Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Cała Polska czyta dzieciom 2012


7 grudnia – "Święty, który roznosi prezenty"

"Święty Mikołaju, jakże Cię kochamy!
Na Twoje przybycie cały rok czekamy.
Przed taką wizytą każdy jest przejęty;
Myśli, czy zasłużył na Twoje prezenty.
A gdy nam je dajesz, to my Ci mówimy,
Jak z podarków Twoich bardzo się cieszymy!"


Święty Mikołaj to doskonale wszystkim znana postać staruszka o lasce, w okularach, z długą siwą brodą, w czerwonym stroju, z workiem pełnym prezentów. Dzisiejsze spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom było poświęcone temu z najbardziej lubianych przez dzieci świętych. Przedszkolaki, grupa druga z Miejskiego Przedszkola Nr 1, wysłuchały opowiadań: "Mikołajek i Mikołaje" Barbary Lewandowskiej oraz "Bajki świątecznej" Natalii Usenko. Dużo śmiechu wywołała zabawa ruchowa "worek świętego Mikołaja". Później przyszedł czas na zajęcia plastyczne, a na zakończenie zajęć wspólnie ubraliśmy choinkę. Czytanie oraz wspólna zabawa wprowadziły nas w dobry nastój na cały dzień.
21, 23, 26, 27 i 30 listopada – "Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny Miś" – Święto Misia

"Pierwszy Pogromca Koszmarnych Snów,
Płaczoposkramiacz (zastrzyki! "znów!"),
Ten, Co Wie Wszystko (jak i dlaczego),
Wielki Bohater, Co Się Niczego.
Nigdy Nie Boi (no, może prania),
Najlepszy Kompan (zwłaszcza do spania),
Druh Podróżników (z klapniętym uszkiem),
Ten, Co Się Zmienia Czasem w Poduszkę,
Pierwszy Zastępca Mamy i Taty,
Największy Twardziel (z pluszu i z waty),
Guzikooki Strażnik Plecaka,
Dzielny Obrońca (kiedy jest draka),
Ten, Co Zdejmuje z Serca Ciężary,
I z Którym Zawsze jest Się Do Pary.
Cóż to za rycerz? Cóż to za chwat?
Słynny już chyba na cały świat?
Zdradzę Wam całą prawdę już dziś
– to żaden rycerz, to jest Mój Miś!"


Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. Jest obchodzony 25 listopada, a w tym roku Miś świętuje swoje 110 urodziny. Pluszowy miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. To przytulanka, ale też "ktoś" bardzo bliski, a czasem niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, rozśmieszają, ocierają łzy, pomagają zasypiać. "Nie obejdzie się bez misia" – tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska. Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. W naszej Bibliotece to święto trwało nieco dłużej, bowiem "misiowy" temat okazał się tak atrakcyjny, że na zajęcia do "Zatoki Tęczy" w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 8 (grupa 6-latków, grupa 5-latków i grupa 4-5-latków), z Miejskiego Przedszkola Nr 1 odwiedziły mnie grupy 1, 5 i 6 oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 i z Miejskiego Przedszkola Nr 5.
Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną na temat historii pluszowego misia, dowiedziały się, jak misie powstają oraz zapoznały się z najbardziej znanymi bajkowymi misiami. Następnie przeprowadziłam zabawę ruchową, a potem przy piosence "Jadą, jadą misie" tańczyliśmy "misiowy" taniec. Dzieci przechodziły przez niedźwiedzią jaskinię – był nią tunel Klanza. Wiadomości, które uzyskały z "Encyklopedii zwierząt" i "Niedźwiedzi" Hanny i Antoniego Gucwińskich przydały się do "misiowego" quizu. Później przedszkolaki wykonywały własnego misia. Na koniec przeprowadziłam zabawę pantomimiczną i wszystkie dzieci poczęstowałam słodkim "Conieco".


28 listopada – Czytanie na dywanie – Przedszkole Nr 4

Małe wesołe niedźwiadki
koloru czekoladki,
urządziły sobie śniadanie
na leśnej polanie.
Rozłożyły w kratkę kocyki,
wyjęły pełne jedzenia koszyki,
jadły sobie i piły,
aż się tym wszystkim bardzo zmęczyły.
Pogłaskały się po brzuszkach,
pomlaskały
i do snu się poukładały.
Nakryły się kocykami
i spały, spały pod brzozami.
Obudziły się w dobrym humorze.
A może ?
Może tylko takie misie
przyśniły mi się ?


Kolorowe, puchate, ukochane przez dzieci. Misie zamieszkały w Bibliotece na Zawodziu. Oczywiście wyjątkowo, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Przygotowana dekoracja miała umilić dzieciom czas spędzony na wspólnym Czytaniu na dywanie. Tym razem gośćmi na urodzinach misia były dzieci z Przedszkola Nr 4 w Gorlicach. Zarówno Starszaki jak i Maluszki poznały różne niedźwiadki a także ich zwyczaje. Książki przygotowane przeze mnie na ten dzień przybliżyły przedszkolakom takie misie jak: Paddington, Kubuś Puchatek, Barnaba, Uszatek i wiele innych. Dzieci z wielkim entuzjazmem odpowiadały na pytania, brały udział w zabawie "Misiowa czapka"czy "Stary niedźwiedź". Energii dostarczyły wszystkim "kremisie" czyli pyszne czekoladowe ciasteczka . Spotkanie upłynęło w atmosferze radości i dobrej zabawy. Kolejne spotkanie jeszcze w tym roku kalendarzowym. Do zobaczenia .


23 listopada – Czytanie na dywanie – Przedszkole Sióstr Służebniczek

Proszę państwa,oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.Misie, jak to misie, zawsze są blisko dzieci, służą do zabawy, przytulania, najczęściej przed zaśnięciem. Dzieci na całym świecie kochają pluszaki, stąd też 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pierwsze zajęcia poświęcone tym sympatycznym maskotkom odbyło się w Przedszkolu Sióstr Służebniczek. Maluchy chętnie opowiadały o swych misiach, z uwagą wysłuchały czytanej książki "To ja, niedźwiadek", by potem bezbłędnie rozwikłać "misiowe zagadki". Tradycyjnie był czas na zabawę, śpiew a nawet tańce . Na zakończenie było to co misie lubią najbardziej, czyli słodkie "Conieco". Do zobaczenia wkrótce.


15, 22 listopada – Czytanie na dywanie – Przedszkole Elfik

Będziemy oglądać książeczki kolorowe,
By poznać świat i przygody bajkowe.
Będziemy tańczyć i śpiewać cudnie...
Razem nam nigdy nie będzie nudnie.

(fragment wiersza zamieszczonego na blogu internetowym)

Niepubliczne Przedszkole Elfik rozpoczęło również swą działalność na Zawodziu. W związku z tak miłym sąsiedztwem odwiedziłam przedszkolaki i jednocześnie zaprosiłam do współpracy w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Pierwsze spotkanie to oczywiście czas na zapoznanie się z dziećmi. Okazało się, że sympatyczna grupa "Elfików" chętnie słucha i aktywnie uczestniczy w zajęciach. Tym razem dzieciaki poznały pewnego jeża i jego przygotowania do mającej nadejść zimy. Opowiadanie "Kolczatek" to również dobra okazja do zapoznania dzieci z ciekawymi zwyczajami zwierząt.
Przedszkolaki miały również okazję obejrzeć ciekawy album Niezwykłe wędrówki, dzięki któremu mogły dowiedzieć się dokąd wędrują zwierzęta. Z grupą starszaków rozmawialiśmy o tym co lubimy jeść, za czym nie przepadamy i co znaczy "zdrowo się odżywiać". W wyjaśnieniu niektórych pojęć pomogła nam sympatyczna myszka i książka Tupcio Chrupcio nie chce jeść. W trakcie zajęć powstały również piękne prace plastyczne, które dzieci miały potem zabrać do domu. Pierwsze wizyty w Przedszkolu "Elfik" uważam za bardzo udane, a więc do zobaczenia wkrótce .


16 listopada – Światowy Dzień Postaci z Bajek

"W tym dziwnym świecie kędyś daleko
za siódmą górą, za siódmą rzeką,
jaśniej się iskrzą słońca promienie,
gadają ptaki, żyją kamienie.
W głos ludzką mową ropucha skrzeczy,
zwierzęta mają rozum człowieczy.
Bo też i nieraz w zwierzęcym ciele
zaklęty człowiek lat żyje wiele.
Cudna kraina! W niej wam o dzieci
jak mgnienie oka wieczór przeleci,
myśl poszybuje jakby skowronek,
bić będzie serce jak srebrny dzwonek.
Czasem wam w oku łezka zabłyśnie,
czasem na ustach uśmiech zawiśnie,
I w małej główce zrobi się jaśniej
po tej wędrówce w krainie baśni..."


Chyba każdy z nas będąc dzieckiem marzył, by choć na chwilę przenieść się w bajkowy świat, w którym wszyscy żyją długo i szczęśliwie... Bez baśni i bajek nie mogłoby istnieć dzieciństwo, nie mógłby kształtować się charakter. Chociaż utwory te zostały napisane często przed wiekami, zachowują jednak w sobie ponadczasowość i nieśmiertelność. Na pewno też każdy z nas miał swoją ulubioną bajkową postać. Czy byli to bohaterowie baśni, opowiadań czy kreskówek – każdy z nich obchodzi tego dnia święto.
Wybrana data, 5 listopada, nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disneya. Z okazji tego święta do magicznego świata postaci bajkowych zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 5. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną "Baśniowy świat", a później przyszedł czas na rozwiązywanie zagadek związanych z postaciami z bajek. Na skrzydłach fantazji przenieśliśmy się do bajkowej krainy – dzieci słuchały fragmentów bajek, wskazywały, co jest niezgodne z ich treścią, a także rozwiązywały zagadki z bajkowego pudełka. W kolejnym zadaniu maszyna do pisania wróżki pogubiła czcionki i tytuły wierszy i te, które przygotowała były jakieś dziwne – dzieci miały za zadanie je zreperować, oraz połączyć przedmiot z nazwą bajki. Następnie przeprowadziłam zabawę ruchową "Podróż" wg metody Kniessów, a potem każdy malował wybraną postać bajkową. Na zakończenie zajęć dzieci magicznym tunelem opuściły baśniowy świat. Nie opuszczamy go jednak na zawsze, bo przecież życie byłoby smutne, gdybyśmy przestali wierzyć w bajki


9 listopada – Czary-mary, hokus-pokus – Czarownice

"Dom na krzywej łapce,
Skrzypi krzywa furtka.
Przed domkiem na ławce
Baba Jaga smutna.
Nikt nie lubi Baby Jagi ani krztyny,
Nikt do Baby nie przychodzi w odwiedziny,
Nikt "dzień dobry" jej nie powie, gdy ją spotka,
Nikt się zatrzyma u jej płotka."


Podobno słowo "wiedźma" pochodzi od słów: wiedzieć, wiedza; zatem czarownica to kobieta posiadająca wiedzę, i to wiedzę tajemną. Według wierzeń średniowiecznych, w pewne określone dni odbywały się nocne zloty czarownic, tak zwane sabaty, na szczytach gór, dokąd przybywały one na narady i zabawę, lecąc na miotłach. Czarownica rzuca uroki i czary, które wymyśla nocą w swoim domu. Musi doskonale znać się na ziołach, latać na miotle i znać na pamięć wszystkie zaklęcia. Sporządza diabelskie napoje i trucizny i czyta przyszłość z kryształowej kuli. Najsławniejsza wiedźma to Baba Jaga, zwana też Babą Jędzą.
Czarownica, czyli wiedźma, przeraża samym swym wyglądem. Stereotypowa czarownica ma zniszczony, spiczasty kapelusz, nos jak haczyk, zmierzwione włosy, czarne, podarte i pocerowane łachmany, brodawki na nosie i twarzy i paznokcie długie jak szpony. Każda profesjonalna wiedźma winna również posiadać czarnego kota, kryształową kulę, kocioł do przygotowania mikstur oraz latającą miotłę.
Właśnie czarownice były tematem zajęć, na które zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki, grupa II, wysłuchały opowiadania "Sabat Czarownic" Agnieszki Frączek, ze zbioru "Wesołe bajki", zapoznałam je także z "Księgą czarownic" Zbigniewa Dmitroca. Potem przyszedł czas na zabawę. Dzieci przechodziły przez bagno, a później w grupach malowały postacie czarownic. Przeprowadziłam także zabawę ruchową – mumia, dzieci w grupach owijały swoją "mumię" papierem toaletowym. Wszyscy świetnie się bawili. Kolejne spotkanie już wkrótce .


31 października – Wieczór z duchami – Halloween

"Strachów i straszydeł bez liku -
Rozkudłana czarownica,
Wilk, wyjący do księżyca,
diabeł, rodem aż z Tasmanii,
i Drakula z Transylwanii,
wampir wielki jak kanapa,
Wielka Stopa, Czarna Łapa,
Wilkołaki z jednej paki,
I skrzeczące ryboptaki,
I paskudne trzy ropuchy,
I ryczące wściekłe duchy,
I straszydeł zastęp spory,
I potwory, i upiory,
I ziejące ogniem smoki
Oraz inne obiboki."


Jak głosi tradycja, w Halloween – wigilię Wszystkich Świętych, czyli w nocy z 31 października na 1 listopada – na ziemi pojawią się duchy, zjawy i czarownice. Święto obchodzone przez Celtów z terenów dzisiejszej Anglii, Szkocji i Walii jako dzień, w którym duchy odwiedzają ziemię, z czasem stało się okazją do zabawy z dreszczykiem. Z tej okazji do "Zatoki Tęczy" zaprosiłam dzieci z Klasy "O" z MZS Nr 4. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną "Wieczór z duchami". Następnie przeczytałam im wiersze dla dzieci Zofii Beszczyńskiej "Dom czarownicy" oraz "Księgę czarownic" Zbigniewa Dmitroca, dzieci poznały sympatyczne czarownice – Latawicę, Czupiryndę, Straszyldę, Nochalinę i Flejtuchę. Potem dzieci obejrzały "straszną" bajkę "Latająca wiedźma". Później przyszedł czas na kolorowanie halloweenowej dyni i czarownicy. Na zakończenie zajęć przeprowadziłam zabawę ruchową "przejdź przez bagno", a na odważnych czekał "tunel strachu"


25 października – Dzień Zwierząt

"Każde zwierzę jest jedyne w swoim rodzaju, najpiękniejsze, najukochańsze. I nie ma znaczenia czy jest małe, czy duże, rasowe, egzotyczne czy podwórkowe, czy mieszka na wsi, czy w zoo, czy jest futrzaste, pierzaste, miauczące czy gęgające. Każde jest wyjątkowe! Pokochajcie zwierzaki i dajcie im tyle miłości, ile się tylko da! One na pewno odwzajemnią się tym samym."

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, zaś 25 – Dzień Kundelka. Dlatego też tematem zajęć w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom byli właśnie nasi "bracia mniejsi". Ponieważ aura już jesienna, tym razem to ja odwiedziłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 przy ulicy Potockiego. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania Agnieszki Frączek "Wcale go nie chciałem" ze zbioru "Opowiadania o zwierzętach", a później w kole rozmawialiśmy na temat "tych co skaczą czy fruwają". Wspólnie przeglądaliśmy "Atlas zwierząt" oraz encyklopedię małolatka "Mieszkania zwierząt". Dzieci opowiadały, jakie zwierzęta mają w domu i jak należy o nie dbać. Potem przeprowadziłam kalambury – zgadnij, jakim zwierzątkiem jestem oraz zabawę ruchową "Łapy, łapy, cztery łapy". Następnie dzieci w grupach kolorowały leśne zwierzątka, wiewiórkę, lisa, zająca i wilka. Na zakończenie zajęć odbyła się zabawa z wykorzystaniem kolorowego tunelu popularyzowanego przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA. To były pełne radości i wrażeń zajęcia.


17 i 24 października – Urodziny Kubusia Puchatka

"Hejże ha! Niech żyje Miś!
(Kto? Kto taki? Co za miś?)
Miś Puchatek, chyba wiecie.
Kubuś znany w całym świecie...
A więc, panie i panowie,
Pijmy teraz jego zdrowie!"


Kubuś Puchatek, najsłynniejszy miś na świecie, obchodzi 86. urodziny. A więc jakże wiekowy to miś!
Bohater powieści Alana Alexandra Milne'a, amator miodku mieszkający w Stumilowym Lesie, od 14 października 1926 roku, kiedy to wydany został w Londynie "Kubuś Puchatek'' ("Winnie the Pooh"), a w roku 1928 "Chatka Puchatka'', jest ulubieńcem i najmłodszych i tych trochę starszych.
W "Zatoce Tęczy" wraz z dziećmi z Miejskiego Przedszkola Nr 8, oraz z Przedszkola w Stróżówce hucznie obchodziliśmy urodziny Misia o Bardzo Małym Rozumku Tradycyjnie na początku spotkania dzieci wysłuchały bajki "Kubuś", przeczytałam im również "Wyliczanki, wierszowanki i zgadywanki Kubusia Puchatka". Następnie przyszedł czas na krótką historię Kubusia i jego przyjaciół – dzieci obejrzały krótką prezentację multimedialną "Opowieść o Kubusiu Puchatku", z której dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, bo czy ktoś wie, że Puchatek ma własną gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Sław?
Wiedza ta przydała się podczas odgadywania zagadek, które nie sprawiły najmniejszych trudności. Później przeprowadziłam zabawę ruchową, a potem dzieci w grupach dekorowały tort dla puchatego solenizanta.
Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało słodkie co nieco. Zabawa była jak z bajki, bo przecież puchatkowy sposób na życie sprowadza się do prostego odkrycia: Życie jest radosne, więc każdy pretekst jest dobry, żeby tę radość wyrazić. Życzliwość, dobroć, wyrozumiałość wobec wad i słabości, gotowość niesienia pomocy czyni życie szczęśliwym – to wspaniałe cechy, więc bierzmy przykład z tej wielkiej księgi przyjaciół, jaką jest książka "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka". Nie żegnamy się z Kubusiem Puchatkiem, bo przecież "Las zawsze będzie stał na miejscu i każdy, kto lubi puchate misie, może do niego trafić". I wszyscy chętnie będziemy wracać do Stumilowego Lasu, w którym wszystko może się zdarzyć


19 października – "Zielony żółty, rudy, brązowy – jesień uderza mi już do głowy!"

- Czym pachnie jesień?
- Bukietem liści!
- Czym jeszcze?
- Wiatrem, chłodem
i deszczem,
smugami dymu
na polach,
lasem,
szalikiem w kratę,
konfiturami z jabłek
i kroplą
żalu
za latem.


Dzisiejsze spotkanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom skierowane było dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Przedszkolaki, grupa 1, wysłuchały opowiadania Joanny Gornisiewicz "Opowiastka dla Szymka, czyli Dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor liści" oraz "jesiennych" wierszyków Małgorzaty Strzałkowskiej ze zbioru "Zielony, żółty, rudy, brązowy". Przeszliśmy przez kolorowy, piękny jesienny las (był nim tunel animacyjny Klanza), a później wspólnie z dziećmi zrobiłyśmy pierwszą jesienną burzę (metoda Dennisona), na szczęście na niby. Zabawa prawda – fałsz wywołała salwy śmiechu, bo przecież gruszki nie rosną na wierzbie, a lisy nie zbierają szyszek Następnie przeprowadziłam zabawę ruchową "na polanie w lesie", a potem dzieci kolorowały jesienne liście. Zajęcia zakończyły się zabawą z chustą animacyjną oraz słodkim poczęstunkiem.

19 października – Czytanie na dywanie

Kolejne spotkanie z cyklu "Czytanie na dywanie" odbyło się w Przedszkolu Sióstr Służebniczek w Gorlicach. Starszaki uczestniczące w tych zajęciach wysłuchały zabawnej i jednocześnie pouczającej historii pewnego Czworonoga. "Pies z ulicy Bałamutów" autorstwa W. Chotomskiej i W. Bisko to świetnie napisana książka dla najmłodszych. Szczególnie pomocna rodzicom i wychowawcom w przyswajaniu dzieciom wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i ruchu drogowego. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w rozmowie na temat tego zagadnienia; byłam mile zaskoczona ich wiedzą. Chętnie więc, jako prowadząca te zajęcia, zostałam... sygnalizatorem świetlnym, dzieciaki miały świetną zabawę a jednocześnie utrwalały poznane zasady bezpieczeństwa. Spotykamy się wkrótce, do zobaczenia!


11 i 12 października – Czytanie na dywanie

Czytanie na dywanie czas zacząć! Tak oto po wakacyjnej przerwie i aklimatyzacji dzieciaków w przedszkolu spotykamy się znowu w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Pierwsze spotkanie zorganizowaliśmy w naszej Bibliotece na Zawodziu; 11 października odwiedziła mnie grupa starszaków a następnego dnia – grupa maluchów z Przedszkola nr 4 w Gorlicach. Piękna jesienna pogoda służy bliższym i dalszym spacerom. Przedszkolaki chętnie uczestniczą w takich wyprawach; z wielkim entuzjazmem opowiadały więc o pierwszych oznakach jesieni, kąciku przyrody i zabawach na świeżym powietrzu. Z uwagą wysłuchały opowiadań "Spacer" i "Lokator" autorstwa R. Piątkowskiej, zdradzę że tytułowym lokatorem zamieszkującym jabłko był... robaczek. Oczywiście był też czas na zabawę ,tym razem ruchową pt. "Morze-Ląd", w której liczy się skupienie i refleks.
W pełnej radości i dobrego humoru atmosferze zakończyły się pierwsze spotkania z cyklu "Czytanie na dywanie". Do zobaczenia wkrótce


20 sierpnia – Jak pies z kotem

Pies ma wiernie służyć panu,
pies ma biegać wzdłuż parkanu,
pies ma szczekać na obcego,
pies ma wciąż udawać złego.
A k o t ?
A kot patrzy na to z boku,
bo kot ma mieć święty spokój.


Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży po raz kolejny odwiedziły wesołe "Elfiki". "Zatoka Tęczy" zmieniła się w minikino, bowiem oglądaliśmy na wielkim ekranie bajkę pt.: Pies i kot. Następnie przeczytałam przedszkolakom opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej Jak pies z kotem. Wspólnie zastanawialiśmy się, co to oznacza: "żyć jak pies z kotem" oraz czy kot i pies mogą być przyjaciółmi... By to wyjaśnić skorzystałam ze znakomitej książki Grzegorza Kasdepke pt. "Powrót Bartusia, czyli co to znaczy po raz drugi". Był również czas na malowanie i wspólną zabawę ruchową "Pieski i kotki". Na zakończenie spotkania dzieci kolorowym tunelem opuściły bibliotekę i udały się do przedszkola.


17 lipca

Odwiedziły mnie dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Elfik" w Gorlicach. Przeczytałam przedszkolakom "Bajkę o dwu takich myszkach". Później wspólnie próbowaliśmy wyjaśnić dlaczego: "Kot w rękawiczkach myszy nie złowi" oraz co oznacza zwrot "Gdy kota nie ma, myszy harcują"; pomocą posłużyła "Księga przysłów. Co to znaczy" Ewy Małgorzaty Wierzbowskiej. Następnie dzieci kolorowały obrazki, które – ułożone chronologicznie – złożyły się w historyjkę obrazkową "Mysz ze wsi i mysz z miasta". Przeprowadzona na zakończenie spotkania zabawa ruchowa z użyciem tunelu i chusty, nieodzownych rekwizytów do zabaw propagowanych przez "Klanzę", wywołała wiele uśmiechu i radości, a przecież, "Gdy śmieje się dziecko śmieje się cały świat"?


26 czerwca – Niech żyją Wakacje !

"Kto mi powie, jaki to czas
Gdy przedszkole idzie w las
Mama z Tatą w piłkę grają
I wszyscy się opalają.
W tym magicznym czasie
Grzyby rosną w lesie
Woda ciepła w morzu
W górach też nie gorzej vKto mi powie –
Jak ten czas się zowie?"
WAKACJE!!

"Zatokę Tęczy" w Czytelni dla dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Było to nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami. Podczas wakacyjnego wypoczynku na pewno będzie wiele okazji do wspaniałej zabawy, ale trzeba pamiętać, aby zachowywać się odpowiedzialnie i przewidywać zagrażające niebezpieczeństwo; czy to nad wodą, w lesie, na łące, na placu zabaw, na rowerze, w domu; wszędzie tam gdzie będziemy. Właśnie bezpieczne wakacje były tematem dzisiejszych zajęć.
"Już się zbliża lato, czas radości, słońca,
wielu przygód i zabaw bez końca!
Jednak w czasie letniego wypoczywania
pamiętajcie o zasadach
bezpiecznego zachowania!!!"

Przedszkolaki, grupa VI i III, obejrzały prezentację multimedialną "Bezpieczne wakacje" oraz "Wierszyki wesołe jak kwiaty na całkiem poważne tematy". Wspólnie rozwiązaliśmy wakacyjną krzyżówkę. Później przyszedł czas na zabawę przy piosence "Wakacje"; bawiliśmy się także kolorowym tunelem i chustą animacyjną. Następnie przedszkolaki obejrzały bajki Tom i Jerry– Uroki morskiej kąpieli, Bolek i Lolek – Wakacyjne szlaki, a także dowiedziały się, gdzie wakacje spędzili Timon i Pumba. Na zakończenie otrzymałam piękny bukiet kwiatów, a dzieci poczęstowałam słodkościami, słonecznym medalem i zakładkami. Dzieci świetnie się bawiły, żal im było opuszczać czytelnię, ale na pożegnanie obiecały, że również w wakacje będą mnie odwiedzać.
W takim razie do zobaczenia w Czytelni


22 czerwca – Czytanie na dywanie

Lato? Lato... Lato!!!
Wakacyjny obrazek
kosz pełen czerwonych malin,
słońce, słoneczne plaże...

Zbliżają się wakacje – czas odpoczynku a nawet słodkiego lenistwa. Dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek z niecierpliwością oczekują wakacji a przede wszystkim słonecznego lata, tym bardziej, że w trakcie naszych zajęć za oknami padał deszcz. Tym razem "na dywanie" czytałam Opowiadania dla Przedszkolaków R. Piątkowskiej, a także Bajki pełne marzeń M. Mackiewicz. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem opowiadały o swych wakacyjnych planach, wspominały również poprzednie wakacje. Tradycyjnie już przygotowałam dla dzieci nowe zabawy, które i tym razem spodobały się najmłodszym.
Na zakończenie wszystkie przedszkolaki dostały kolorowanki, a panie przedszkolanki w imieniu obydwu grup odebrały płyty z Misiowymi piosenkami. Na mnie również czekały miłe niespodzianki. Po pierwsze dzieci pięknie śpiewały, a po drugie pięknie zatańczyły krakowiaka. Otrzymałam też wykonaną własnoręcznie przez dzieci laurkę w kształcie serca, z miłymi podziękowaniami za wspólnie spędzony czas oraz życzeniami zdrowych i radosnych wakacji. Czego z całego serca życzę i ja, zarówno starszym, jak i najmłodszym czytelnikom. Do zobaczenia na dywanowym czytaniu już we wrześniu! I oczywiście zapraszam młodych czytelników do udziału w wakacyjnych zabawach w lipcu.


20 czerwca – Dziwne stwory i potwory

"Za piątym lasem, za siódmą górą żył sobie potwór z dziwną fryzurą.
Choć był to potwór słusznej postury, miał długi ogon, ostre pazury
I niebywale długie zębiska, strasznie pociesznie wyglądał z bliska"
"Strach ma strasznie wielkie oczy, strasznym wzrokiem wokół toczy...
"Nie boimy się dlatego, że coś jest przerażające – Coś jest przerażające dlatego, że się boimy".

Każdy ma prawo się bać i ma prawo o tym mówić. Strach jest zupełnie normalną reakcją i bardzo potrzebną. Wszyscy się czegoś boimy, ale ważne jest, by starać się przezwyciężyć swój strach. Właśnie o potworach i strachach było nasze dzisiejsze spotkanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, na które zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 8. Przeczytałam przedszkolakom wiersz "Potwór" Małgorzaty Strzałkowskiej, oraz opowiadanie "Bój się" Maugo Domańskiej, zapoznałam też dzieci z Domowymi potworkami: Cukrojadkiem, Bajzelinkiem, Oszuskiem, Gryzieniem i Psikusem – te potworki wzbudziły wiele radości. Rozmawialiśmy też na temat strachu, dzieci opowiadały, czego boją się najbardziej, jak objawia się strach i jak można go pokonać. Następnie obejrzeliśmy "straszne" bajki "Zjazd potworów" i "Dookoła straszy las". O dziwo, dzieci w ogóle się nie bały Na zakończenie w grupach kolorowały strasznego potwora, a na odważnych czekał "tunel strachu". Brawa, jakie otrzymałam na zakończenie zajęć świadczyły, że przedszkolaki były bardzo zadowolone i że "nie taki potwór straszny"


12, 16 i 18 czerwca – Witamy w Kosmosie – Ufoludki

"Nocką czarną, ciemną, głuchą na mój ogród spadło UFO.
Pewnie zepsuł im się talerz lub nie chcieli lecieć dalej.
I wylazły dwie pokraki, każdy inny, taki siaki.
Miały oczy jak szpareczki, ręce cienkie jak niteczki,
Dziwili się w gęstym mroku, że na ziemi taki spokój.
Ja przez okno ich widziałam i zupełnie się nie bałam".

Co oznacza słowo wszechświat? Jak powstał i jak się tam dostać? Kto był pierwszy? Co kryje w sobie Układ Słoneczny, a co ważniejsze, jak możemy to sprawdzić? Jak zaplanować podróż w kosmos? Co wcześniej musimy o nim wiedzieć? Czy można w nim żyć?
Podróże w kosmos fascynują każde dziecko. Kosmos – to świat daleki, budzący zainteresowanie i ciekawość. Kolejne spotkanie z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach było poświęcone gwiazdom, planetom i ufoludkom Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Rafała Witka – "Księżyc i jego gwiazda", wspólnie przeglądaliśmy także "Księgę kosmosu", by dowiedzieć się czegoś więcej o powstaniu wszechświata, planetach, rakietach, wyprawach kosmicznych i astronautach. Dzieci obejrzały bajki "Mali kosmici", "Kot w kosmosie", "Reksio i Ufo" i "Przybysz z kosmosu", a później przygotowały pracę plastyczną – UFO-ludek widziany oczami wyobraźni. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą przy piosence "Zielone ufoludki". Było ciekawie, wesoło, radośnie, a przede wszystkim – zielono! Bo przecież "zielone włosy, zielone butki, takie zielone są ufoludki"
Temat zajęć okazał się tak atrakcyjny i tak spodobał się dzieciom, że zajęcia te powtórzyłam z grupą trzema innymi grupami tego przedszkola.


13 i 15 czerwca

13 czerwca Filię Magdalena odwiedziły wesołe "Elfiki" – grupa wychowanków z Niepublicznego Przedszkola, a dwa dni później dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Gorlicach. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, skąd się biorą książki w bibliotece, co oznaczają numerki napisane na książkach, kto może korzystać z Biblioteki i jak stać się jej czytelnikiem oraz co należy zrobić, kiedy książeczka się zagubi. Podczas spotkania panie przeczytały dzieciom książki Jaś Czytalski w Bibliotece, Reksio na wsi, Ostrożnie Puchatku, Nie ma jak kąpiel, Bajki pomagajki dla najmłodszych – Bajkowa Niania. Największym zainteresowaniem przedszkolaków cieszyły się ciekawe w swej formie książeczki – rozkładanki. Dzieci zobaczyły Czytelnie Komputerową i zapoznały się z ogólnymi zasadami korzystania z tej części Biblioteki.


13 i 14 czerwca – Czytanie na dywanie

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkania z dziećmi z Przedszkola nr 4 przebiegło w atmosferze oczekiwania na zbliżające się lato. Wakacje to przyjemny czas zarówno dla starszych, jak i dla dzieci, wszyscy jednak powinniśmy być wtedy szczególnie ostrożni. Słoneczna pogoda zachęca do spacerowania, jednak dzieci – jak same potwierdziły – nie powinny oddalać się nigdzie bez wiedzy opiekunów. Samotna wyprawa małej Karolinki wprawdzie zakończyła się szczęśliwie, lecz na dziewczynkę czyhało naprawdę wiele niebezpieczeństw. Bohaterka czytanego przeze mnie opowiadania posłużyła dzieciom za przykład lekkomyślności, której należy się wystrzegać. Zabawna historia z piaskownicą połykającą zabawki (opowiadanie Wiaderko R. Piątkowskiej) skłoniła dzieci do rozmowy o tym, jak należy się zachowywać np. na plaży. Aby poczuć pewien wakacyjny luz (oczywiście kontrolowany dzieci zamieniały się w różne zwierzątka i inne "Figurki" (nazwa zabawy), aby później wybrać najlepszego aktora lub aktorkę. Były też inne zabawy, śpiewanie wesołych piosenek, wręczanie drobnych upominków (kolorowanki, płyty "Misiowe piosenki") wzajemne podziękowania i życzenia... a zatem miłych i spokojnych wakacji, do zobaczenia wkrótce
24 i 29 maja – Czytanie na dywanie – Filia Zawodzie

Po raz pierwszy odwiedziłam dzieci z Przedszkola nr 4 w Gorlicach. Dotychczas bowiem spotykaliśmy się w siedzibie Biblioteki na Zawodziu. Tematem naszych zajęć były "Przyjaźnie małe i duże.", okazało się, że również w przedszkolu omawiano to samo zagadnienie. Zarówno starszaki, jak i maluchy z uwagą wysłuchały czytanej przeze mnie książki W. Chotomskiej " Filipek znajduje przyjaciół". Rozmawialiśmy o tym, czym jest przyjaźń, a także o tym, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel. Przedszkolaki stwierdziły, że przyjaźnić się można zarówno z chłopcami, jak i z dziewczynkami i chętnie opowiedziały o swoich najlepszych przyjaciołach. Omówiliśmy wspólnie "Dekalog przyjaźni", który zapewne dzieci zapamiętały i będą go przestrzegać. Na zakończenie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej, jednocześnie ucząc się nowego wierszyka pt. "Wąż" (tytuł zabawy). Kolejne spotkanie już wkrótce


18 i 25 maja – Czytanie na dywanie – Filia Zawodzie

Mieszkańców polskich łąk znają duzi i mali, szczególnie zaś najmłodsi. Przekonałam się o tym podczas kolejnego spotkania z sympatycznymi maluchami z Przedszkola Sióstr Służebniczek w Gorlicach. Tym razem zastanawialiśmy się, skąd wzięły się takie powiedzenia jak: Biedroneczko, leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba czy Ślimak, ślimak wystaw rogi dam ci sera na pierogi. Przeczytałam przedszkolakom książkę "Biedroneczka" D.Chodynieckiego , "W Europie – łąka" E. Stadmuller oraz wybrane ciekawostki z leksykonu "Świat Zwierząt". Dzieci chętnie opowiadały o swych wiosennych spacerach i o tym, jak fascynująca może być nasza rodzima natura. Zaproponowane przeze mnie zabawy wzbudziły entuzjazm wśród przedszkolaków. Po raz pierwszy miały bowiem okazję brać inne dzieci w prawdziwy "ogień pytań", aby dowiedzieć się "Kim jestem?" (tytuł zabawy). Po zakończeniu spotkania można całą przedszkolną gromadką wybrać się na łąkę w poszukiwaniu prawdziwej biedroneczki. Do zobaczenia wkrótce


22 maja – "Krasnoludki są na świecie"

"Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie"

Krasnoludek to przyjazna ludziom istota pojawiająca się często zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej, zazwyczaj w baśniach. Nawet najwięksi niedowiarkowie potrafią jednym tchem wymienić kilka charakterystycznych cech wyglądu krasnoludka: niewielki wzrost, długa gęsta broda, wydatny nos, czerwona spiczasta czapeczka i ciżmy na nogach. W Słowniku Języka Polskiego czytamy: "Krasnoludek – w baśniach i wierzeniach ludu to istota malutkiego wzrostu, o dużej głowie, w czerwonym stroju, brodata, zwykle uważana za dobrego ducha sprzyjającego ludziom." Polska nazwa krasnoludka – kraśnię, krasnalek, kraśniak – pochodzi właśnie od charakterystycznej czerwonej czapeczki. Inne nazwy krasnoludka to: krasnal, krasnolud, karzełek, gnom, skrzat.
Właśnie krasnoludki były tematem zajęć, na które zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Przedszkolaki przeszły magicznym tunelem do świata bajek, gdzie wysłuchały wierszy Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej "Krasnoludki" oraz opowiadania Tadeusza Kubiaka "Skrzaty ciotki Agaty". Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o krasnoludkach, jakie są ich zwyczaje, ulubione sporty. Poznały też najpopularniejsze skrzacie imiona. Później przyszedł czas na wspólną zabawę przy muzyce "My jesteśmy krasnoludki", następnie dzieci kolorowały bajkowego ludzika.
"Bajki i baśnie wszyscy kochają
i chętnie głośno je czytają.
Krasnoludki tam mieszkają,
główki z kartek wychylają
i na Ciebie tam czekają –
w świat niezwykły zapraszają!"


18 maja – "Witajcie w naszej bajce" – królewny, smoki i rycerze

"Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma lasami było sobie szczęśliwe królestwo. Aż pewnego dnia pojawił się w nim straszliwy potwór, ziejący ogniem..."
Nasi przodkowie słuchali z zapartym oddechem opowieści o tym, co wydarzyło się za górami, za lasami, za morzami. Pokazywały one właściwe zasady postępowania, mówiły o życiu, czynach i przygodach królów, księżniczek i rycerzy. Kto z nas nie marzył choć raz, by przenieść się w dawne czasy, gdy waleczni rycerze w lśniących zbrojach dokonywali szlachetnych czynów? Szkoda, że dziś prawdziwych rycerzy i księżniczek już nie ma...
"Zatoka Tęczy" w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży gościła dzisiaj dzieci z Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Tematem spotkania uczyniliśmy królewny, smoki i rycerzy, czyli bohaterów często zaludniających baśnie dla najmłodszych. Przeczytałam przedszkolakom legendę o "Smoku Wawelskim" oraz "Śpiącą Królewnę", pokazałam również książkę popularnonaukową "Czas rycerzy", z której dzieci dowiedziały się, skąd się brali rycerze i po co budowali zamki? Przedszkolaki dowiedziały się także, co to znaczy rzucić komuś rękawicę, kruszyć kopię czy wstąpić w szranki oraz kto to jest dama serca. Potem przyszedł czas na kolorowanie rycerzy i księżniczek oraz wspólną zabawę. Z krainy bajek dzieci wydostały się dzięki magicznemu tunelowi, którym udały się z powrotem do przedszkola.


8 maja

Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Z okazji obchodzonego w tym dniu Dnia Bibliotekarza dzieci złożyły mi życzenia i wręczyły od całej grupy drobny upominek. Później przyszedł czas na krótką pogadankę dotyczącą książek i biblioteki. W czytelnianej krainie bajek wymienialiśmy znane bajki i rozwiązywaliśmy zagadki z bajkowego pudełka. Na zakończenie spotkania przeprowadziłam zabawę z chustą animacyjną. Wszyscy świetnie się bawili. To były pełne radości i wrażeń zajęcia


30 kwietnia – "Złota rybka spełnia życzenia"

Kolejne spotkanie z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 poświęcone było właśnie rybkom i innym morskim stworzeniom. Dzieci wysłuchały bajki "O rybaku i złotej rybce" Jakuba i Wilhelma Grimmów, a także opowiadania "Jakiego koloru jest morze?", pochodzącego ze zbioru "Morskie bajki" Światosława Sacharnowa. Obejrzeliśmy także książkę popularnonaukową – "Księga Morza", z której dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o morzu i jego mieszkańcach. Po przeczytaniu bajki odbyła się rozmowa kierowana, wyjaśniłam też dzieciom przysłowia "Apetyt rośnie w miarę jedzenia", oraz "Chytry dwa razy traci". Następnie dzieci kolorowały swoją rybkę. Zakończeniem spotkania stała się zabawa z chustą – imitującą czyhające na małego delfina kolorowe morze, pełne niebezpieczeństw.


27 kwietnia

"Nikt jeszcze nie wie, co ze mnie wyrośnie,
Gruszki na wierzbie czy śliwki na sośnie".
Sam jeszcze nie wiem, czy będę strażakiem,
Cieślą, piekarzem czy niebieskim ptakiem"


Kim chcę zostać? Zapewne nie raz słyszałeś to pytanie. Jak dobrze, kiedy odpowiedź jest prosta. W wieku dziecięcym zwykle nie ma z tym problemów. Co drugi sześciolatek chce być strażakiem, policjantem, aktorką, piosenkarką... Właśnie różne zawody stały się tematem przewodnim spotkania w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", na które przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach.
Dzieci wysłuchały krótkich opowiadań z książki Liliany Fabisińskiej – "Kim chcę zostać", mówiących o pracy strażaka, maszynisty, pielęgniarki i inżyniera, oraz wiersza Tadeusza Kubiaka "Kim będę". Dzieci rozpoznawały i nazywały zawody, a później wykonały prace plastyczne – Kim chciałbym zostać w przyszłości. Spotkanie zakończyło się zabawą ruchową – "Co robią różni ludzie" – według Klanzy, dzieci zwrócone do siebie plecami wykonywały różne ruchy odpowiednio do tekstu wierszyka (Kucharz w garnku miesza – koliste ruchy dłonią, praczka pranie wiesza – delikatne szczypanie). Bawiliśmy się też w strażaków – na kolorowej chuście umieściliśmy maskotkę – smoka, dzieci miały za zadanie tak nią manewrować, by nie wypadł, bo wtedy zginąłby w pożarze.


20 kwietnia – "Magiczne miejsce... Biblioteka"

Bibliotekę na Zawodziu po raz pierwszy odwiedziły dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek w Gorlicach. Pomimo, że dzieci przybyły w licznej grupie (41 osób), a miejsca w naszej bibliotece jest mało, to spotkanie było bardzo udane. Na początku dzieci zapoznały się z pracą i funkcjonowaniem Biblioteki, następnie wysłuchały opowiadania Jaś Czytalski w Bibliotece. Dużym zainteresowaniem cieszyły się "Bajkowe zagadki", okazało się, że przedszkolaki na temat bajek wiedzą prawie wszystko . Zabawę z "Magicznym pudełkiem" na pewno powtórzymy w trakcie kolejnych spotkań z cyklu "Czytanie na dywanie". W trakcie spotkania maluchy odkryły, że Biblioteka jest magicznym miejscem, w którym mieszkają niezliczone ilości bajkowych postaci. Mam nadzieję, że dzieciaki będą pamiętać, że Biblioteka to królestwo książek i nas – Czytelników i podobnie jak tytułowy Jaś z przyjemnością będą odwiedzać Bibliotekę.


13 i 17 kwietnia – "Czytanie na dywanie" Filia Zawodzie

W trakcie kolejnego spotkania z dziećmi z Przedszkola nr 4, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: "dlaczego kłamstwo ma krótkie nogi i długi nos?". Wprowadzeniem do tematu była rozmowa dotycząca kłamstwa, przedszkolaki chętnie dzieliły się swoimi przemyśleniami. Stąd też wiem, że dzieci raczej nie kłamią, ale innym się to niestety zdarza . W czytanych przeze mnie opowiadaniach kłamał Tupcio Chrupcio, Kózka a także tytułowa Kłamczucha z wiersza Jana Brzechwy. Wiadomo jednak, że nawet najdrobniejsze oszustwo nie popłaca o czym przekonali się nasi mali bohaterowie. Dzięki takim przykładom przedszkolaki zrozumiały, że osoba, która kłamie nie jest wiarygodna nawet wtedy kiedy mówi prawdę. Zarówno maluchy jak i starszaki chętnie brały udział w zabawie typu "Prawda-fałsz". W trakcie zajęć powstały ciekawe prace, które przedstawiały wyobrażenie dzieci na temat kłamstwa – po raz kolejny trzeba przyznać, że wyobraźnia małych artystów jest ogromna. Nasze spotkanie zakończyła wspólna zabawa w kolorowym tunelu. Do zobaczenia już wkrótce.


30 marca – "Czytanie na dywanie" w Filii Zawodzie

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odwiedziłam dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek w Gorlicach. Jak to przed Wielkanocą bywa, tematem naszego spotkania były... jajka i ich świąteczne metamorfozy. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały m.in. takich opowiadań i wierszy: Baju, baju o jaju, Pisanka M. Strzałkowskiej, Jajo A. Onichmowskiej, Prosto z jajka M.Węgorzeckiej.
Dzieci w trakcie zajęć dowiedziały się, w jaki sposób dawniej zdobiono jajka oraz czym była tzw. walatka. Pytania zgaduj-zgaduli wywołały salwy śmiechu, bo czy święconkę niesiemy w worku? A pisanki zjadamy razem z kolorową skorupką? W czasie naszego spotkania nie zabrakło również czasu na zabawy z chustą, a także prace plastyczne. Projekty pisanek, które stworzyły dzieci, zdobią przedszkolny kącik. Na zakończenie były świąteczne życzenia oraz miła niespodzianka dla prowadzącej zajęcia. Kolejne spotkanie, tym razem w siedzibie filii na Zawodziu, będzie pierwszą wizytą tej grupy w naszej Bibliotece. Do zobaczenia!


26-29 marca – "Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana"

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom w Filii Magdalena, w dniach 26-29 marca odbywały się pogadanki i czytanie wierszy dla dzieci. Tematyka spotkań była różnorodna, czytaliśmy przede wszystkim wiersze znanych i lubianych przez dzieci polskich poetów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Marii Konopnickiej, które mimo upływu lat nadal uczą i bawią kolejne pokolenia. Wiersze Jana Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej. Wiersze Brzechwy to świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta (hipopotam, kaczka, kwoka, żuk, stonoga, pies, jeż, żaba, wrona, ślimak) i rośliny (pomidor, koper, szczypiorek, kalarepka, groch, pietruszka, cebula, burak, fasola). Julian Tuwim to kolejny po Janie Brzechwie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej; to wierszyki do poczytania jak i świetna zabawa dla najmłodszych czytelników. Maria Konopnicka napisała piękne wiersze dla najmłodszych. W swoich wierszykach odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody. Wierszyki Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie, a gdy na świecie pojawią się własne dzieci, czyta się im jej twórczość z przyjemnością. Dzieci z uwagą obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą najpopularniejszych autorów książek dla dzieci. Odpowiadały na pytania dotyczące znanych wierszyków. Zakończeniem spotkania stała się wspólna zabawa i recytacja wiersza Kaczka dziwaczka.


19 i 23 marca

Wiersz Wiesława Drabika Wiosna rozpoczął spotkanie z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Kolejne czytanie wiersze to: Przyjdzie wiosna Jana Brzechwy i Bocian Wandy Chotomskiej. Przedszkolaki dowiedziały się z opowiadania Wiesława Drabika Wiosna, panie bocianie, jak wrona pomyliła bociana z bałwanem i kazała zającowi budzić zwierzęta na wiosnę.
Następnie dzieci powiedziały mi, po czym możemy poznać, że wiosna już do nas przyszła. Przeszliśmy przez kolorową, piękną krainę kwiatów (ową krainą był tunel animacyjny Klanza). Budziliśmy misie przy zabawie deszczyk (metoda Dennisona). Na zakończenie spotkania dzieci rysowały oznaki wiosny – najczęściej były to kwiaty, bociany i słońce.


15 i 23 marca – "Czytanie na dywanie" w Filii Zawodzie

"Dobre obyczaje – czyli co każdy maluch wiedzieć powinien" taki temat przyświecał kolejnym spotkaniom z przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Gorlicach. Na początku naszych zajęć dzieci przypomniały wszystkie "dobre" i "magiczne" słowa, następnie próbowały wyjaśnić, czym są dobre obyczaje. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały krótkich opowiadań i wierszy. Szczególny entuzjazm wzbudził utwór Opowiastka N. Usenko, w którym dwie dziewczynki z opresji ratują właśnie dobre maniery. O tym ,że "grunt to dobre wychowanie" przypomniał nam niezastąpiony wiersz J. Brzechwy Kwoka, który bawi kolejne pokolenia czytelników. W trakcie zajęć maluchy odpowiadały na pytania typu zgaduj-zgadula, będące stałym elementem naszych spotkań. Był również czas na kolorowanie i wspólną zabawę ruchową. Z pewnością wszystkie maluchy po tych zajęciach będą pamiętać, aby zawsze mieć "górę kultury".
Kolejne "Czytanie na dywanie" w Filii Zawodzie już wkrótce. Do zobaczenia.


13 marca

Grupa piąta z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach po raz kolejny przybyła do Biblioteki. Znany im Kubuś Puchatek i jego przyjaciele to bajkowi bohaterowie naszego spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Zgromadzeni wysłuchali opowiadań: Zagubieni w lesie, Za dużo miodu, Dla każdego kwiatów kosz. Zadaniem wszystkich dzieci było przejście przez ciemny las (tym lasem był kolorowy tunel). Okazało się, że przedszkolaki w przeciwieństwie do Prosiaczka niczego się nie boją. Na koniec spotkania dzieci namalowały swoich ulubionych bohaterów Stumilowego Lasu.


12 marca

Dzisiejsze spotkanie w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" skierowane było dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Gorlicach przy ul. Potockiego 7.
Bohaterami spotkania były dinozaury. Dzieci wysłuchały książki Walta Disneya Noc dinozaurów, poznały wiersz Rafała Witka Dinozaury nie wymarły oraz książkę Mały Dinozaur Jilla Turnera i Roberta Toona. Układaliśmy dinozaura z klocków (posłużyłam się klockami edukacyjnymi – Mozaika XXL). Rzucaliśmy do kosza pokarm dla naszych dinozaurów oraz każde dziecko narysowało swojego ulubionego dinozaura. Prace były kolorowe i piękne.


3 i 10 lutego

Dwa opowiadania Wiesława Drabika: Nie-zły pies, Uśmiechnij się piesku oraz opowiadanie Stanisława Jachowicza: Piesek Kruczek, bardzo pouczająca książka Elżbiety Zubrzyckiej Czy mogę pogłaskać psa oraz wiesz Rafała Witka Psia moda to utwory, których dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach wysłuchały na spotkaniu w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.
Następnie dzieci powiedziały mi, jak należy opiekować się psami. Przeprowadziłam z nimi zabawę ruchową – przedszkolaki naśladowały psy i wykonywały moje polecenia. Stworzyliśmy wspólnie opowiadanie o piesku – historia tego psa nie rozpoczęła się dobrze, bowiem głodny i zmarznięty błąkał się po świecie. Jednak nasz bohater odnalazł wspaniałego pana, który przygarnął go do siebie.
25 stycznia

Kolejne spotkania z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach poświęcone były dinozaurom. Na te zajęcia 25 stycznia przybyła grupa pierwsza, 27 stycznia – grupa szósta, a z piątą grupą spotkałam się 31 stycznia. Dzieci znają i bardzo lubią dinozaury.
Z przyjemnością wysłuchały książki Walta Disneya Noc dinozaurów, wiersz Rafała Witka Dinozaury nie wymarły oraz książki Mały Dinozaur Jilla Turnera i Roberta Toona. Obejrzeliśmy także książkę popularnonaukową pt. Świat dinozaurów. Układaliśmy dinozaura z klocków (posłużyłam się klockami edukacyjnymi – Mozaika XXL). Rzucaliśmy do kosza pokarm dla naszych dinozaurów oraz pokolorowaliśmy tyranozaura.


24 stycznia – "Czytanie na Dywanie" z przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 4

"Wypożyczalnia babć" to wzruszająca książeczka o potrzebie ciepła, miłości i uwagi. Trzej bohaterowie bajki to chłopcy, którzy z różnych powodów nie mieli lub nie mogli spotykać się ze swoimi babciami tak często, jak by tego chcieli... Na szczęście Babcię – i to najprawdziwszą na świecie – mogli sobie wypożyczyć w specjalnej wypożyczalni... Po wysłuchaniu bajki przedszkolaki na przygotowanych wcześniej kolorowych ramkach rysowali, co najchętniej robią ze swoimi babciami lub dziadkami, albo co marzy im się z nimi zrobić.


17 stycznia – "Maska masce wielce rada... biblioteczna maskarada"

Dziś w naszej Bibliotece odbyły się zajęcia zatytułowane Maska masce wielce rada. Na spotkanie zaprosiliśmy grupę sześciolatków z przedszkola ze Stróżówki.
W czasie bibliotecznej maskarady z pewnością nikt się nie nudził, bowiem program naszej imprezy był atrakcyjny i ciekawy.
Po wysłuchaniu kilku karnawałowych utworów: Balu, Przyjęcia Doroty Gellner oraz Wielkiego Balu Przebierańców Basi Badowskiej, przy dźwiękach muzyki piekliśmy karnawałowe ciastka (zabawa metodą Paula Dennisona). Następnie przeszliśmy do ćwiczeń manualnych. Zadaniem wszystkich dzieci było dekorowanie karnawałowych masek. Na koniec muzyczny pociąg zawiózł nas do najbardziej roztańczonych miejsc na świecie m.in. do Rio de Janeiro, na Kubę, do Argentyny. Ostatnią stacją była oczywiście Wenecja, gdzie w karnawałowych maskach tańczyliśmy... polskie "Kaczuchy".