Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Klub Małego Czytelnika


10 grudnia — dwudzieste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

„Chłopcy i dziewczynki, czy wiecie, kto wymyślił choinki?” Doskonale to wiedzą nasi mali klubowicze. Choć śniegu i mrozu nie widać, to jednak święta zbliżają się wielkimi krokami. Wkrótce w naszych domach staną pięknie wystrojone drzewka. „Moje kochane dzieci, był taki czas na świecie, że wcale nie było choinek. Ciężkie to były czasy niepospolicie, bo cóż to, proszę was, za życie na święta bez choinki, czyste kpinki” — tak pisał Konstanty Ildefons Gałczyński. O tym magicznym drzewku rozmawialiśmy na dwudziestym — jubileuszowym spotkaniu Klubu Małego Czytelnika. Maluchy wykonywały ozdoby i łańcuchy z kolorowych pasków, a kiedy choinka została już ubrana, na dzieci czekała wyjątkowa niespodzianka — odwiedził nas święty Mikołaj w towarzystwie wyjątkowego pomocnika — Skaja (pieska rasy husky syberyjki). Przywiózł wszystkim prezenty (na niektórych, niestety, czekała rózga).

Wszystkim Małym Klubowiczom życzymy mnóstwa prezentów pod choinką i zapraszamy na kolejne spotkania. Czekamy na Was! Do zobaczenia w nowym roku!

Fotografie:  © MBP Gorlice
Mali klubowicze witają się ze Skajem (pieskiem rasy husky syberyjski)  wyjątkowy gość – Święty Mikołaj Mikołaj czyta dzieciom wiersz „Kto wymyślił choinki”  choinka dzieci wykonują łańcuchy z kolorowych pasków 1 dzieci wykonują łańcuchy z kolorowych pasków  2 dzieci wykonują łańcuchy z kolorowych pasków  3 gotowe łańcuchy - pozostaje je zawiesić  Mikołaj rozdaje prezenty  1 Mikołaj rozdaje prezenty 2


10 grudnia – Dwudzieste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

plakat

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika, które się odbędzie
10.12.2015 r. o godz. 16.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Gorlicach (sala 9)


13 listopada – Dziewiętnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

„Idę sobie leśną drogą, czasem gniewnie tupnę nogą, kolce mam i wzdłuż, i wszerz. Kto ja jestem? Właśnie… jeż”. Kiedy pod drzewami pełno liści, a za oknem szaruga, wiemy, że jesień rozgościła się na dobre. Gdzie podczas deszczu ukrywa się jeż? Czy szykuje się do zimowego snu? Po co mu igły na grzbiecie? Czy rzeczywiście po to, żeby nosić jabłka? Na te i na inne pytania szukaliśmy odpowiedzi na kolejnym spotkaniu Klubu Małego Czytelnika, który się odbył w Międzynarodowym Dniu Jeża. Wspólnie odkrywaliśmy sekrety i tajemnice tych kolczastych stworzonek. Teraz już wszystkie dzieci wiedzą, dlaczego jeż zwija się w kulkę. Święto miłośników kłujących ssaków rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania Heleny Bechlerowej Jak Kolczatek szukał mieszkania. Po wysłuchaniu bajki dzieci ułożyły historyjkę obrazkową i puzzle ukazujące jeże. Zajęcia zakończyła zabawa (na dywanie siedzi jeż) i wykonanie kolczatego zwierzątka z gruszek, winogron i wykałaczek. Z owoców powstały jesienne, smakowite jeże. Każdy był inny, ale wszystkie piękne.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Rozpoczynamy kolejne zajęcia Klubu Małego Czytelnika Mali klubowicze oglądają prezentację na temat jeży Układanie puzzli przedstawiających jeże  1 Układanie puzzli przedstawiających jeże  2 Układanie puzzli przedstawiających jeże  3 Układamy historykę obrazkową „Jak Kolczatek szukał mieszkania” 1 Układamy historykę obrazkową „Jak Kolczatek szukał mieszkania” 2 Wykonanie kolczatego zwierzątka z gruszek, winogron i wykałaczek Wykonanie kolczatego zwierzątka z gruszek, winogron i wykałaczek Gotowe jeże 1 Gotowe jeże 2


13 listopada – Dziewiętnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

plakat

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika, które się odbędzie
13.11.2015 r. o godz. 16.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Gorlicach (sala 9)


10 września – Osiemnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży pojawiły się dziwne ślady… Czyje? Czyżby bibliotekę odwiedziły jakieś dzikie zwierzęta? Ale jakie? O tym mogły się przekonać dzieci uczestniczące w kolejnym spotkaniu Klubu Małego Czytelnika. Maluchy miały za zadanie wytropić zwierzęta, które zostawiły w czytelni swoje ślady. Na pierwszym spotkaniu z cyklu „Czytam sobie w bibliotece” najmłodsi poznali historię Szarki. Tytułowa Szarka to młody wilk, który trafia pod opiekę kilkuletniej Gabrysi. Spędzająca ferie zimowe u dziadków na wsi dziewczynka, podobnie jak oni, nie podejrzewa prawdziwego pochodzenia zwierzęcia, żywiąc przekonanie, że Szarka to mały piesek… W jedną z ciemnych zimowych nocy o małego wilka upominają się jednak członkowie jego rodziny… Ale tajemnicze ślady to nie jedyna niespodzianka, jaka czekała na naszych małych klubowiczów. Odwiedziła nas pani Anna Cetnarowicz, której towarzyszyła suczka Celestra — husky syberyjski. Husky są bardzo podobne do wilków. Dzieci mogły się przekonać, jak dobry węch ma Celestra, poznały różne sekrety psiej natury, dowiedziały się, jak nasi czworonożni przyjaciele postrzegają otaczający je świat i jak należy odczytywać ich zachowania, by uniknąć agresywnego ataku.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które się odbędzie 13 listopada o godz. 16.00, tradycyjnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. A co będziemy robić na następnych zajęciach? Niespodzianka. Do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice


15 października – Osiemnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika, które się odbędzie
15.10.2015 r. o godz. 16.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Gorlicach (sala 9)


10 września – Siedemnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

„Bum cyk cyk i rata rata, nie ma to jak los pirata” – do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zawitali korsarze. Wszystko to z okazji Międzynarodowego Dnia Pirata, który uczciliśmy na kolejnym spotkaniu naszego wesołego Klubu Małego Czytelnika. Mali piraci dokonali abordażu, zamieniając czytelnię w piracki port, w którym do rejsu po morzach i oceanach kompletował załogę Kapitan Jednooki. Kandydaci na korsarzy wykonali pirackie maski i przeszli piracki chrzest. Prawdziwą szablą zostali przez Kapitana Jednookiego pasowani na piratów, otrzymali także pirackie imiona i wyruszyli na poszukiwanie skarbu. Kierując się znakami, mieli odnaleźć miejsca oznaczone piracką banderą (Jolly Roger), gdzie się znajdowały zadania i zagadki. Po każdym wykonanym zadaniu otrzymali fragment mapy. Gdy rozwiązali je wszystkie, złożyli je w całość i ukazał się napis – wskazówka, gdzie szukać skarbu, którego pilnował straszny potwór. Odnaleziona skrzynia była pełna słodyczy. Urządziliśmy prawdziwą piracką ucztę. „Piratem być to fajna sprawa! Pirat to najlepsza zabawa. Ahoj!”

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które się odbędzie 15 października o godz. 16.00, tradycyjnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. A co będziemy robić na następnych zajęciach? Niespodzianka. Do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice
Witamy na kolejnym spotkaniu KMC. Czy chcecie zostać piratami? Rozdanie i kolorowanie pirackich masek Kandydaci na korsarzy kolorują maski Kapitan Jednooki szablą pasuje na pirata Na złote monety i wszystkie diamenty świata pasuję Was na pirata! Nadanie pirackich imion Załoga pirackiego statku w komplecie Wyruszamy w rejs w poszukiwaniu skarbu Piracka skrzynia pełna słodyczy Przyda się mapa Kolejne zadanie Malujemy pirackie okręty Czyj okręt będzie najpiękniejszy? Nie ma to jak los pirata Skarb Kapitana Jednookiego Prezentacja o morskich rozbójnikach Piratem być to fajna sprawa!


10 września – Siedemnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika, które się odbędzie
10.09.2015 r. o godz. 16.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Gorlicach (sala 9)


11 czerwca – Szesnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Dzień Informatyka jest obchodzony 8 czerwca. Wszyscy jesteśmy zanurzeni w cyfrowym świecie, zewsząd otaczają nas komputery. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życie bez nich? Dysponujemy całą gamą urządzeń mobilnych (notebooków, tabletów, smartfonów). Każde z nich posiada bogatą gamę aplikacji, z których możemy korzystać. Już przedszkolaki potrafią się posługiwać komputerem i korzystać z Internetu. Ale czy wiedzą, jak robić to mądrze i bezpiecznie? Na kolejnym spotkaniu Klubu Małego Czytelnika dzieci dowiedziały się o czym trzeba pamiętać, surfując w Internecie, co to jest portal internetowy, poczta elektroniczna, a także jak się nazywa złośliwy program, który może zawładnąć komputerem. Mali adepci wiedzy o wirtualnym świecie obejrzeli kreskówki Sieciaki i Owce w sieci, prezentujące problematykę zagrożeń w wirtualnym świecie: szkodliwych treści, niebezpiecznych gier i kontaktów oraz zagadnień związanych z ochroną prywatnych danych. Na zakończenie mali internauci poznali kilka aplikacji dostępnych w iPadach – Drawing Desk, GarageBand, Dots i Memollow.
Wszystkim naszym Małym Klubowiczom serdecznie dziękujemy za udział w dotychczasowych spotkaniach. Nie zapomnijcie o nas! Życzymy Wam udanych i słonecznych wakacji. Na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika zapraszamy we wrześniu. Będziemy na Was czekać!

Fotografie:  © MBP Gorlice


11 czerwca – Szesnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 11.06.2015 r. o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


8 maja – Piętnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Co się dzieje z książką zanim trafi na biblioteczną półkę? Jak ją wypożyczyć wiedzą doskonale nasi mali klubowicze, dla których w Dniu Bibliotekarza przygotowałyśmy wyjątkową niespodziankę. Tym razem to oni wcielili się w bibliotekarzy, którzy musieli trafić w gusta wymagających czytelników. Najpierw obejrzeliśmy księgozbiór biblioteki, aby poznać co „mówią” oznaczenia na regałach.
Z prezentacji multimedialnej maluchy dowiedziały się, skąd się biorą książki w bibliotece, co oznaczają numerki i kody kreskowe naklejone na książkach, kto może korzystać z Biblioteki oraz jak stać się naszym czytelnikiem. Potem dzieci pożyczały nam wybrane pozycje. Zabawa była doskonała. Mali miłośnicy książek poznali od podszewki pracę bibliotekarek i dowiedzieli się, w jaki sposób książka trafia na konto czytelnika, jaką rolę w tym procesie odgrywa komputer i czytnik kodów oraz jak należy obchodzić się z książką. Mieli też za zadanie zaprojektować okładkę swojej ulubionej książki.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 11 czerwca o godz. 16.00, tradycyjnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. A co będziemy robić na następnych zajęciach? Niespodzianka.
Do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice


8 maja – Piętnaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 08.05.2015 r. o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


23 kwietnia – czternaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, był doskonałą okazją, aby do Biblioteki zaprosić naszych małych klubowiczów, na kolejne, czternaste już spotkanie. Tym razem inspiracji do kreatywnej rozrywki dostarczyła nam książka obrazkowa. Nie od dziś wiadomo, że taka lektura bez tekstu, ale bogato ilustrowana, rozwija fantazję i twórcze myślenie. Do zabawy wykorzystałyśmy najbardziej popularne publikacje, między innymi: serię Miasteczko Mamoko Aleksandry i Daniela Mizielińskich i Ulicę Czereśniową Rotraud Susannne Berner, a także książki Iwony Chmielewskiej. Na początku w kręgu przekazywaliśmy dzieciom książkę i prosiłyśmy, aby „przeczytały” zobrazowaną historię. Był to Wielki piknik The Tjong-Khinga. Były zagadki, ćwiczenia na koncentrację i spostrzegawczość. Później z pociętych obrazków układaliśmy nową, alternatywną historię. Spotkanie zakończyła zabawa ruchowa „Zamek-Księżniczka-Burza”.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 8 maja o godz. 16.00, tradycyjnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. A co będziemy robić na następnych zajęciach? Niespodzianka. Do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice


23 kwietnia – Czternaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 23.04.2015 r. o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


26 marca – Trzynaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Międzynarodowy Dzień Teatru przypada na 27 marca. Z tej okazji naszych małych klubowiczów zaprosiłyśmy na miniwarsztaty teatralne. Dzieci dowiedziały się z jakich elementów składa się spektakl teatralny i co jest potrzebne do realizacji najprostszego dzieła scenicznego. Wyjaśniłyśmy znaczenie wyrazów bezpośrednio związanych z teatrem, takich jak: aktor, scena, kurtyna, sufler, reżyser, charakteryzator, scenarzysta, kukiełka, rekwizyt, scena, widownia... By przybliżyć dzieciom magię teatru zaprosiłyśmy je na prawdziwe przedstawienie obrazkowego teatru na papierze – Kamishibai. Aby magiczna skrzynka się otworzyła trzeba było wypowiedzieć zaklęcie „sim sala bim”.
Potem było jeszcze ciekawiej. Nasi mali czytelnicy w skupieniu wysłuchali opowiadania Szukając Marudka autorstwa Kumiko Yamamoto. Po przedstawieniu maluchy stworzyły własny kukiełkowy teatrzyk. W końcu każdy może być aktorem!

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 23 kwietnia o godz. 16.00, tradycyjnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. A co będziemy robić na następnych zajęciach? Niespodzianka. Do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice


26 marca – Trzynaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 26.03.2015 r. o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


26 lutego – Dwunaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Dinozaury to jedne z najbardziej fascynujących i zagadkowych zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Mają nawet swoje święto; 26-ego lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. Dlatego naszych małych klubowiczów zaprosiłyśmy do zaginionego świata wymarłych gadów. Wielkich, spokojnych roślinożerców i uzbrojonych w zabójcze zęby drapieżców. Po prezentacji multimedialnej, w której pojawiły się trudne i tajemnicze łacińskie nazwy, jak pterodaktyl, stegozaur, tyranozaur, triceratops czy brachiozaur, zrobiliśmy „jurajską wystawę”. Jak się przekonałyśmy tajemnicze nie dla wszystkich, bowiem okazało się, że w grupie było kilku prawdziwych „ekspertów” od tej tematyki. Wędrówkę po fascynującym świecie „strasznych jaszczurów” zakończyła praca plastyczna. Maluchy wyklejały plasteliną sylwetki dinozaurów.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 26 marca o godz. 16.00, tradycyjnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. A co będziemy robić na następnych zajęciach? Niespodzianka. Do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice


26 lutego – Dwunaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 26.02.2015 r. o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


15 stycznia – Jedenaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

W Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie najmłodszych bywalców Biblioteki, zrzeszonych w Klubie Małego Czytelnika. Nasi milusińscy jak zwykle nas nie zawiedli. Spotkanie zostało poświęcone przypadającym za tydzień świętom wszystkich Babć i Dziadków. Babcia – to słowo wszystkim dzieciom i dorosłym kojarzy się z ciepłem, dobrocią i mądrością. Jesteśmy zasłuchani, kiedy Dziadek zaczyna snuć opowieści o dawnych latach. Oboje są świadkami naszych sukcesów i pomagają, gdy coś nam się nie udaje. Na naszym klubowym spotkaniu oprócz wierszyków upamiętniających te wyjątkowe święta nie mogło zabraknąć zabaw i ciekawej lektury. Tym razem było to opowiadanie Zaczarowana Babcia. Na zakończenie nasi mali klubowicze przygotowali dla swoich Babć i Dziadków wyjątkowe prezenty – własnoręcznie wykonane laurki. Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najlepsze życzenia. A czy Wy już wiecie jakie życzenia im złożycie?

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 26 lutego o godz. 16.00, w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. A co będziemy robić na następnych zajęciach... Niespodzianka. Do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice


15 stycznia – Jedenaste spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 15.01.2015 r. o godz. 16.00
do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 2