Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Cała Polska czyta dzieciom 2015


3 grudnia — mikołajki

Małymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a w szczególności najbardziej lubiany przez dzieci dzień — 6 grudnia. W grudniowe popołudnia i długie wieczory najmłodsi piszą listy, a potem oczekują na przybycie świętego Mikołaja. Na zajęcia związane z Mikołajem, prezentami, śniegiem i zimą zaprosiłam dzieci z Przedszkola Samorządowego w Kobylance. Maluchy obejrzały prezentację multimedialną o świętym, który roznosi prezenty, wysłuchały opowiadania o mikołajkowej tradycji obdarowywania się prezentami i rozwiązały krzyżówkę. Razem z Mikołajem wybrały się w podróż saniami zaprzężonymi w renifery i „upiekły” dla niego pyszne ciasto. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały z papierowych elementów pięknego Mikołaja.

Fotografie:  © MBP Gorlice

mali czytelnicy dzieci z Przedszkola w Kobylance  dzieci układają puzzle gotowy Mikołaj  prezentacja o świętym Mikołaju 1 prezentacja o świętym Mikołaju 2  praca plastyczna 1  praca plastyczna 2  praca plastyczna 3  papierowe Mikołaje opisy

27 listopada — Kto polubi Trolla?

Jak wygląda troll? Trolle to przypominające człowieka stwory ze skandynawskich wierzeń ludowych. W niektórych opowieściach są przedstawiane jako niezbyt sympatyczne stworzenia. „Troll Alojzy ma długi nos, grube nogi i guzy na głowie. Poza tym Alojzy ma kłopot. Jest sam, samiutki jak palec. No bo kto polubi trolla?” Na kolejnym spotkaniu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapoznałam przedszkolaki z sympatycznym, ale bardzo smutnym Trollem Alojzym, który czekał na swojego przyjaciela… Czy go znalazł? Wiedzą to moi mali goście z Miejskiego Przedszkola nr 1. Dzieci wysłuchały opowiadań Zofii Staneckiej Kto polubi trolla? oraz Koc trolla Alojzego. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak pomóc Alojzemu radzić sobie ze smutkiem. Były też zabawy: telefon do przyjaciela i łapanie gęsi (podobno ulubiona rozrywka trolli). Na zakończenie spotkania dzieci pokolorowały obrazki przedstawiające trolla Alojzego i dorysowały mu przyjaciela, aby nie był samotny.

Fotografie:  © MBP Gorlice

Moi mali goście dzieci z Przedszkola Nr  1  Zabawa jak radzić sobie ze smutkiem 1 Zabawa jak radzić sobie ze smutkiem 2 Dzieci kolorują obrazki z trollem Alojzym 1 Dzieci kolorują obrazki z trollem Alojzym 2 Dzieci kolorują obrazki z trollem Alojzym 3 Troll Alojzy 1 Troll Alojzy 2

25 listopada — Światowy Dzień Pluszowego Misia

„Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest. Dorotka, Ania i Justysia, wesoło wszyscy bawmy się”. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały Miejskie Przedszkole nr 1 w Gorlicach. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem — misiem (małym, średnim, dużym i bardzo dużym, białym, brązowym, a nawet różowym). W końcu był to Dzień Misia. Dlaczego dzieci lubią misie? Ponieważ to świetny kumpel do zabawy, kompan w podróży, przyjaciel, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Tym razem na zaproszenie pań to ja odwiedziłam przedszkole i miałam okazję uczestniczyć w uroczystych obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W misiowej krainie, w którą zamieniło się przedszkole, były wesołe tańce i zabawy z pluszowymi maskotkami w rytm misiowych przebojów. Dzieci dowiedziały się, jak powstał pierwszy pluszowy miś. Doskonale sobie radziły, odgadując zagadki o misiach bajkowych i tych prawdziwych. Nie zabrakło też misiowej literatury.

19 i 26 listopada — Święto Pluszowego Misia — filia Zawodzie

„Proszę państwa, oto miś
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Chętnie państwu łapkę poda.
Nie chce podać? A to szkoda”.

Dnia 19 listopada 2015 r. bibliotekę na Zawodziu odwiedziły starszaki z Miejskiego Przedszkola nr 4, a 26 listopada przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Elfik. Z okazji przypadającego w tym miesiącu Światowego Dnia Pluszowego Misia świętowaliśmy urodziny naszych pluszaków. Miś przywitał dzieci wierszem Jana Brzechwy Proszę państwa, oto miś. Najmłodsi znali go na pamięć i chętnie wspólnie recytowali. Następnie wysłuchali opowiadania Marii Kownackiej Stary, zielony miś oraz bajki Proszę mnie przytulić Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak. Dzieci poznały także przygody Misia Uszatka opisane przez Czesława Janczarskiego. Przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich ulubionych pluszakach — Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie, Barnabie, jak również odgadywały zagadki związane z nieco większymi misiami — niedźwiedziem brunatnym, polarnym, koalą i pandą. W dalszej części misiowego święta dzieci ubrane w misiowe maski zatańczyły misiowy taniec. Zajęcia zakończyliśmy kolorowaniem małych i dużych misiów oraz, jak na urodzinowe święto przystało, małym Conieco.

Fotografie:  © MBP Gorlice

zaczytane dzieci grupa dzieci czyta dzieci pokazują książki o misiach dzieci z maskami misiów dzieci tańczą 1 dzieci tańczą 2 dzieci kolorują rysunki z misiami dzieci i pluszowe maskotki ciąg dalszy kolorowanek dzieci z gotowymi kolorowankami dzieci z książkami o misiach dzieci z kolorowankami prezentacja gotowych kolorowanek zabawa „stary niedźwiedź mocno śpi”

17 listopada — Maja na tropie jaja

Na dzieci z przedszkola w Kobylance, które 17 listopada odwiedziły Bibliotekę czekała niespodzianka. W sali, na stoliku czekał prezent owinięty w kolorowy papier i przewiązany kokardą… Co to może być? — zastanawiały się maluchy. Padały różne odpowiedzi, a gdy upominek wreszcie został odpakowany, okazało się, że bohaterką kolejnych zajęć jest książka Rafała Witka Maja na tropie jaja. Historia Mai i papugi zachęciła wszystkich do rozmowy na temat podróży. Wspólnie zastanawialiśmy się: po co ludzie podróżują, dokąd, jakimi środkami lokomocji? Zadaniem dzieci było zbudowanie wybranego pojazdu z własnych ciał i wprawienie go w ruch. Każdy uczestnik miał okazję wyruszyć w podróż, ale zanim to nastąpiło, musiał spakować plecak z niezbędnymi rzeczami. Ilustracje różnych przedmiotów pomogły dzieciom dokonać prawidłowych wyborów. A z podróży mali globtroterzy przywieźli mnóstwo różnych pamiątek, o których chętnie opowiadali, informując: co to jest, z jakiego kraju i jaką ma historię. Te nasze wirtualne podróże zakończyła wspólna zabawa chustą.

Fotografie:  © MBP Gorlice

Nasz specjalny prezent dla małych gości Oto przewodnik po temacie podróży Dzieci odpowiadają na pytanie po co ludzie podróżują? 1 Dzieci odpowiadają na pytanie po co ludzie podróżują?  2 Poznajemy historię papugi i Maji Przedszkolaki wymieniają rzeczy, które kojarzą im się z podróżowaniem Przedszkolaki wymieniają rzeczy, które kojarzą im się z podróżowaniem Dzieci tworzą pojazdy i wyruszają w podróż  1 Dzieci tworzą pojazdy i wyruszają w podróż  2 Przedszkolaki losują rekwizyty przywiezione z dalekich podróży 1 Przedszkolaki losują rekwizyty przywiezione z dalekich podróży 2 Mali podróżnicy układają niezbędnik  podróżnika  1 Mali podróżnicy układają niezbędnik  podróżnika 2 Na koniec zajęć zabawa z chustą Klanza  1 Na koniec zajęć zabawa z chustą Klanza  2

10 listopada — Z biblioteką na Księżyc — Ewa Nowak, Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc

Uczestnicy zajęć z cyklu „Czytam sobie w bibliotece” na ostatnim spotkaniu dowiedzieli się, jak wygląda powierzchnia Księżyca, jakie odgłosy można usłyszeć w przestrzeni kosmicznej oraz co robił Neil Armstrong podczas słynnej wyprawy w 1969 roku. Na kosmiczne warsztaty zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Inspiracją była książka Ewy Nowak Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc. Z trzema amerykańskimi astronautami wsiedliśmy na pokład statku Apollo 11, wystartowaliśmy, przyspieszenie rakiety wbiło nas w fotel i w końcu wylądowaliśmy na Księżycu. Oglądaliśmy zdjęcia Srebrnego Globu i słuchaliśmy odgłosów z kosmosu udostępnionych na stronie internetowej NASA. Niezapomniane wrażenia z pozaziemskiej podróży zapewniła aplikacja Space Journey, a dzięki programowi Spacecraft 3D dzieci mogły pokierować kosmicznym łazikiem i obejrzeć w trójwymiarze satelity, teleskopy i łaziki. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali pamiątkowe teczki z serii „Czytam sobie” zawierające gadżety czytelnicze.

Fotografie:  © MBP Gorlice

Moi mali goście – dzieci z Miejskiego przedszkola Nr 1 wyruszają na Księżyc Dzieci układają puzzle 1 Dzieci układają puzzle 2 Pozaziemska podróż  oglądanie gwiazd i planet z aplikacją Space Journey  Dzieci kierują  kosmicznym łazikiem z aplikacją Spacecraft 3D oglądają   w trójmiarze satelity, łaziki i teleskopy 1 Dzieci kierują  kosmicznym łazikiem z aplikacją Spacecraft 3D oglądają   w trójmiarze satelity, łaziki i teleskopy 2 Dzieci kierują  kosmicznym łazikiem z aplikacją Spacecraft 3D oglądają   w trójmiarze satelity, łaziki i teleskopy 3 Dzieci kierują  kosmicznym łazikiem z aplikacją Spacecraft 3D oglądają   w trójmiarze satelity, łaziki i teleskopy 4 Kosmiczna lektura Ewa Nowak Apollo 11 Podróż dobiegła końca – pamiątkowe zdjęcie

październik—listopad — Projekt „Czytam sobie w bibliotece”

Miłość do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat, a nauka czytania może być radosna i ciekawa, zaś seria „Czytam sobie” będzie wspaniałym początkiem tej nauki. „Czytam sobie w bibliotece” jest sposobem na rozbudzenie pasji czytania wśród dzieci w wieku 5–8 lat. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach dołączyła do grona 900 placówek w Polsce, które realizują projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej promujący czytelnictwo wśród najmłodszych. Do Czytelni i Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Gorlicach dotarły już wszystkie książki z serii „Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont, scenariusze do zajęć oraz materiały promocyjne. Odbyły się pierwsze warsztaty czytelnicze. W listopadzie najmłodszych czytelników zapraszamy na kolejne spotkania z bohaterami książek z serii „Czytam sobie”. Będziemy sobie czytać! Przecież w bibliotece nie musi być cicho!

Fotografie:  © MBP Gorlice

Ksiażki i materiały promocyjne z projektu „Czytam sobie w bibliotece”

28 października — „To jest mój tata, to mama, to moja siostra, a to mój brat, to jestem ja, a to rodzina ma!”

„I właśnie od tej chwili wszystko się zaczyna, bo wtedy powstała nasza rodzina” — tak kończy się wiersz Historia Joanny Papuzińskiej, który przeczytałam dzieciom na kolejnym spotkaniu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Mama, tata, brat, siostra, dziadek, babcia, ciocia, wujek… Czasami tylko mama, czasami tylko tata, czasami nie ma ani brata, ani siostry... Dzisiaj jest wiele modeli rodziny. Każda rodzina jest inna, ale każda jest wyjątkowa. Biblioteczną Zatokę Tęczy w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odwiedziła grupa starszaków z Niepublicznego Przedszkola Wesołe Skrzaty. Wyjaśniłam im, co znaczy przysłowie „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”, a potem dzieci opowiadały o swoich rodzinach. Była też zabawa, moje drzewo rodzinne, dzieci uczyły się określać stopnie pokrewieństwa, jakie łączą ich z członkami rodziny. Na zakończenie maluchy zostały architektami i wykonały domki z papierowych rolek, a dzięki licznej grupie mogliśmy się pobawić w sałatkę owocową (składnikami tej potrawy były dzieci). Do zobaczenia wkrótce.

Fotografie:  © MBP Gorlice

Nasi mali goście — dzieci z Niepublicznego Przedszkola Wesołe Skrzaty zabawa — moje drzewo rodzinne tworzymy drzewo genealogiczne Mali architekci przy pracy 1 Mali architekci przy pracy 2 Domki z papierowych rolek 1 Domki z papierowych rolek 2

27 października — Zabawa w maga

Spotkać się z czarodziejem? To wcale nie jest trudne. Wystarczy książka i odrobina wyobraźni… Tak było 27 listopada w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach. Magiczne zaklęcie „abrakadabra hokus-pokus simsalabim” przeniosło nas w kraje Bliskiego Wschodu. Inspiracją była książka Wojciecha Widłaka Syrop maga Abrakabry. To baśń o królu, czarodzieju i magicznym napoju. Ambitny Mag Abrakabra jest doradcą sułtana Abdulla. Marzy o tronie i aby pozbyć się panującego sułtana Abdulli, sięga po magię. Wpada na pomysł stworzenia cudownego syropu, dzięki któremu sułtan zmaleje, a wtedy on zajmie jego miejsce. Niestety, nie wszystko układa się po jego myśli… Jak zakończyła się historia maga Abrakabry? Trzeba przeczytać zakończenie. Znają je dzieci z Samorządowego Przedszkola w Stróżówce, które brały udział w warsztatach czytelniczych „Zabawa w maga”, zorganizowanych w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Uczestnicy poznali takie wyrazy jak: „sułtan”, „turban”, „meczet”, „minaret”, obejrzeli ilustracje z arabskimi budowlami, a przy arabskiej muzyce bawili się kolorową chustą imitującą latający dywan. Spotkanie zakończyła zabawa w czarowanie. Mali czarodzieje losowali z magicznej kuli kilka sylab, z kombinacji których przyrządzali literkowy syrop, układając własne zaklęcia, które potem wypowiadali na głos, kierując je w stronę swoich kolegów i koleżanek. Na zakończenie magicznego spotkania przedszkolaki otrzymały zakładki, naklejki i malowanki obrazujące tytuły książek z serii ,,Czytam sobie”. Dziękujemy za wspólne czytanie!

Fotografie:  © MBP Gorlice

Nasi mali goście przedszkolaki z Przedszkola w Stróżówce Układamy historię Maga Abrakabry 1 Układamy historię Maga Abrakabry 2 Układamy historię Maga Abrakabry 3 Układamy historię Maga Abrakabry 4 Układamy historię Maga Abrakabry 5 Losowanie kartek do literkowego syropu 1 Losowanie kartek do literkowego syropu 2 Magiczne zaklęcie Rozdanie dzieciom zakładek i naklejek z projektu Czytam sobie w bibliotece

22 października — „Czytanie na dywanie” — filia Zawodzie

„Zapukała chmurka z deszczem, wszedł parasol i ktoś jeszcze.
— Kto taki? — Sama zgadnij, jak się ten ktoś nazywa (…).
— Już wiem. Już zgadłam, to jesień!”

(Wanda Chotomska, Jesień)
Grupa starszaków z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Gorlicach odwiedziła 22 października, bardzo jesiennego dnia, filię na Zawodziu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pięknymi wierszami Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy i Ewy Szelburg-Zarembiny próbowaliśmy „odczarować” dzisiejszą jesienną pogodę, co skutecznie udało się nam nie tylko na kolorowych, jesiennych obrazkach.

Wizyta przedszkolaków odbyła się w przededniu Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, dlatego też nasza rozmowa dotyczyła bibliotek. Dzieci, w większości już czytelnicy naszej biblioteki, świetnie znają zasady bycia czytelnikiem, jak również nie są im obce zasady dobrego zachowania się w bibliotece. By spełnić prośbę książki: „używajcie zakładek”, wszystkie dzieci otrzymały piękne, kolorowe zakładki. Spotkanie zakończyliśmy minirecitalem przedszkolaków.

Fotografie:  © MBP Gorlice

Przedszkolaki słuchają zasad zachowywania się w bibliotece Dzieci malują kolorowe jarzębiny Dzieci kolorują obrazki związane z jesienią Dzieci kolorują obrazki związane z jesienią Dziewczynki przy książkach o samochodach Dzieci wśród książek Jesienne obrazki wykonane przez przedszkolaków

13 października — „Czytanie na dywanie” — filia Zawodzie

Kolejne „Czytanie na dywanie” poświęciliśmy tematowi pierwszych dni w przedszkolu. Naszym przewodnikiem był Tupcio Chrupcio z książki Tupcio Chrupcio — przedszkolak na medal. Bajka stała się doskonałym pretekstem do rozmowy. Dzieci podkreśliły, że dużo fajniej jest się bawić z koleżankami i kolegami w przedszkolu niż samemu. Wymieniły ciekawe zajęcia i zabawy, które są ich ulubionymi, jak również wykonały minirecital przedszkolnych piosenek.
Następnie, poprzez wiersze Jana Brzechwy i Ewy Szelburg-Zarembiny, przywołaliśmy Panią Jesień, „rośliśmy jak grzyby po deszczu”, bawiliśmy się w „wirujące i opadające liście”.
„Bawiły się liście w kosi, kosi łapci.
— Pojedziem daleko, do Liścianej Babci!
Do Liścianej Babci, Liścianego Dziadka,
Nie będziem tu siedzieć, jak chce pani Matka!
No i poleciały (…)”.

E. Szelburg-Zarembina, Bawiły się liście)

Fotografie:  © MBP Gorlice

Zasłuchane przedszkolaki siedzą na dywanie w bibliotece Dzieci śpiewają piosenki Minirecital przedszkolaków Zabawa w „opadające liście” Zabawa w „wirujące liście” Dzieci w trakcie zabawy prezentują swoje jesienne liście Dzieci w trakcie zabawy „rośniemy jak grzyby po deszczu”

24 września — „Czytanie na dywanie” — filia Zawodzie

Czas rozpocząć powakacyjne spotkania z przedszkolakami. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” 24 września 2015 r. spotkaliśmy się w bibliotece na Zawodziu z grupą starszaków z Niepublicznego Przedszkola Elfik. Tematem naszego spotkania była publikacja Katarzyny Pruchnickiej Nowa w przedszkolu. Książeczka opowiada o dziewczynce, która po raz pierwszy idzie do przedszkola, o dzieciach, które dziwi kolor skóry nowej koleżanki, o tym, że jej mama pochodzi z innego kraju oraz o tym, że inny nie znaczy gorszy i każdy jest ważny. Następnie nawiązaliśmy do rozpoczęcia się kalendarzowej jesieni — dzieci opowiadały o skojarzeniach z tą porą roku, czytaliśmy wierszyki o jesieni, a spotkanie zakończyliśmy recytacją pięknego wiersza Jana Brzechwy Grzyby: „Król Borowik prawdziwy szedł lasem/ postukując swym jedynym obcasem (...). Król Borowik winszował im szczerze/ i dał wszystkim po grzybowym orderze”.

Fotografie:  © MBP Gorlice
dzieci siedzą na dywanie i słuchają dzieci kolorują obrazki dzieci kolorują muchomory dziecko koloruje grzyba grupka dzieci koloruje obrazki grzybów dzieci przegladają kolorwe książki dzieci pokazują jak pokolorowały swoje obrazki

27 sierpnia — „Lis jest rudy, czarny kruk, zaś stonoga ma… sto nóg! Takie różne, tak ich wiele, są to nasi przyjaciele”

„Tematem kolejnego spotkania z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Kleks były zwierzęta. Z Interaktywnym atlasem zwierząt odwiedziliśmy wszystkie kontynenty i poznaliśmy zamieszkujące je stworzenia. Później założyliśmy strój płetwonurka i udaliśmy się w podróż w morskie głębiny, by obejrzeć rafy koralowe, ośmiornice, płaszczki i rekiny. Nie zabrakło również wielu ciekawych zabaw z nieodzowną chustą animacyjną Klanzy. Natomiast z kółek origami stworzyliśmy podwodny świat.

Fotografie:  © MBP Gorlice

5 sierpnia — Bajkowa Olimpiada

„Bajka jest dobra na wszystko. Na nudę i niepogodę”. Dzieci kochają bajki i doskonale znają baśniowe historie, o czym się przekonałam podczas IV edycji naszej bibliotecznej Bajkowej Olimpiady. Strudzeni żarem lejącym się z nieba, ale pełni zapału wędrowcy przybyli do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, by wytrwale pogłębiać bajkową wiedzę. Ponieważ najmłodszy uczestnik Olimpiady miał pięć lat, a najstarszy trzynaście, poziom trudności bajkowych konkurencji był zróżnicowany. Była krzyżówka, test ze znajomości baśni, łączenie w pary postaci z bajek, rekwizyty, baśniowe puzzle, pogubione tytuły, zagadki typu jaka to bajka oraz prezentacja Baśniowy świat. Mali olimpijczycy świetnie sobie poradzili w poszczególnych bajkowych konkurencjach, a w nagrodę otrzymali drobne upominki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Kolejna edycja już za rok. Zapraszamy.

Fotografie:  © MBP Gorlice

27 lipca — Podróż w czasie... W gnieźnieńskim grodzie

Czasy, w których Polska miała króla minęły bezpowrotnie. Kiedyś nasz kraj był jedną z największych monarchii w Europie, a bycie polskim królem równało się dzierżeniu w swych rękach nie lada potęgi. A wszystko zaczęło się w Gnieźnie, w czasach Bolesława Chrobrego. Właśnie mija 990. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II na królów Polski. Maluchy z Niepublicznego Przedszkola Kleks, które przybyły do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, odbyły (bez wychodzenia z Biblioteki) niezwykłą podróż do pierwszej stolicy Polski — Gniezna. Zapoznały się z legendami i opowieściami historycznymi o czasach pierwszych Piastów. Korzystając z aplikacji Gniezno 3D, przeniosły się w pasjonujące czasy Mieszka I, by się przekonać, jak wyglądał gnieźnieński gród tysiąc lat temu, gdzie żył książę i jego drużyna, zobaczyć, jak wyglądała katedra oraz przekonać, jak żyli i spędzali czas Słowianie.

Fotografie:  © MBP Gorlice

16 czerwca — „W bajeczkach znajdziecie rycerzy, królewnę, co spała na wieży…”

Kraina baśni i legend zawsze stanowiła zagadkę. Znajdowała się gdzieś daleko... za górami, za lasami... Maluchy chętnie słuchają opowieści o rycerzach, wróżkach, smokach i niezwykłych przygodach. A właśnie biblioteka jest miejscem, w którym mieszka niezliczona liczba baśniowych postaci. Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży po raz kolejny odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Kleks w Gorlicach. Czarodziejskie słowo „sim sala bim” przeniosło nas do krainy bajek, w której na maluchy czekały różnorodne zadania: bajkowe zagadki czy zabawa zgadnij, kto to? Następnie przedszkolaki kolorowały obrazki, które, ułożone chronologicznie, złożyły się w historyjkę obrazkową Stoliczku, nakryj się. Potem był czas na przeglądanie kolorowych książek i wspólną zabawę.

Fotografie:  © MBP Gorlice

12 czerwca: Książka — burz i twórz!

Czy można wykorzystać książkę w inny sposób niż do czytania? Można! Bazgrać! Drzeć! Plamić! Wycinać! I to wszystko z książką To nie jest książka. Burz i twórz, czyli 86 rzeczy, które mogą przekonać dzieciaki, że lepiej spędzić czas z książką niż z komputerem. Tu każda strona woła: „Napisz mnie, narysuj, stwórz!”. Dzieci z drugiej grupy Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach, zainspirowane tą pasjonującą lekturą, wykonały swoje własne projekty twórczych książek. Mali uczestnicy książkowych warsztatów z zaangażowaniem burzyli i tworzyli, obcowali z książką w kreatywny i zaskakujący sposób. A co można było z nią zrobić? Książki przeznaczone na makulaturę były kolorowane, dziurawione, mazane i wykorzystywane do najbardziej zwariowanych pomysłów, których realizacje zostały zaprezentowane na zdjęciach poniżej. Słowem, robiono z nimi wszystko, co tylko jest zakazane! Zobaczcie sami. Pozostałe książki traktujcie jednak z szacunkiem!

Fotografie:  © MBP Gorlice

2-3 czerwca — XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom — Cała Polska czyta w bibliotekach!

„Czytanie mądra rzecz”
W dniach 30 maja — 6 czerwca 2015 r. już po raz czternasty odbywa się wielkie święto czytania — Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Fundację „ABCXXI — Cała Polska czyta dzieciom”. Hasłem tegorocznej kampanii jest „Cała Polska czyta w bibliotekach”. „Czytanie mądra rzecz” dlatego z tej okazji do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach zaprosiliśmy naszych najmłodszych czytelników, by wspólnie oddać się lekturze.

Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy 2 maja 2015 r. wraz z dziećmi z Przedszkola w Stróżówce. W magiczny świat książki naszych małych gości wprowadziły bibliotekarki Beata Mituś i Katarzyna Marchwica. Dzieci wysłuchały historyjki Pawła Beręsewicza „Sposób na Adama”, pochodzącej z antologii Opowiadania z uśmiechem. Polscy pisarze dzieciom. Biblioteczny teatrzyk obrazkowy przedstawił naszym małym czytelnikom dwie historyjki, które przedszkolaki nie tylko oglądały, ale także aktywnie w nich uczestniczyły. Pomagaliśmy dziewczynce o imieniu Walentynka policzyć wszystkie zwierzęta, które zabrała ze sobą na przejażdżkę rowerową, a było ich aż dziewięcioro! W kolejnej bajce pt. „Szukając Marudka” razem z Leosiem cieszyliśmy się z odnalezienia zagubionego przyjaciela. Później bawiliśmy się w najlepsze, wykorzystując tęczową chustę animacyjną klanza.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Nasze kolejne spotkanie, na które w Tygodniu Czytania Dzieciom zaprosiłyśmy przedszkolaki z trzech klas „0” z Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach, rozpoczęło się nietypowo. Naszą bibliotekę odwiedziła policjantka. Pani Katarzyna Gryskow- Szewczyk — młodszy aspirant Powiatowej Komendy Policji w Gorlicach, przeczytała najmłodszym czytelnikom opowiadanie „Uśmiech dla Żabki” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak. Po zabawie „burza”, w niezwykłą podróż w krainę teatru i literatury zabrała dzieci magiczna skrzynka, czyli teatr ilustracji kamishibai. Razem z Leosiem przemierzaliśmy deszczowe ulice, plac zabaw i park w poszukiwaniu zagubionego pieska, przez cały czas wierząc, że nasze wysiłki zakończą się sukcesem. I tak też się stało! Czytanie to świetna zabawa, więc bawcie się z nami, przecież każde dziecko zasługuje na książkę.

Fotografie:  © MBP Gorlice

20 i 25 maja — Czytanie na dywanie — Filia Zawodzie

Za siódmą górą, za ósmą rzeką...
A w każdym razie nie tak daleko,
żyją literki, sławne z wybryków,
które mieszkają w polskim słowniku...


W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom zorganizowaliśmy dla maluchów kolejne Czytanie na Dywanie. W filii gorlickiej Biblioteki na Zawodziu w tym dniu panowała „literkowa” atmosfera. Z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola „Elfik” oraz Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Gorlicach bawiliśmy się abecadłem przy pomocy książek: Berek literek Agnieszki Frączek i Literki figielki Agnieszki Marii Stefańskiej. „Łamaliśmy języki” przy wierszach Agnieszki Frączek z tomu Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące jęzorek. Kolejna książka autorki Jedna literka a zmiana wielka przybliżyła nam słowa brzmiące identycznie, ale różniące się pisownią i znaczeniem. Przekonaliśmy się, że trzeba z nimi postępować niezwykle ostrożnie, bo jedna literka zmieniła nam „budki dla ptaków” w „butki dla ptaków”. Przy lekturze książki Straszna książka czyli upiorna zabawa w rymy nie było nam do śmiechu. Wyszukiwaliśmy rymy, które znikły z wierszyka „Duch”. Dzieci poradziły sobie świetnie również przy literowych zagadkach. Na zakończenie spotkania z alfabetem maluchy wykonały „Literkowe Drzewa”, które teraz zdobią naszą bibliotekę.

Fotografie:  © MBP Gorlice

20 maja — Czy ilustracja jest książce potrzebna? Książka obrazkowa

To chyba będzie jakaś gra! To trzeba otworzyć! Prosta drewniana skrzyneczka, którą zaprezentowałam na zajęciach z grupą starszaków z Przedszkola Sióstr Felicjanek, od razu wywołała zainteresowanie maluchów. Potem było już tylko ciekawiej. Historia zagubionego pieska Marudka znalazła wiele nowych rozwiązań. Pomysłów na zabawy z odnalezionym Marudkiem było wiele: Marudek grał piłkę, bawił się z chłopcem balonikami i w chowanego w parku. Wszystko za sprawą wyobraźni dzieci i miniaturowego teatru Kamishibai. Gdy tylko zakończyliśmy nasz spektakl wkroczyliśmy w magiczny świat książek obrazkowych. Przeglądaliśmy serie: Miasteczko Mamoko i Ulica Czereśniowa. Odgadywaliśmy zagadki i próbowaliśmy odnaleźć torty zagubione podczas Wielkiego Pikniku.

Fotografie:  © MBP Gorlice

19 maja — Biblioteka — książka tam na Ciebie czeka!

Biblioteka to magiczne miejsce, o czym przekonały się czterolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 8, które odwiedziły „Zatokę Tęczy” w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Maluchy ustawione w pociąg, zajrzały w każdy kąt. Z zaciekawieniem wysłuchały fragmentów książki Antoniego Cieszydruk-Oczko Jaś Czytalski w bibliotece. Dowiedziały się, jak trzeba zachowywać się w bibliotece i że można wypożyczyć do domu wypatrzone książkowe skarby. Książka jednak służy nie tylko do czytania — może być także inspiracją do wspaniałej zabawy! Dzieci wykonały prace plastyczne zamieniając zwykłe brązowe papierki w prawdziwe dzieła sztuki. A inspiracją do nich była lektura książeczki Cztery zwykłe miski, autorstwa Iwony Chmielewskiej. Nieograniczona wyobraźnia dzieci spowodowała, że powstały oryginalne pomysły na to, co można zrobić z dwóch kółek (czyli czterech misek). Okazało się, że te cztery zwykłe miski mogą być... niezwykłe.

Fotografie:  © MBP Gorlice

22 kwietnia — Ekologia musi być żeby Ziemia mogła żyć — Dzień Ziemi

Kolejne spotkanie z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom rozpoczęło się nietypowo. Dzieci z grupy VI Miejskiego Przedszkola nr 1 wzięły udział w „Quizie Ekologicznym”. Wspólnie „graliśmy w zielone”. Mali czytelnicy poradzili sobie świetnie. W nagrodę otrzymali zielone listki. Następnie przeczytałam im opowiadanie Fuj! Jak mniej śmiecić Núrii i Empara Jiménez. Wykonaliśmy też plakat zachęcający do dbania o naszą planetę. Przedszkolaki malowały kontury kuli ziemskiej, dobierając odpowiednie kolory i zamalowując nimi odpowiednie obszary. Następnie, wycięte naklejały na kartkę papieru, odpowiednio je układając. Zobaczcie, jak przebiegała praca i jakie były jej efekty. Kolejne spotkanie już niedługo...

Fotografie:  © MBP Gorlice


21 kwietnia — Na półkach mieszkają książeczki. W książeczkach mieszkają bajeczki

Książka to nie tylko źródło wiedzy. To także przyjaciel, który opowie ciekawe historie. Biblioteka to miejsce, gdzie każdy znajdzie książkę dla siebie. I mały i duży. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Kleks”, które po praz pierwszy zawitały do „Zatoki Tęczy” przekonały się, że można się w niej świetnie bawić oraz sympatycznie spędzić czas. Maluchy długo oglądały przygotowane książeczki, aby wybrać tę najpiękniejszą, opowiadały również o swoich ulubionych lekturach, rozwiązywały zagadki, układały bajkowe puzzle a przy tym, przypomniały sobie jak należy obchodzić się z książkami. Na zakończenie zajęć zrobiliśmy sympatyczne sowie zakładki. Mam nadzieję, że dzieciom spodobała się przygoda z książką w bibliotece.

Fotografie:  © MBP Gorlice


15 kwietnia — Wybierz sobie przyjaciela! Domowi ulubieńcy

Może będzie to mruczek albo papuga gaduła lub jakieś inne zwierzątko? Z grupą czterolatków z Miejskiego Przedszkola nr 1 rozmawialiśmy o zwierzętach, które można hodować w domu. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną Zwierzęta domowe i wysłuchały opowiadania Marcina Brykczyńskiego pt. Czwartek. Wypowiadały się na temat swoich pupili i w jaki sposób o nie dbają. Niestety, nie każdy może mieć w domu prawdziwego zwierzaka. Zamiast rozpaczać, lepiej „wyhodować” swoje wymarzone zwierzątko. Wtedy zamieszka u nas ktoś naprawdę wyjątkowy, ktoś, kto będzie nasz i tylko nasz... i tak z kółek orgiami wyczarowaliśmy sympatycznego pieska.

Fotografie:  © MBP Gorlice


16-17 kwietnia — Czytanie na dywanie — Filia Zawodzie

Na moje pierwsze spotkanie w cyklu Czytanie na Dywanie zaprosiłam przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Elfik i Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Gorlicach. Tematem zajęć było opowiadanie Zabawy ślimaka z książki Joanny Wachowiak Opowiastki dla małych uszu. Z tej historii nauczyliśmy się, że każdy z nas jest inny, może lubić coś innego, do czegoś innego się nadaje i wcale nie jest przez to ani trochę gorszy. Bawiliśmy się w jedną z ulubionych zabaw Ślimaka, a mianowicie „wygryzanie” różnych kształtów w liściach, które to liście zaczarowaliśmy w „wafelki”. Były zagadki, „ślimakowe” krzyżówki i piękne kolorowanki.

Fotografie:  © MBP Gorlice


10 kwietnia — Tyle baśni napisałem, wszyscy dobrze je znacie — Baśniowy Świat Andersena

Jest taki dzień w roku, który warto spędzić w Bibliotece lub z Biblioteką. To Dzień z Andersenem — 2 kwietnia — urodziny duńskiego bajkopisarza, a jednocześnie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To niepowtarzalna okazja, aby porozmawiać z maluchami o ich ulubionych bohaterach. Wspólnie z grupą pięciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 8 przenieśliśmy się do baśniowej krainy. Z Andersenem przemierzaliśmy morza i lądy. Dzieci spotkały Dziewczynkę z zapałkami, poznały też Małą syrenkę, Słowika i Calineczkę. Układały obrazki z puzzli i obejrzały bajkę — Brzydkie kaczątko. Po zapoznaniu się z utworami pisarza, dzieci wykonały kaczuszkę z kółek orgiami. Okazało się, że kaczątko w wykonaniu małych artystów wcale nie było brzydkie .

Fotografie:  © MBP Gorlice


17 marca — Wiosna, ach to Ty!

Marzec to miesiąc, w którym witamy wiosnę. Ta kalendarzowa dopiero przyjdzie, jednak dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach powitały ją trochę wcześniej. Przedszkolaki wykonały wiosenne kwiaty, w końcu trzeba było przepędzić zimę! Były zabawy, a nawet wiosenna burza. Podczas zajęć wysłuchaliśmy opowiadania Rafała Witka Walizka Pana Hanumana. Jego bohaterka, Daria trochę się nudzi, ponieważ tej wiosny jest wyjątkowo brzydka pogoda. Wszystko zmienia się, kiedy przez miasto przejedzie tabor cyrkowy, zostawiając za sobą tajemniczą starą walizkę. Po jej otwarciu zaczynają dziać się dziwne rzeczy! Na czym polegają te czary nie zdradzimy. „Po co nam magia, skoro jest fantazja”. Dzięki wyobraźni świat może stać się piękniejszy, nawet deszczowy dzień może zamienić się w krainę pełną przygód i kolorów. Kolejne spotkanie już niebawem. Do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice


13 marca — Czy na tym świecie jesteśmy sami… Może mieszkamy z ufoludkami?

Świat gwiazd i planet od dawna interesował człowieka. W miarę rozwoju nauki i techniki zaczęto planować wyprawy, które miały na celu dokładniejsze zbadanie kosmosu. Na „kosmiczne” spotkanie do „Zatoki Tęczy” przybyły dzieci z grupy I Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną i poznały wszystkie planety Układu Słonecznego. Rozmawialiśmy o galaktykach, satelitach, wahadłowcach, astronautach, rakietach kosmicznych i czarnych dziurach. Próbowaliśmy poczuć się jakbyśmy byli w kosmosie, chodziliśmy powoli, na palcach, chcieliśmy oderwać się od ziemi, ale na próżno, grawitacja okazała się silniejsza. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą przy piosence „Zielone ufoludki”, dzieci samodzielnie skonstruowały statek kosmiczny i zaplanowały swój pierwszy lot w Kosmos.

Fotografie:  © MBP Gorlice


11 marca — W marcu jak w garncu

Jest coraz cieplej, a słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na pierwszy w swoim życiu spacer wybrał się też pewien malutki niedźwiadek, a było to w marcu... Wędrówka sympatycznego misia po ogrodzie zoologicznym to szereg śmiesznych, a niekiedy groźnie wyglądających sytuacji. Dlaczego miś był nieroztropny? Dlaczego warto uważnie słuchać? Odpowiedzi na te pytania przyniosła uważna lektura opowiadania Pierwszy spacer M. Łostowieckiej.
A czy w bibliotece można spotkać wiosnę? Na spotkanie poświęcone jej zwiastunom zaprosiłam grupę 4 latków z Miejskiego Przedszkola Nr 8 w Gorlicach. Przedszkolaki z entuzjazmem opowiadały o swoich wiosennych spacerach i analizowały zmiany w przyrodzie, jakie zachodzą o tej porze roku. Poznaliśmy też przysłowie: „W marcu jak w garncu”, a na zakończenie maluchy wykonały pierwsze zwiastuny wiosny — przebiśniegi.

Fotografie:  © MBP Gorlice


13 luty — Bezpiecznie w sieci

Dzieci coraz więcej czasu spędzają surfując po Internecie. Zazwyczaj bieglej posługują się multimedialnymi urządzeniami niż dorośli. Dlatego bardzo ważne jest, by znać zagrożenia świata wirtualnego i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. 10 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasłem tegorocznych obchodów było „Razem tworzymy lepszy Internet”. Na spotkanie poświęcone pułapkom czyhającym w Sieci zaprosiłam dzieci z grupy II Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną „Bezpieczny Internet”, a także kreskówki ze strony „Owce w sieci”, pokazujące, co złego może się stać, kiedy nieostrożnie korzysta się z komputera. A ponieważ zbliżały się walentynki warto było dowiedzieć się Co się kryje w sercu na dnie? W znalezieniu odpowiedzi na uczuciowe zagadki pomogła nam książka Marcina Brykczyńskiego. Na zakończenie dzieci wykonały walentynkowe laurki.

Fotografie:  © MBP Gorlice


6 lutego — Zanim zrobisz krok na jezdnię, popatrz, czy nią coś nie jedzie!

Wiersz Wandy Chotomskiej „Pies z ulicy Bałamutów”, to zabawna i jednocześnie pouczająca historia pewnego Czworonoga. Jamnika, który po wyczyszczeniu butów (a miał ich dwie pary!) pastą, udał się na miasto. A tam spotkał Policjanta, który musiał udzielić kilku rad, jak należy zachowywać się na ulicy. … ucz się tego, co już małe wiedzą smyki. Jezdnia służy do jeżdżenia do chodzenia są chodniki! Właśnie bezpieczna droga do przedszkola była tematem kolejnego spotkania z dziećmi. Moi mali goście z Miejskiego Przedszkola Nr 8 w Gorlicach, zapoznali się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Poznawały i wykonywały znaki drogowe. A na koniec zostałam... sygnalizatorem świetlnym. Dzieci miały świetną zabawę, a jednocześnie utrwalały poznane zasady ruchu drogowego.

Fotografie:  © MBP Gorlice


6 lutego — Co robią pająki

Czy wiecie, jak nazywa się choroba związana z lękiem przed pająkami? Myślicie, że jest uleczalna? Jakimi słowami przekonalibyście kogoś, że nie należy się ich obawiać? Pająki to bardzo pożyteczne i interesujące zwierzęta niezasłużenie cieszące się złą sławą, a czasami nawet budzące strach. Historia Kleofasa ukazuje świat pająków z zupełnie innej perspektywy i zachęca do oswojenia się z nimi — jeśli mają imiona i swoich bliskich trudniej ich się bać, trudniej ich nie lubić. Opowiem ci mamo co robią pająki to kolejna lektura, którą zaprezentowałam dzieciom z klasy „0” Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach. Maluchy dowiedziały się wielu ciekawostek o krewniakach Spidermana, a później każdy wykonał własnego Kleofasa.

Fotografie:  © MBP Gorlice


30 stycznia — Niech żyje bal!

Te słowa znanej piosenki są zapewne na ustach wszystkich, którzy w czasie karnawału oddają się szaleństwom na parkiecie. Beztroska zabawa należy się także dzieciom. A jeżeli karnawał — to i wspaniałe bale, na których niezbędnym rekwizytem jest karnawałowa maska. Na „roztańczone” zajęcia zaprosiłam dzieci z klasy „0” z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego tańca, podczas którego wszyscy witali się różnymi częściami ciała: rękami, czubkami butów, łokciami. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pokazującą bale przebierańców w różnych krajach, a później przygotowały piękne, kolorowe maski, w których można pójść na prawdziwy bal.

Fotografie:  © MBP Gorlice


30 stycznia — Tajemniczy „ktoś”

Wraz z Nowym Rokiem kontynuujemy akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Pierwszą grupą, która zawitała do bibliotecznej „Zatoki Tęczy” były dzieci z klasy „0” Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach. Mali czytelnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowiadania Ewy Nowak Pułapka na ktosia. Wspólnie próbowaliśmy rozwiązać zagadkę tajemniczych kradzieży i dziwnych wydarzeń. Zastanawialiśmy się, kim jest niezidentyfikowany wszystkożerny stwór. Kto nim się w końcu okazał nie zdradzimy. Za to zapraszamy do przeczytania książki. Gdy zagadka została rozwiązana przyszedł czas na zaprezentowanie manualnych zdolności dzieci i tak powstały sympatyczne „ktosie”.

Fotografie:  © MBP Gorlice


27, 28 i 30 stycznia — Czytanie na dywanie — Filia Zawodzie

W styczniu przeprowadziłam nietypowe zajęcia z dziećmi z Przedszkola nr 4 i Niepublicznego Przedszkola Elfik. Przez chwilę moi goście poczuli się jak w prawdziwym cyrku. Spotkanie rozpoczęłam od pogadanki na temat tego niezwykłego miejsca rozrywki. Dzieci dowiedziały się co to jest cyrk i kto w nim występuje. Następnie przeczytałam maluchom dwie książki: Z tatą w cyrku Wiesława Drabika oraz Miś-cyrkowiec Wioletty Święcińskiej. Później zaproponowałam zabawę w cyrk i przeobraziłam się w konferansjera naszego przedstawienia. Pokazałam dzieciom, jak się żongluje trzema piłeczkami, jak kręcić talerzem cyrkowym oraz jak można ciekawie bawić się flowerstickiem. Każde dziecko wcieliło się w rolę: linoskoczka (trzeba było przejść po rozłożonej na podłodze linie m.in. z talerzykiem cyrkowym), zwierząt cyrkowych skaczących przez płonące obręcze (hula-hop) i szczudlarza. Uczyliśmy się również żonglować. Dzieci z wielką radością próbowały swoich sił jako gwiazdy areny.

Fotografie:  © MBP Gorlice