Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Bitwa Gorlicka 2.0




„Bitwa Gorlicka 2.0” to projekt-gra. Każde z pięciu wydarzeń jest powiązane z poprzednim, stanowiąc spójną całość. Uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę historyczną w teście, przy pomocy tabletów rozwiążą zadania podczas questu, zobaczą, jak wyglądały Gorlice po bitwie 2 maja 1915 r., odwiedzą cmentarz wojenny, gdzie przedzierzgną się w fotografów, zaś jako artyści performerzy wystąpią podczas slamu poetyckiego. W finale opublikują fragmenty swojej twórczości w podsumowującym projekt e-booku.

W maju 2015 r. obchodzimy rocznicę drugiej największej bitwy I wojny światowej. Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach również włączyła się do obchodów tego ważnego, historycznego momentu w dziejach Gorlic. Pierwszym zorganizowanym przez MBP w Gorlicach wydarzeniem związanym z obchodami jest Wielki Test — Bitwa Gorlicka 1915. To jednak tylko pierwsze z wielu przygotowanych przez nas wydarzeń upamiętniających bitwę pod Gorlicami. Dzięki udziałowi w projekcie „100-lecie I wojny światowej”, którego organizatorami są Małopolski Instytut Kultury i Województwo Małopolskie, w MBP w Gorlicach odbędzie się jeszcze kilka atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Więcej o obchodach stulecia I wojny światowej w Małopolsce dowiecie się na www.pierwszawojna.info.

Szczegółowy plan organizowanych wydarzeń:

WIELKI TEST — BITWA GORLICKA 1915 — 17.04.2015 r.
Konkurs czytelniczy skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jest to działanie wspierające lokalne postawy patriotyczne poprzez rozwinięcie wiedzy o swoim regionie oraz odradzającej się po I wojnie światowej polskiej państwowości.

OPROWADZONE MIASTO — 24.04-22.10.2015 r.
Cykl comiesięcznych spacerów historycznych. Ich uczestnicy odwiedzą 15 miejsc na gorlickiej starówce zniszczonych podczas działań wojennych. Przy każdym z nich grupa otrzymuje tablety z wgranymi zdjęciami z epoki. Uczestnicy identyfikują pośród nich miejsce, w którym się znajdują, po czym przewodnik prezentuje odbitki zdjęć zniszczonych obiektów, które spacerowicze zestawiają z obecną fasadą, tak aby móc samodzielnie wykonać aparatem zakupionym w ramach projektu foto-kolaż dwóch epok. Działanie zostanie włączone do stałej oferty edukacyjnej MBP w Gorlicach po realizacji projektu.

QUESTIONARIUSZ BITEWNY — 13.06.2015 r.
Quest skierowany do młodzieży z gimnazjów i liceów. Celem jest odnalezienie na terenie biblioteki reprintów wojennych wizerunków miasta. Na każdym znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu tabletami przenosi do informacji w sieci, mówiącej o miejscowości, w której znajduje się cmentarz wojenny. Po odnalezieniu kodów następuje warsztat: uczestnicy, wykorzystując tablety i nową wiedzę, budują na mapach Google szlak mogił wojennych w powiecie. Jako prelegenci wystąpią członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bitwa pod Gorlicami 1915”.

KAMPANIA KADROWANIA — 20.06.2015 r.
Dwuetapowe wydarzenie o charakterze wielopokoleniowym. Uczestnicy questu oraz seniorzy zwiedzają ekspozycję związaną z Wielką Wojną w Muzeum Regionalnym w Gorlicach, po czym jadą na cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki. Wycieczka jest połączona z plenerem fotograficznym, podczas którego grupa pracuje z aparatem. Z wykonanych zdjęć zostanie zorganizowana wystawa.

CESARSKO-KRÓLEWSKI SLAM POETYCKI — 29.10.2015 r.
Podczas wernisażu zdjęć wykonanych przez uczestników poprzednich wydarzeń zostaje zorganizowany otwarty, tematyczny slam poetycki. Impreza jest podsumowaniem całego projektu. Jest dokumentowana przez transmisję na żywo w sieci i fotoreportaż. Po jej zakończeniu zostaje wydana publikacja online z wykonanymi przez uczestników fotografiami oraz tekstami zaprezentowanymi podczas slamu. Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej edycji Dni Austriackich.

OPUBLIKOWANIE E-BOOKA „BITWA GORLICKA 2.0” — 10.11.2015 r.
Zwieńczeniem projektu i wszystkich działań podjętych w jego ramach będzie opublikowanie podsumowującego e-booka „Bitwa Gorlicka 2.0”.


10 listopada — Album podsumowujący projekt „Bitwa gorlicka 2.0”

W maju 2015 r. obchodziliśmy setną rocznicę bitwy pod Gorlicami. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach włączyła się do obchodów tego ważnego, historycznego wydarzenia. Dzięki udziałowi w programie „100-lecie I wojny światowej”, którego organizatorami są Małopolski Instytut Kultury i Województwo Małopolskie, w gorlickiej Bibliotece wykiełkował pomysł, jak upamiętnić wydarzenia, które sto lat temu wstrząsnęły historią ziemi gorlickiej. Tak powstał projekt „Bitwa gorlicka 2.0”, który w swym założeniu jest grą aktywizującą intelektualnie i twórczo. Projekt to także reinterpretacja tradycyjnego podejścia do uroczystości o charakterze historycznym, składa się bowiem nie z jednego, lecz z cyklu wydarzeń skierowanych do młodzieży, dzieci, dorosłych i seniorów. Formuła została tak dobrana, aby każde z pięciu zaplanowanych aktywności było powiązane z poprzednim, razem stanowiąc spójny, jednolity tematycznie projekt. Uczestnicy, którzy brali z nami udział w obchodach organizowanych przez gorlicką Bibliotekę, sprawdzili swoją wiedzę historyczną w teście, przy pomocy tabletów rozwiązali zadania podczas questu, zobaczyli, jak wyglądały Gorlice po bitwie 2 maja 1915 r., odwiedzili cmentarz wojenny, gdzie przedzierzgnęli się w fotografów, wystąpili także jako artyści podczas wernisażu własnych prac. Finałem tych działań jest publikacja, która w formie albumu przybliża całość projektu „Bitwa gorlicka 2.0”, realizowanego w MBP w Gorlicach od kwietnia do listopada 2015 r.



9 i 12 listopada — „Oprowadzone miasto” — piąty, szósty i siódmy spacer

„Świat pełen jest szczegółów, od których zaczynają się historie”. Ponad sto lat temu historia przetoczyła się przez nasze miasto i okolice. Nie żyje już żaden z naocznych świadków bitwy gorlickiej, ale ci, którzy ją widzieli, opowiadali potem zgodnie: pod Gorlicami rozpętało się piekło, „zniszczenie wszędzie okropne”, „dookoła ruiny i zgliszcza”. Burza dziejowa ciężko dotknęła miasto. Gdy wiatr historii przestał wiać, pozostały ślady po dniach grozy: pociski, które do dziś wykopują z ziemi miłośnicy militariów, rodzinne, na pół legendarne opowieści o walkach i życiu codziennym mieszkańców oraz wojenne cmentarze, rozsiane po malowniczych wzgórzach wokół Gorlic.

„Tej bitwy miasto nie mogło zapomnieć”. O tym, jak wyglądały zniszczone Gorlice najlepiej się przekonać na własne oczy. Poczuć klimat wojennej grozy z 1915 roku, zobaczyć ogrom zniszczeń dokonanych podczas walk i przyjrzeć się miejscom z innej perspektywy historycznej. Taką możliwość mieli uczestnicy kolejnych spacerów z cyklu „Oprowadzone miasto”. Uczniowie klas 6a i 6b z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 oraz klas 6a i 6b z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach mogli nie tylko posłuchać pamiętników kronikarzy, świadków wydarzeń, lecz także obejrzeć na ekranach tabletów zdjęcia z krajobrazu po bitwie. Spacer historyczny śladami wojennych zniszczeń wiódł w kolejne miejsca na starówce, gdzie uczniowie, posługując się fotografiami zrujnowanych Gorlic, identyfikowali miejsca, w których się w danej chwili znajdowali, konfrontując teraźniejszość z przeszłością.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Uczestnicy spaceru podczas prelekcji w bibliotece Wycieczka na tarasie widokowym w Gorlicach Pierwsza grupa w gorlickim kościele Młodzież porównuje wizerunki zniszczonych kamienic do stanu obecnego  Uczestnicy spaceru na zabytkowej części gorlickiego cmentarza  Widok na synagogę przy ul. Piekarskiej w Gorlicach Spojrzenie na wyremontowany rynek Druga grupa z wizytą w bazylice


6 listopada 2015 r. — „Oprowadzone miasto” — czwarty spacer

Początek listopada sprzyja przemyśleniom, jest to czas zadumy, wspomnień, powrotów do przeszłości. Cyprian Kamil Norwid powiedział: „Przeszłość to dziś — tylko cokolwiek dalej”. W ten czas nostalgii idealnie wpisał się spacer historyczny, na który zaprosiliśmy członków klubu Nad Lipą oraz członkinie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej. Nawet pogoda wkomponowała się w ten pejzaż pełen zadumy. Melancholijna aura spowitej mgłą gorlickiej starówki zdawała się wydobywać echa tych dni grozy. Wędrując po miejscach zniszczonych przez wojenną pożogę, uczestnicy podróży do miejsc pamięci słuchali fragmentów pamiętników kronikarzy, świadków wydarzeń, oglądali zdjęcia z krajobrazu po bitwie, a także dzielili się refleksjami i wspomnieniami, w których przeplatały się I i II wojna światowa.
Jak pisała Wisława Szymborska: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”. Uczestnicy „Oprowadzonego miasta” odwiedzili również cmentarz parafialny, będący w okresie walk główną redutą rosyjskiej obrony, by zatrzymać się przy pomniku Bronusia Nowaka, dziewięcioletniego chłopca śmiertelnie ranionego odłamkiem szrapnela 21 marca 1915 roku, który dla gorliczan jest symbolem tragedii miasta z 1915 roku.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Seniorzy na ulicy 3 Maja w Gorlicach Uczestnicy porównują stan ulicy sprzed stu lat do dzisiejszego Wycieczka na dziedzińcu gorlickiego kościoła  Jedna z seniorek relacjonuje swoje wspomnienia  Wycieczka pod gorlickim ratuszem  Seniorzy na ulicy Piekarskiej porównują stan kamienic sprzed stu lat do dzisiejszego Pomnik nagrobny chłopca zabitego podczas bitwy gorlickiej


4 listopada 2015 r. — „Oprowadzone miasto” — trzeci spacer

„Wyszedłem przed dom na rynek — co za straszny widok: całe miasto w płomieniach, dym straszny, na rynku jak wymiótł, żywej duszy — pełno dziur od granatów, drzewa na rynku z konarów ogołocone” — tak zniszczone Gorlice opisuje ksiądz Bronisław Świeykowski. Wciąż można tu zobaczyć ślady historii, która na stałe splotła się z losami mieszkańców miasta. W fascynującą wycieczkę w przeszłość, z przewodnikiem i pomysłodawczynią spacerów — Urszulą Karasińską, wybrała się kolejna grupa. Uczniowie klasy 5a z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, w której przeszłość przeplatała się z teraźniejszością. Nim jednak odwiedzili 15 miejsc na gorlickiej starówce zniszczonych podczas działań wojennych, mogli zobaczyć materialne pamiątki po tych „dniach grozy”: bagnety wojsk walczących pod Gorlicami, łuski z pocisków do haubic, szrapneli, naboje karabinowe. Uzbrojeni w wiedzę i tablety, z wgranymi zdjęciami z epoki, wyruszyli na spacer historyczny. Trasa wiodła od ulicy 3 Maja poprzez rynek, Bazylikę Mniejszą, Muzeum PTTK z sgraffito „Żołnierze bitwy gorlickiej”, plac Dworzysko, cmentarz, gdzie na murze odnaleźli ślady po pociskach, aż po ulicę Stróżowską i Kromera. Identyfikując miejsca, słuchali oryginalnych fragmentów pamiętników dotyczących odwiedzanych obiektów, pisanych podczas oblężenia miasta, które konfrontowały uczniów z często nieznaną im historią miasta. Mamy nadzieję, że nie była to monotonna nauka jak z podręczników szkolnych, ale doświadczenie zachęcające do poznawania historii „małej ojczyzny”.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Wstęp do spaceru w gorlickiej bibliotece Uczestnicy spaceru przy wystawie o bitwie gorlickiej na holu MBP w Gorlicach Na ulicy 3 maja w Gorlicach Uczestnicy przy rynku Wycieczka wchodzi na dziedziniec gorlickiego kościoła  Przedgorlickim kościołem Wewnątrz gorlickiej bazyliki Wycieczka przy pomniku księdza Świeykowskiego Widok z kładki nad gorlickim rynkiem Młodzież porównuje obecny wygląd rynku do zdjęcia z okresu bitwy gorlickiej


29 października — Cesarsko-królewski slam poetycki

Rok 2015 obfitował w wydarzenia kulturalne honorujące okrągłą, setną rocznicę bitwy gorlickiej. Pasjonaci lokalnej historii mogli w nich uczestniczyć najintensywniej w maju, miesiącu, w którym tradycyjnie już wspomina się w  naszym mieście tragiczne wydarzenia sprzed stu lat. W tej chwili mamy jednak schyłek października i o setnej rocznicy bitwy gorlickiej słyszy się coraz mniej. Nie w MBP w Gorlicach. W naszej Bibliotece przez cały rok żywa jest pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy wielkiej wojny i w efekcie kształt Europy po 1918 roku. Obchody rocznicowe rozpoczęliśmy już w kwietniu od testu wiedzy o bitwie, by przez cykl spacerów historycznych, biblioteczny quest i plener fotograficzny zakończyć je, na przełomie października i listopada, „Cesarsko-królewskim slamem poetyckim” i wystawą zdjęć wykonanych przez młodzież z Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach na cmentarzu wojennym nr 123 Łużna–Pustki. Ideą slamu było oddanie głosu publiczności, jednak tym razem najmocniej przemówił obraz. Uczestnicy slamu, zgromadzeni w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach, podziwiając ujęcia wykonane przez młodych artystów, uznali, że wystawa jest doskonała sama w sobie i nie wymaga dodatkowego komentarza. Wszystkich, którzy nie mogli być z nami tego dnia, zapraszamy do zwiedzania ekspozycji w godzinach pracy Biblioteki do 18 listopada 2015 r., a dla tych, którzy nie mogą nas odwiedzić osobiście, przygotujemy niebawem katalog, który opublikujemy na stronie internetowej MBP w Gorlicach. Będzie on obrazem nie tylko samej wystawy, lecz także podsumowaniem całego projektu „Bitwa gorlicka 2.0” realizowanego przez naszą Bibliotekę we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury.


Fotografie:  © MBP Gorlice
Plakat wystawy Młodzi artyści wraz z opiekunami Publiczność na pierwszym piętrze MBP w Gorlicach Kustosz wystawy wraz z artystami Publiczność na pierwszym piętrze MBP w Gorlicach Artyści Fragment ekspozycji w holu MBP w Gorlicach Publiczność na pierwszym piętrze MBP w Gorlicach Kustosz wystawy wraz z artystami Artyści rozmawiają z publicznością Publiczność podziwia ekspozycje 1 Publiczność podziwia ekspozycje 2 Fragment ekspozycji w holu MBP w Gorlicach Publiczność na pierwszym piętrze MBP w Gorlicach Dyskutująca publiczność Publiczność podziwia fragment ekspozycji Artyści rozmawiają z organizatorami wystawy Publiczność wpisuję się do księgi pamiątkowej 1 Publiczność wpisuję się do księgi pamiątkowej 2 Artyści wraz z opiekunem wpisują się do księgi pamiątkowej


29 października — Cesarsko-królewski slam poetycki

plakat

Zapraszamy na „Cesarsko-królewski slam poetycki” oraz poplenerowy wernisaż fotografii
29 października 2015 r., godz. 18.00, galeria Na piętrach MBP w Gorlicach


24 czerwca 2015 r. — Oprowadzone miasto — drugi spacer

Znów w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach można było usłyszeć echa historii. W środę, 24 czerwca 2015 r., zorganizowaliśmy drugi spacer historyczny po miejskiej starówce, podczas którego uczniowie MZS nr 3 w Gorlicach wędrowali wraz z przewodnikiem śladami wojennych zniszczeń. Nim jednak dzieci wyruszyły w tę pasjonującą wędrówkę, najpierw odwiedziły Bibliotekę, gdzie wysłuchały wstępu dotyczącego bitwy gorlickiej i obejrzały kilka pamiątek po wojennej zawierusze. Spacer wiódł przez miejsca, które najbardziej ucierpiały podczas ostrzału artyleryjskiego, a które do dziś możemy podziwiać (na szczęście już w odbudowanej postaci). Dzieci najbardziej zainteresowała postać burmistrza Gorlic w latach wojennej pożogi, księdza Bronisława Świeykowskiego, którego pomnik odwiedziliśmy w miejskim ratuszu. Niemałą frajdę wywołała także opowiastka o małpce ówczesnego burmistrza, która była jednym z kilku zwierząt w jego domowej menażerii. Spacer zakończyliśmy w Muzeum PTTK w Gorlicach, gdzie zafascynowane dzieci obejrzały kolekcję militariów związanych z I wojną światową.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia fotografia z wydarzenia


20 czerwca — Kampania kadrowania

Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki to największy cmentarz z okresu I wojny światowej zlokalizowany w Galicji Zachodniej. Został założony po zaciekłych majowych walkach 1915 roku i równo po siedemdziesięciu latach, w 1985 roku, uległ zniszczeniu, gdy unikatowa architektonicznie drewniana kaplica spłonęła, strawiona przez niszczycielską siłę ognia. Po prawie trzydziestu latach został odbudowany i wydarty ponownie naturze. Dziś jest obiektem, który w sto lat po bitwie pod Gorlicami znów się stał miejscem odwiedzanym i ważnym.

W sobotę, 20 czerwca 2015 roku, wzgórze Pustki znów się znalazło na celownikach. Tym razem nie dział i szrapneli, a aparatów młodzieży z klasy II b Gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach. Nim jednak padły pierwsze strzały migawek, uczniowie — by odpowiednio wczuć się w klimat wojennych zmagań — odwiedzili Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach. Tam, pod opieką przewodnika, Katarzyny Liany, zwiedzili ekspozycję i poznali przyczyny wybuchu wielkiej wojny. Przed wyruszeniem w drogę do Łużnej, odwiedziliśmy Pawilon Historii Miasta Gorlice, aby obejrzeć film dokumentalny o operacji gorlickiej. W tym czasie ekspozycję muzealną zwiedzały czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki Nad Lipą oraz członkinie Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, które towarzyszyły nam w wyjeździe na Pustki. Na miejscu przywitali nas członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bitwa pod Gorlicami 1915, którzy w pełnym umundurowaniu, ze swadą i znawstwem opowiadali o historii i okopowym życiu żołnierzy frontów I wojny światowej.

W październiku 2015 roku zostanie zorganizowana wystawa zdjęć wykonanych przez młodzież gimnazjalną oraz opublikowany w formie e-booka album. Te dwa przedsięwzięcia zakończą — realizowany przez gorlicką Bibliotekę i Małopolski Instytut Kultury — projekt Bitwa Gorlicka 2.0.


Relacja Aleksandry Bugno — uczennicy klasy II b Gimnazjum MZS nr 4 w Gorlicach

Poznajemy tajemnice bitwy gorlickiej — wycieczka w przeszłość
Jak się nie nudzić w sobotę? Odpowiedź jest prosta — wybrać się na wycieczkę w przeszłość. Dnia 20 czerwca wszyscy uczniowie mojej klasy, II b Gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół nr 4, już o 9 rano spotkali się w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Co robiliśmy tak wcześnie? Cała klasa uwielbia brać udział w imprezach i spotkaniach organizowanych przez różne instytucje naszego miasta, więc i tym razem daliśmy się skusić naszej wychowawczyni i wzięliśmy udział w imprezie zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną — Kampania kadrowania. Była to wycieczka śladami bitwy gorlickiej, która miała miejsce sto lat temu. Temat nas zainteresował, dlatego chcieliśmy poznać tajniki tego najważniejszego, na froncie wschodnim, starcia armii pruskiej i austro-węgierskiej przeciw armii rosyjskiej.

Pani Kasia — tropicielem losów żołnierzy
Naszą wycieczkę w przeszłość rozpoczęliśmy w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Wszyscy byli zachwyceni orderami, bronią i innymi znaleziskami. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się, że nasz kolega z klasy, Damian, znalazł dwa przedmioty z tamtych czasów i ofiarował je muzeum. Były to saperki, na które natrafił w Radocynie podczas grzybobrania. Dzięki wycieczce do muzeum dowiedział się, że w tamtym miejscu były okopy wojsk austro-węgierskich. I w taki oto sposób nasz kolega dołączył do grona znalazców artefaktów przechowywanych w muzeum.
Pani Kasia — pracownik muzeum — kapitalnie opowiedziała o czasach i wydarzeniach sprzed stu lat. Wszyscy słuchali tak, jakby to, o czym mówiła, działo się teraz. Dowiedzieliśmy się, że w związku z rocznicą bitwy do muzeum przychodzi wiele osób, które przynosząc zdjęcie dziadka czy pradziadka, chcą uzyskać informację o tym, jaki miał stopień wojskowy. Zdradziła nam również swój sekret: opowiedziała o tym, w jaki sposób rozpoznaje losy żołnierzy z przyniesionych fotografii. Przyglądając się zdjęciom, zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły takie jak kształt czapki czy wzory na odznaczeniach. Jestem naprawdę szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w tej wycieczce, ponieważ odnalazłam na fotografiach swojego pradziadka. Dowiedziałam się, że on — Jan Bugno z Zagórzan — był uczestnikiem I wojny światowej na froncie włoskim i tam został ranny.
W Pawilonie Historii Miasta Gorlice mieszczącym się na rynku obejrzeliśmy film o bitwie gorlickiej, a następnie zwiedziliśmy wystawę fotograficzną prezentującą Gorlice z czasów bitwy — ledwo mogliśmy poznać znane nam miejsca.

Zdobywamy Pustki i dzielimy się refleksjami
Nadszedł czas na trzecią część naszej wycieczki w przeszłość. Autobusem wyruszyliśmy w kierunku Łużnej. Zajęliśmy tylne miejsca w pojeździe i zaczęły się rozmowy o kolejnym punkcie wycieczki. Jedni po kwadransie słuchali muzyki, drudzy wyjmowali aparaty fotograficzne, a ja myślałam o tym, jakie to ponure życie było sto lat temu, kiedy ludzie umierali bezsensownie... A ile osób musiało zginąć, skoro historia tej bitwy jest tak długa, a cmentarz, na który pojechaliśmy, jest jednym z największych na froncie wschodnim I wojny światowej?
Gdy dojeżdżaliśmy na miejsce, już z daleka było widać cmentarz Pustki. Na pierwszy rzut oka wydawał się normalnych rozmiarów, ale gdy przeszliśmy połowę góry i ujrzeliśmy go ponownie — był przeogromny. Wiele osób już nie mogło się ruszyć, a jeszcze trzeba było iść na sam szczyt. Góra, na której się znajdował, była jeszcze bardziej stroma sto lat temu, ale przez ostrzeliwanie jej oraz stacjonujących tam wojsk rosyjskich przez wojska austro-węgierskie, zmieniła kształt. Góra nazywa się Pustki, więc i cmentarz przejął jej nazwę. Gdy w końcu weszliśmy na szczyt, byliśmy bardzo zmęczeni. Nie wyobrażaliśmy sobie żołnierzy z ciężką bronią biegnących pod tę górę. „Jak to możliwe?” — wszyscy zadawali sobie to pytanie. Kiedy odwróciliśmy się twarzą w stronę Gorlic, ujrzeliśmy przepiękny widok na okolicę. Nic dziwnego, że Rosjanie uparcie bronili tego miejsca, skoro wszystkich przeciwników dobrze stąd widzieli.

Walka na Pustkach, ale… fotograficzna
Podczas wycieczki mieliśmy okazję poznać i porozmawiać z trzema osobami przebranymi za żołnierzy z armii austro-węgierskiej. Zachwyceni, robiliśmy sobie z nimi zdjęcia. Pokazywali nam broń, umundurowanie i odznaczenia. Potem mieliśmy dwie godziny dla siebie, więc ruszyliśmy, by zwiedzić cmentarz i zrobić zdjęcia potrzebne na przygotowanie wystawy z tej wycieczki. Wszyscy rywalizowali ze sobą o jak najlepsze ujęcia, ale tak naprawdę była to dla nas bardzo dobra lekcja fotografii. Jeżeli ktoś znalazł ciekawe miejsce, to pokazywał je innym, by każdy mógł zobaczyć piękno i znaczącą historię tego miejsca oraz uwiecznić je na zdjęciu.
Niestety... nasza wycieczka bardzo szybko dobiegła końca. W autokarze oglądaliśmy fotografie, które udało się nam wykonać. Dzięki tej imprezie i wspaniałym opowieściom pani Kasi, która towarzyszyła nam i w muzeum, i na cmentarzu, mogliśmy podążać śladami przeszłości. Bardzo jej za to dziękujemy.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy


15 czerwca — Questionariusz bitewny — biblioteczny quest historyczny

Choć najhuczniejsze obchody 100-lecia bitwy pod Gorlicami odbyły się w maju, Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach zaplanowała jeszcze trzy wydarzenia, które w tym roku upamiętnią tę niezwykle ważną dla naszego miasta rocznicę. Jednym z nich jest kolejny element projektu Bitwa Gorlicka 2.0 realizowanego z Małopolskim Instytutem Kultury w ramach obchodów 100-lecia I wojny światowej. W poniedziałek, 15 czerwca 2015 r., w MBP w Gorlicach odbył się quest historyczny, którego tematem były wydarzenia sprzed 100 lat. Uczniowie gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach, uczestnicząc w historyczno-bibliotecznych podchodach, podjęli się zadania odnalezienia zaszyfrowanych — pod postacią kodów QR — informacji mówiących o miejscowościach z powiatu gorlickiego, w których podczas zmagań jednej z największych ofensyw I wojny światowej trwały walki, a po których pozostały do dzisiaj smutne, choć piękne świadectwa — cmentarze wojenne. Uczniowie z werwą i w iście wojskowym tempie odnaleźli na terenie Biblioteki 48 zaszyfrowane karty i równie sprawnie rozkodowali przy pomocy tabletów informacje, które były w nich ukryte. Finałem zadania było zapisanie nazw miejscowości i stworzenie mapy ukazującej wielość wojennych metropolii istniejących do tej pory w powiecie. Nagrodą dla uczestników Questionariusza bitewnego będzie wycieczka na odbudowany po pożarze cmentarz nr 123 mieszczący się na wzgórzu Pustki w Łużnej połączona z plenerem fotograficznym. Wyjazd będzie poprzedzać zwiedzanie Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach i seans filmowy w Pawilonie Historii Miasta Gorlice. Podczas wycieczki będzie nam towarzyszyć przewodnik z muzeum oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bitwa pod Gorlicami 1915.

Fotografie:  © MBP Gorlice
fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy fotografia z imprezy


13 czerwca — Questionariusz Bitewny — biblioteczny quest historyczny

Plakat
Zapraszamy do uczestnictwa w bibliotecznym queście historycznym "Questionariusz Bitewny"
13 czerwca 2015 r., godz. 10.00—13.00


30 kwietnia 2015 r. — Oprowadzone miasto — pierwszy spacer

Bagnety wojsk walczących pod Gorlicami, łuski z pocisków do haubic, szrapneli, naboje karabinowe, których można było dotknąć oraz zdjęcia z epoki w wersji analogowej i cyfrowej przedstawiające ogrom zniszczeń dokonanych podczas walk, wprowadziły uczestników „Oprowadzonego miasta” w klimat wojennej grozy z 1915 roku. Dwadzieścioro siedmioro uczniów klasy 4b ZS Nr 4 w Gorlicach było pierwszą grupą, która wędrowała po Gorlicach śladami zniszczeń wojennych. Spacer rozpoczęliśmy w MBP, gdzie pomysłodawczyni spacerów Urszula Karasińska nakreśliła dzieciom rys historyczny gorlickiego starcia 1915 roku na podstawie ogólnych informacji związanych z I wojną światową. Gdy już wszystkie wojenne artefakty zostały dokładnie obejrzane, a dzieci zaskoczyły swoją wiedzą opiekunów i prowadzących, grupa wyruszyła na gorlicką starówkę, aby odwiedzić czternaście miejsc zniszczonych podczas wojny i posłuchać o ich historii. Spacerowaliśmy ul. 3 Maja, zobaczyliśmy m. in. bazylikę, ratusz, rynek, Plac Dworzysko i mury cmentarza komunalnego, gdzie do dziś widać miejsca, w których sto lat temu wykuto okna strzelnicze. W trakcie wędrówki grupa, posługując się fotografiami zrujnowanych Gorlic, identyfikowała miejsca, w których się w danej chwili znajdowała oraz słuchała oryginalnych fragmentów pamiętników, pisanych podczas oblężenia miasta, dotyczących odwiedzanych obiektów.
Na koniec spaceru oprowadzająca wyjaśniła uczniom znaczenie bitwy gorlickiej i podkreśliła to, że na „...zgliszczach miasta wyhodowała historia przepiękny kwiat: wyswobodzenie ziemi polskiej spod stopy najeźdźcy...”, jak pisał lwowski historyk Mieczysław Opałka, świadek tych chwil. Tak zakończył się pierwszy spacer historyczny z cyklu „Oprowadzone miasto” realizowanego we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w ramach projektu „Bitwa Gorlicka 2.0”.

Fotografie:  © MBP Gorlice


28 kwietnia 2015 r. — Oprowadzone miasto — spacery śladami zniszczeń wojennych



Burmistrz Gorlic Rafał Kukla oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zapraszają do udziału w cyklu spacerów historycznych pn. Oprowadzone miasto w ramach projektu „Bitwa Gorlicka 2.0”, realizowanego we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury. Zapisy na spacery przyjmowane będą w MBP w Gorlicach telefonicznie (18 352 19 62) lub osobiście w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży (parter). Spacery organizujemy w czwartki raz w miesiącu dla klas, grup zorganizowanych lub osób prywatnych po zgłoszeniu odpowiedniej liczby uczestników.
Więcej o „Bitwie Gorlickiej 2.0” dowiecie się na www.mbp.gorlice.pl, a o wszystkich wydarzeniach w Małopolsce związanych z obchodami 100-lecia I wojny światowej na www.pierwszawojna.info.

20 kwietnia 2015 r. — Wielki Test — Bitwa Gorlicka 1915 rozstrzygnięty!!!

Spośród 98 zgłoszonych osób na teście stawiło się 90 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z Gorlic i powiatu gorlickiego. Napięcie było ogromne! Uczestnicy czekali z niecierpliwością na rozdanie testów, które otrzymali po wylosowaniu miejsca, a rozlokowani byli aż w trzech bibliotecznych salach. Emocje trochę opadły po przeczytaniu pierwszych pytań, ale nie było łatwo. Jeden uczestnik — laureat I miejsca — otrzymał 39 punktów na 40 możliwych, kilkoro zdobyło ponad 35 punktów, wielu — znacznie ponad 20 punktów. Tak więc młodzież wykazała się ogromną wiedzą na temat decydującej bitwy pod Gorlicami.

Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców Testu:
I miejsce otrzymał Mikołaj Szetela z ZS nr 1 w Bieczu, uzyskał 39 punktów i w nagrodę otrzymał tablet, książki, płytę zespołu „Wioszczanie” i bilet na lot balonem na uwięzi.
II miejsce otrzymała Agnieszka Madej z Gimnazjum w Szymbarku, uzyskała 38 punktów i w nagrodę otrzymała dysk przenośny, książki, płytę zespołu „Wioszczanie”, i bilet na lot balonem na uwięzi.
III miejsce otrzymał Jakub Kret z SP w Sękowej, uzyskał 36 punktów i w nagrodę otrzymał słuchawki, książki, płytę zespołu „Wioszczanie” i bilet na lot balonem na uwięzi.

Nagrody te zostały ufundowane przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Urząd Miejski w Gorlicach.

Wyróżnionych też zostało siedmioro innych uczestników z największą liczbą punktów: Michał Kozub z Kobylanki, Martyna Bara z Lipinek, Mariola Kukuła z Szymbarku, Kacper Stawarz z Szymbarku, Dawid Krajnik z Sękowej, OIiwier Konieczny z Biecza, Kamil Giera z Lipinek. Wszyscy oni otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Za udział w Wielkim Teściem pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy.
Kolejny konkurs za rok, już dziś serdecznie zapraszamy!

Fotografie:  © MBP Gorlice


17 kwietnia 2015 r. — Wielkie rozstrzygnięcie Wielkiego Testu — Bitwa Gorlicka 1915


Przeczytaj więcej o projekcie Bitwa Gorlicka 2.0