2019

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

marzec

WRZESIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca kontestującą rzeczywistość książkę autorstwa Wojciecha Bonowicza pt. Dziennik końca świata.

Agnieszka Labut-Biel rekomenduje rasowy kryminał sądowy Dionisiosa Sturisa pt. Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey.   

Anna Nigborowicz najmłodszym czytelnikom rekomenduje kolejną wspaniałą książkę Joanny Krzyżanek pt. Kotki Dorotki. Czytam uważnie.

Ewa Bochenek proponuje wszystkim modystkom książkę Polskie piękno. Sto lat mody i stylu, autorstwa Karoliny Żebrowskiej.   

Bożena Dykla zachęca do lektury thrillera psychologicznego Inna, autorstwa Maxa Czornyja.  

Marta Karp poleca przejmującą opowieść miłosną, osnutą na tle tragicznych wydarzeń II wojny światowej, pt. Czerń i purpura, autorstwa Wojciecha Dutki.

Bartłomiej Kiełtyka poleca wszystkim zainteresowanym wschodem — czasem równie dzikim jak zachód — książkę Petera Pomerantseva pt. Jądro dziwności. Nowa Rosja.

Urszula Karasińska wszystkim rozpoczynającym remont rekomenduje Usterki w pracach budowlanych i wykończeniowych, autorstwa Jana Czupajłło. 

marzec

LIPIEC

Joanna Kalisz-Dziki poleca opracowanie dotyczące sztucznej inteligencji pt. Hello Word. Jak być człowiekiem w epoce maszyn, autorstwa Hannah Fry.

Barbara Zawiślak rekomenduje biografię Erharda Loretana (szwajcarskiego himalaisty, zdobywcy wszystkich ośmiotysięczników) zatytułowaną Ryczące ośmiotysięczniki, autorstwa Jean Ammann i Erharda Loretana.

Beata Mituś zachęca wszystkich młodych miłośników koni do sięgnięcia po powieść Ewy Nowak pt. Grzywa.

Ewa Bochenek proponuje rzetelne opracowanie Michała Kopczyńskiego pt. Historia gospodarcza ciała. Studia z dziejów biologicznego standardu życia na ziemiach polskich.

Ewa Tempińska poleca biografię wybitnej polskiej aktorki filmowej i teatralnej pt. Mogłam sobie pozwolić… Historia Anny Milewskiej, opracowaną przez Annę Binkowską.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje album Łemkowska Watra, prezentujący bogatą i długoletnią historię festiwalu kultury łemkowskiej, który już od 37 lat odbywa się na ziemi gorlickiej.

Marta Karp proponuje „podróż po różnych kolorach i odcieniach brytyjskości, które układają się we współczesny portret starej monarchii na dziejowym zakręcie” pt. Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym, autorstwa Mielny Rachid Chebab

Bożena Dykla zachęca do lektury „mrocznego kryminału odsłaniającego najciemniejszą stronę ludzkiej duszy” pt. Odium, Katarzyny Grzegrzółki.

Urszula Karasińska rekomenduje poradnik Anny Sarnackiej-Smith podejmujący temat przywództwa w zespole oraz psychologii biznesu pt. Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie.

SIERPIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca opowieść „o życiu, determinacji, bólu, nadziei i cudach”, czyli publikację pt. TOPR. Żeby inni mogli przeżyć, Beaty Sabały-Zielińskiej.

Jolanta Stawiarska rekomenduje biografię wybitnego polskiego scenarzysty pt.  Świat bez głowy. Portret Janusza Głowackiego, autorstwa Izy Bartosz.

Katarzyna Marchwica zachęca najmłodszych czytelników do sięgnięcia po pięknie ilustrowaną książkę pt. Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda, autorstwa  Patricia Hegarty i Tanery Simons.

Judyta Rosin proponuje Schodów się nie pali, Wojciecha Tochmana — zbiór jedenastu reportaży o człowieku żyjącym w dziwnej Polsce lat 90., która tak jak Janek — jeden z bohaterów reportażu — „powstała z torów”.

Małgorzata Kliś poleca pierwszy tom sagi rodzinnej Stulecie winnych. Ci, którzy przeżyli, Ałbeny Grabowskiej.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje reportaż o największej w dziejach katastrofie elektrowni jądrowej pt. Czarnobyl. Instrukcje przetrwania, autorstwa Kate Brown.

Marta Karp proponuje My, dzieci komunistów, Krystyny Naszkowskiej — wywiady z ludźmi, którzy wychowali się w rodzinach komunistycznego aparatu.

Bożena Dykla zachęca do sięgnięcia po kryminał Ałbeny Grabowskiej zatytułowany Ostatnia chowa klucz.

Urszula Karasińska rekomenduje na letnie wieczory 250 łamigłówek i zagadek logicznych, czyli Fitness dla umysłu. Popraw pamięć, koncentrację, umiejętności decyzyjne i elastyczność umysłową, autorstwa Philipa Cartera.

marzec

Joanna Kalisz-Dziki poleca Czytelnikom zakochanym w muzyce jazzowej książkę Komeda. Osobiste życie jazzu, autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej.

Agnieszka Labut-Biel rekomenduje najnowszą książkę Moniki Sznajderman, czyli zanurzony w lokalności Pusty las.

Anna Nigborowicz zachęca najmłodszych do sięgnięcia po krótki przewodnik po naszej planecie pt. Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia, autorstwa Olivera Jeffersa.

Tomasz Hryc wszystkim tym, dla których ważna jest anonimowość w Internecie proponuje poradnik Ukryta tożsamość. Jak się obronić przed utratą prywatności, autorstwa Tomasza Ciborskiego.

Grażyna Zastępa poleca opowieść Michała Worocha o heroicznej wyprawie dwóch poruszających się na wózkach podróżników pt. Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje nagrodzoną w ubiegłym roku Paszportem Polityki i Nagrodą Literacką Nike książkę Marcina Wichy Rzeczy, których nie wyrzuciłem.

Marta Karp proponuje książkę o jednym z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej nieprzystępnym zakątku ziemi Moja dzika Syberia, autorstwa Karoliny Kozioł.

Bożena Dykla zachęca do zapoznania się ze studium choroby nowotworowej, czyli książką Anety Żukowskiej Mięcho.

Urszula Karasińska rekomenduje zwolennikom energii odnawialnej publikację Ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła, Wojciecha Oszczaka.

marzec

Joanna Kalisz-Dziki poleca nie tylko najmłodszym czytelnikom Zmartwienie Róży, autorstwa Toma Percivala — wyjątkową i wzruszającą historię o tym, że o swoich problemach warto rozmawiać.

Jolanta Stawiarska rekomenduje biografię kobiety pracującej, która żadnej pracy się nie boi zatytułowaną Kwiatkowska. Żarty się skończyły, autorstwa Marcina Wilka.

Katarzyna Marchwica zachęca do sięgnięcia po ponadczasową baśń filozoficzną Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. Mały Książę.

Judyta Rosin proponuje słów ozdabianie, czyli lekturę albumu ukazującego rozmaitość form i stylów polskiej ilustracji książkowej pt. Kolorowy świat. Ilustracje w książkach Naszej Księgarni 1921–1971, opracowanego przez wybitnego artystę grafika Zbigniewa Rychlickiego.

Małgorzata Kliś poleca biografię Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy, napisaną przez Cezarego Gutowskiego i Aldonę Marciniak.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje krótkie, ale wysublimowane teksty o wzornictwie Marcina Wichy zamknięte w antydizajnerskiej okładce z tytułem złożonym TNR pt. Jak przestałem kochać design.

Marta Karp proponuje Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzeniareportaż Marianny Fijewskiej opisujący „młode i stare, wykształcone i przyuczone, entuzjastyczne i zgorzkniałe” pielęgniarki.

Urszula Karasińska rekomenduje podręcznik wprowadzający w tematykę psychologii pt. Psychologia i życie, autorstwa Philipa Zimbardo i Richarda Gerriga.

marzec

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do sięgnięcia po najnowszy reportaż Małgorzaty Szejnert pt. Wyspa Węży.

Barbara Zawiślak rekomenduje kryminał autorstwa Jędrzeja Pasierskiego pt. Roztopy.

Beata Mituś zachęca najmłodszych do sięgnięcia po opowiadanie Czy mogę wejść?, autorstwa Marshy Diany Arnold.

Ewa Bochenek proponuje ciekawe opracowanie Andrzeja Domagalskiego i Leszka Kwiatkowskiego pt. Kabaret w Polsce. 1950–2000.

Ewa Tempińska poleca najnowszy kryminał Maxa Czornyja pt. Ślepiec.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje współczesną powieść amerykańską Człowiek z wysokiego zamku, autorstwa Philipa K. Dicka.

Bożena Dykla poleca współczesną powieść obyczajową Natalii Sońskiej pt. Co jeszcze mogę dla ciebie zrobić?

Marta Karp proponuje „opowieści o ludziach w pogoni za amerykańskim snem” napisaną przez Dorotę Malesę pt. Ameryka.pl. Opowieść o Polakach w USA.

Urszula Karasińska rekomenduje historię 75 marek motocykli opisaną w publikacji Tomasza Szczerbickiego pt. Motocykle Wojska Polskiego 1918–1950.

marzec

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury wyjątkowej książki o uczuciach pt. W moim sercu, autorstwa Jo Witek.

Agnieszka Labut-Biel rekomenduje historię prawniczki pt. Skazane na potępienie, napisaną przez Ewę Ornacką.

Anna Nigborowicz zachęca do sięgnięcia po poradnik Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć, zredagowany przez Aleksandrę Piotrowską i Ewę Świerżewską.

Tomasz Hryc proponuje wydawnictwo popularne zatytułowane Historia rzeczy codziennych, autorstwa Małgorzaty Jańczak i Magdaleny Kasprzak.

Małgorzata Kliś poleca książkę Rzecz o ptakach. Ptaki powiedzą nam wiele o nas samych, autorstwa Noaha Stryckera.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje książkę Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion, w której Ziemowit Szczerek — autor dobrze znany gorlickim czytelnikom — tworzy futurystyczną wizję Europy.

Bożena Dykla poleca poradnik o zdrowym żywieniu W dżungli zdrowia, podróżniczki Beaty Pawlikowskiej.

Marta Karp proponuje poradnik psychologiczny Ludzie, ludzie… 2, autorstwa Ewy Woydyłło.

Urszula Karasińska rekomenduje fotografikom i fotografom katalog z 2018 roku pt. Polskie aparaty fotograficzne 1953–1985, Mariusza Jedynaka.

 

 luty

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury książki Ocalające zatracenie. Rozważania o doświadczeniu, pamięci i pragnieniu w twórczości Zygmunta Haupta, Stanisława Czycza i Krzysztofa Vargi, autorstwa Tomasza Gruszczyka.

Jolanta Stawiarska rekomenduje książkę Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego, pod red. Anny Król.

Katarzyna Marchwica poleca najmłodszym czytelnikom Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści, Rocha Urbaniaka.

Judyta Rosin proponuje redaktorom i korektorom publikację Adama Wolańskiego pt. Edycja tekstów. Praktyczny poradnik: książka, prasa, www.

Ewa Tempińska zachęca do sięgnięcia po publikację Pokochawszy. O miłości w języku. Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil w rozmowie z Karoliną Oponowicz.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje książkę Wojciecha Orlińskiego, gościa 4. Festiwalu im. Zygmunta Haupta, zatytułowaną Lem. Życie nie z tej ziemi.

Bożena Dykla poleca książkę urban fiction zatytułowaną Królowa cukru, autorstwa Natalie Baszile.

Marta Karp proponuje powieść obyczajową Tylko oddech, Magdaleny Knedler.

Urszula Karasińska rekomenduje książkę Architektura krajobrazu dla każdego, autorstwa Lidii Kasińskiej i Anny Sieniawskiej-Kuras.

 

styczeń

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury książki Instrukcja obsługi lasu, autorstwa Petera Wohllebena.

Barbara Zawiślak rekomenduje książkę również autorstwa Petera Wohllebena pt. Nieznane więzi natury.

Beata Mituś poleca książkę Babcie od A do Z, autorstwa Raquel Díaz Reguera.

Ewa Bochenek proponuje książkę naukową Medycyna rodzinna, pod red. Bożydara Latkowskiego, Witolda Lukasa, Macieja Godyckiego-Ćwirko.

Grażyna Zastępa zachęca do sięgnięcia po publikację Terrorysta. Michał Wójcik w rozmowie z Józefem Piłsudskim.

Bartłomiej Kiełtyka rekomenduje książkę Generation „P”, Wiktora Pielewina.

Bożena Dykla poleca thriller psychologiczny farmaceuty z Gorlic Piotra Liany zatytułowany Echo serca.

Marta Karp proponuje świąteczno-zimową książkę Krystyny Mirek pt. Światło w cichą noc.

Urszula Karasińska rekomenduje album pt. Historia lotnictwa w Polsce.