdy). Bawiliśmy się również papierem – stworzyliśmy z niego piękne samochody.


15 kwietnia

Zbliżają się Święta dlatego postanowiłam, że dzisiejszym tematem spotkania z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 będzie właśnie Wielkanoc. Przeczytałam opowiadanie Pisanki z książki Magiczny las Katarzyny Najman oraz opowiadanie Bajka wielkanocna Anny Onichimowskiej (opowiadanie to znajduje się w czasopiśmie dla dzieci "Świerszczyk" nr 8/2011), następnie dwie krótkie historyjki napisane przez Melanie Kapelusz, które również znajdują się w Świerszczyku: Nastrój do polewania – nr 8/2011 oraz Końskie tarapaty – nr 7/2010. Na koniec jeszcze wiersz Jerzego Ficowskiego Kolorowe bazie i jak zwykle po przeczytanych utworach bawiliśmy się. Przedszkolaki pomogły króliczkowi odnaleźć drogę do koszyczka z pisankami. Mali czytelnicy odnajdywali ukryte obrazki na rysunku. Na koniec dzieci wręczyły mi piękny świąteczny upominek oraz zaśpiewały piosenkę dotyczącą Świąt Wielkiej Nocy. To było bardzo miłe spotkanie.


14 kwietnia

Dzisiaj dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Gorlicach zapoznałam z Muminkami. Przedszkolaki wysłuchały czterech opowiadań Tove Jansson: Muminek i kapelusz, Mała mi i latawiec, Czemu się martwisz mamusiu, Ostatni smok na świecie.
Spotkanie zakończyliśmy wyklejaniem i malowaniem torebek mamy Muminka i kapeluszy taty Muminka. Dzieciom bardzo podobały się dzisiejsze literacko-artystyczne zajęcia.


13 kwietnia

Odwiedziłam dzisiaj dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Wesołe Skrzaty" w Gorlicach. Mali czytelnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali trzech opowiadań o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach: Uwierz w siebie, Naucz się wybaczać oraz Kubuś Ogrodnikiem. Dzieci dowiedziały się, czego bał się Prosiaczek, na kogo gniewał się Królik oraz jak Kubuś Puchatek z ziarenka wyczarował piękny kwiat. Następnie odgadywały postaci pochodzące z bajki o Kubusiu Puchatku, które ukryły się w książce A kuku.
Nadszedł czas na krótką gimnastykę. Wraz z mieszkańcami Stumilowego Lasu wykonaliśmy kilka ćwiczeń (pomogła mi w tym książka W górę, w dół a potem wpół). Na zakończenie spotkana tańczyliśmy w rytm piosenki: Gdy szczęśliwy jesteś, to z Kubusiem klaszcz.


8 kwietnia

Odwiedziły mnie dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Przeczytałam im książę o Strażaku Samie pt. Czerwony Alarm, opowiadanie Pożar z książki Wyjątkowa planeta czyli wielkie odkrycia małych lisków Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby. Wytłumaczyliśmy sobie trzy przysłowia: wpaść jak po ogień, palić za sobą mosty, dolewać oliwy do ognia – posłużyłam się przy tym książką Grzegorza Kasdepke Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwalają zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń.
Na zakończenie spotkania przeprowadziłam zabawę z chustą animacyjną Klanza – przedszkolaki musiały tak falować znajdującymi się na chuście piłkami i balonem, żeby nie spadły na ziemię, bo wtedy mogłyby spowodować pożar.


23 marca

Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży gościła dzisiaj dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Gorlicach. Tematem naszego spotkania były smerfy i ich przygody. Najpierw dzieci wysłuchały piosenki pt. "To jest smerfów świat". Mimo upływu lat te niebieskie małe stworki nadal budzą u dzieci pozytywne emocje i wywołują uśmiech na ich twarzach. Przekonałam się o tym, czytając trzy opowiadania : Dziwny smerf, Smerfny rycerz i Wyścig smerfów. W trakcie spotkania wcieliłam się w kilka ról. Będąc Osiłkiem poprosiłam dzieci o zrobienie kilku przysiadów, jako Łasuch zgubiłam swoje ciasteczka i poprosiłam dzieci o odnalezienie ich (ciasteczkami były klocki ukryte w sali), jako Śpioch chciałam poznać sposoby dzieci na zasypanie, będąc Harmoniuszem poprosiłam o zaśpiewanie piosenki zaś jako Malarz – o pomalowanie przygotowanych wcześniej kolorowanek.


18 marca

Pełne humoru książeczki Wiesława Drabika poznały trzy grupy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1. Bajeczki-rymowanki pt.: Łakomczucha, Nie-zły pies, Awantura na podwórku, Z tatą w cyrku, Z tata w ZOO oraz Nowy Domek Wiewiórki bardzo podobały się dzieciom. Następnie rozwiązywaliśmy zadania np.: do podanych ilustracji dopasuj tytuł, który obrazek nie pochodzi z bajki, ułóż chronologicznie obrazki. Dzisiejsze spotkanie zakończyliśmy głośną i wesołą zabawą pt. "Awantura na podwórku".


17 marca

Ponieważ zabawna myszka Tupcio Chrupcio bardzo spodobała się dzieciom w odwiedzonych przeze mnie przedszkolach, dlatego postanowiłam przedstawić tę postać także dzieciom z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Gorlicach. Oto tytuły czytanych bajek: Tupcio Chrupcio nie che jeść, Mama Tupcia Chrupcia idzie do pracy i Tupcio Chrupcio nie chce spać. Ostatnia z wymienionych bajek skłoniła dzieci do pogawędki na temat szybkiego zasypiania. Niektóre dzieci bardzo chętnie opowiedziały też własne sny. Natomiast po przeczytaniu drugiej wymienionej bajki przedszkolaki powiedziały mi, kim chciałyby zostać, kiedy będą już dorosłe.


16 marca CZYTANIE NA DYWANIE w Filii Zawodzie

Kolejny już raz w bibliotece na Zawodziu czytaliśmy z przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Gorlicach. Tym razem znane i lubiane przez dzieci wiersze polskich autorów czytały i recytowały przedszkolaki, a były to utwory: Muchy Samochwały oraz Stefek Burczymucha – Marii Konopnickiej, Okulary – Juliana Tuwima, Paweł i Gaweł – Aleksandra Fredry, Kaczka Dziwaczka – Jana Brzechwy oraz Chory Kotek – Stanisława Jachowicza. Następnie przeczytaliśmy wybraną przez dzieci z bibliotecznej półki książkę z serii Moje Ciało – Dlaczego warto ćwiczyć? Wspólnie wymienialiśmy, co należy robić, by wzmacniać mięśnie i wytrzymałość organizmu, aby być zdrowym, mieć dobre samopoczucie oraz energię do nauki i zabawy. Był to trafiony trening umysłowy przed zmaganiami sportowymi w kolorowym tunelu KLANZY.
15 marca

Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziła grupa dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance. Dzieci słuchały dwóch opowiadań: Podróż balonem i Odwiedziny przyjaciół pochodzących z książki M. Poncelet, R. Rahir pt. Magiczny las. Oglądały je również na wielkim ekranie. Następnie moi goście oglądali książki dostępne w Czytelni, układali puzzle, klocki. Zabawy z tunelem, które przeprowadziłam na zakończenie spotkania, dostarczyły zebranym wiele uśmiechu i radości.


14 marca

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odwiedziłam Niepubliczne Przedszkole "Wesołe Skrzaty" przy ul. Dukielskiej 73. Przeczytałam im cztery opowiadania o Kasi i Piotrusiu, rodzeństwie, które podczas wyprawy do lasu odkryło zaczarowany świat zwierząt: Zaczarowane jagody, Pomoc, Podróż balonem i Porwanie z książki Magiczny las. Po lekturze przeprowadziłam dwie zabawy integrujące grupę – "Gdybym był..." (dzieci usiadły w kręgu i każde z nich kończyło zdanie: np. gdybym był owocem, to byłbym...) oraz "jak się czujesz", tzn. dzieci na prośbę bibliotekarki wyrażały swoje uczucia i zainteresowania – np. jeżeli jesteś wesoły – podskocz. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z tych zabaw.
11 marca

Dzisiejsze CZYTANIE NA DYWANIE z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP w Gorlicach odbyło się w iście ekscytującej atmosferze. Najpierw z Pinokiem przemierzyliśmy ocean w poszukiwaniu jego ojca i zmierzyliśmy się z ogromnym wielorybem, który połknął bohaterów książki Carlo Collodiego pt. Pinokio, następnie z SamSam-em oraz Groszkiem, bohaterami książki Wyprawa na Marfa odwiedziliśmy kosmiczną planetę, by potem... pomóc kurce w odnalezieniu jej zagubionego w lesie kurczątka z bajki pt. Porwane kurczątko autorstwa Jolanty Horodeckiej-Wieczorek.
W dalszej części zajęć, w sportowych zmaganiach z wykorzystaniem kolorowego tunelu popularyzowanego przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, zmierzyły się przedszkolaki w dwóch grupach. Ostatecznie w tej zabawie nie było wygranych ani przegranych. Wszyscy świetnie się bawili, łącznie z paniami przedszkolankami, mijając się w tunelu i wymieniając kolorowymi piłeczkami, pełzając po tunelu jak wąż oraz ćwicząc równowagę w chodzeniu do tyłu. To były pełne radości i wrażeń zajęcia.


11 marca

Po raz kolejny w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zrobiło się tłoczno i gwarno. Odwiedzili mnie stali bywalcy z Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Przedstawiłam dzieciom żółwia Franklina z książek: Franklin i książka z biblioteki, Franklin i wyścig gokartów oraz Franklin detektywem. Dzieci uważnie słuchały opowiadań.
Następnie przeprowadziłam kilka zabaw: dzieci otrzymały karteczki z prostym zadaniem matematycznym, po wykonaniu obliczenia musiały odnaleźć wynik, znajdujący się gdzieś w sali. Podobne zadanie dotyczyło pór roku. Dzieci otrzymały obrazki przedstawiające rzecz charakterystyczną dla wiosny, lata, zimy albo jesieni i ich zadaniem było odnalezienie danej pory roku.
Na zakończenie spotkania dzieci zrobiły mi wielką niespodziankę – z okazji Dnia Kobiet wręczyły mi piękną laurkę.


9 marca

Dzieci z Przedszkola z ul. Potockiego 7 zawitały do bibliotecznej "Zatoki Tęczy". Wysłuchały bajek o Franklinie: Franklin i książka z biblioteki, Franklin i wyścig gokartów oraz Franklin detektywem. Po czytaniu przedszkolaki zostały detektywami. Ich zadaniem było odnalezienie ukrytych w Czytelni klocków. Układały także puzzle przedstawiające postać Franklina. Następnie każdy łapał "przysmak Franklina" do kosza.


4 marca

"Zatoka Tęczy" w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży gościła dzisiaj dzieci z Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Przeczytałam im książki: Tupcio Chrupcio nie chce jeść, Tupcio Chrupcio nie chce spać, Tupcio Chrupcio kaprysi autorstwa Anny Casalis. Również wśród tych przedszkolaków owa myszka stała się bardzo interesującą postacią. Na koniec przeprowadziłam zabawę integracyjną – "Jak się czujesz".


3 marca

Tym razem trzy spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odbyły się w Przedszkolu Sióstr Felicjanek przy ul. Krasińskiego 21. Dzieciom bardzo spodobała się myszka Tupico Chrupcio, którą im przedstawiłam w książkach: Tupcio Chrupcio nie chce jeść, Tupcio Chrupcio nie chce spać (po przeczytaniu tej bajki dzieci wymieniały sposoby, które ułatwiłyby naszej myszce zasnąć; opowiadały również swoje sny) oraz Tupcio Chrupcio kaprysi autorstwa Anny Casalis. Na zakończenie spotkania przeprowadziłam kilka zabaw z dziećmi.


25 lutego

Odwiedziłam dzisiaj dzieci z Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Przedszkolaki poznały ciekawe przygody Kasi i Piotra oraz ich leśnych przyjaciół z Magicznego Lasu z opowiadań: Zaczarowane jagody, Pomoc, Podróż balonem z książki M. Poncelet, R. Rahir pt. Magiczny las. Dodatkowo w jednej grupie dzieci chciały posłuchać kolejnych przygód, dlatego przeczytałam dwie następne historie z tej książki: PorwanieTeatrzyk Kukiełkowy.
Zajęcia zakończyliśmy kilkoma zabawami integracyjnymi związanymi z poznanymi opowiadaniami.


18 lutego

"Zatokę Tęczy" odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Mali czytelnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali dwóch opowiadań o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach: Wystawa u Prosiaczka oraz Kubuś Ogrodnikiem. Dzieci dowiedziały się, jaką wystawę zorganizował Prosiaczek oraz jak Kubuś Puchatek z ziarenka wyczarował piękny kwiat. Po czytaniu nadszedł czas na krótką gimnastykę. Wraz z mieszkańcami Stumilowego Lasu wykonaliśmy kilka ćwiczeń (pomogła mi w tym książka W górę, w dół a potem w pół). Na zakończenie spotkana tańczyliśmy w rytm piosenki: Gdy szczęśliwy jesteś, to z Kubusiem klaszcz.


28 stycznia

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odwiedziłam Przedszkole "Słoneczko" przy ul. Krakowskiej 11. Zapoznałam dzieci z książkami Peyo pt. Dziwny smerf, Smerfny rycerz oraz Smerf dyktator. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie przygody miał "dziwny smerf", kto został "Smerforycerzem" i jak zachowywał się Ważniak, gdy Papa Smerf wyruszył w podróż. Po przeczytaniu bajek okazało się, że prawie wszystkie dzieci są sympatykami smerfów. W trakcie spotkania wcieliłam się w kilka ról. Będąc Osiłkiem poprosiłam dzieci o zrobienie kilka przysiadów, jako Marzyciel chciałam poznać marzenia dzieci. Z kolei Ważniak zadawał wszystkim pytania. Zaproponowane ćwiczenia bardzo się dzieciom spodobały.
27 stycznia

Odwiedziłam dwie grupy dzieci w Przedszkolu w Stróżówce. Dzisiejszym tematem była zima. Wszystkim przedszkolakom przeczytałam bajki Śnieżne szaleństwo, oraz Podziemne labirynty Magicznego Lasu z książki Barbary Badowskiej 100 bajek krasnoludka. Młodsza grupa poznała także wiersz Lodowy pociąg Doroty Gellner, a starszaki opowiadanie Wielki Mróz z książki pt. Opowiadania z morałem. Przeprowadziłam również mini-zawody w "skokach narciarskich". Każdy uczestnik spotkania został nagrodzony zakładką do książki.
26 stycznia

Tematem spotkania z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola "Wesołe Skrzaty" przy ul. Dukielskiej była zima i wszelkie dziecięce rozrywki z nią związane. Dzieciom przeczytałam bajki: Śnieżne szaleństwo oraz Podziemne labirynty Magicznego Lasu z książki Barbary Badowskiej 100 bajek krasnoludka. Z opowiadania Wielki Mróz z książki pt. Opowiadania z morałem przedszkolaki dowiedziały się m.in. do czego służy termometr. Następnie było kilka ćwiczeń, np. co nie pasuje do zimy, oraz zabawa ruchowa – "skoki narciarskie".


20-21 stycznia

Dzieci lubią, kiedy czytamy im bajki. Kolejny raz przekonałam się o tym, czytając przedszkolakom z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Gorlicach. Bibliotekę odwiedziły młodsza i starsza grupa dzieci. Co czytaliśmy?: Na majówkę autorstwa Danuty Zawadzkiej, Kłopoty pana krokodyla autorstwa Barbary Barszcz, oraz Franklin i książka z biblioteki.
Jak to zwykło u nas w filii Zawodzie bywać, po przeczytaniu bajek przyszedł czas na zaprezentowanie manualnych zdolności dzieci i tak... powstały kolejne dzieła maluchów.


14 stycznia

Wraz z Nowym Rokiem kontynuujemy akcję CZYTANIE NA DYWANIE w Filii "Zawodzie".
Dziś czytaliśmy wspólnie z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP w Gorlicach. Dzieci bardzo rozbawiła historia borsuka Bartka z książeczki Na majówkę autorstwa Danuty Zawadzkiej. Sympatyczny borsuk postanowił wybrać się na majówkę. Starannie przygotowywał się do wyprawy, jednak zbyt ciężki bagaż przeszkodził mu w wycieczce. Jak borsuk sobie poradził? Jeśli jesteś ciekaw i Ty, sięgnij po tę bajeczkę.
Przeczytaliśmy również bajkę Kłopoty pana krokodyla autorstwa Barbary Barszcz oraz wiersze Ewy Stadtmuller Dokąd biegnie czas.
Po zakończonym czytaniu, jak zwykle przyszedł czas na zabawę. Strzałem w dziesiątkę okazało się odrysowywanie postaci na dużych arkuszach papieru. Przedszkolakom bardzo spodobał się pomysł. Dzieci świetnie się bawiły, co widać na załączonych zdjęciach.