2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

WRZESIEŃ

WRZESIEŃ


Joanna Kalisz-Dziki
poleca Przewiew : 12 historii otwartych, pracę zbiorową, w której dwunastu liderów prezentuje dwanaście niepowtarzalnych i wyjątkowych reportaży.

Jolanta Stawiarska zaprasza do przeczytania książki Donikąd : podróże na skraj Rosji. Jest to pasjonująca opowieść Michała Milczarka o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska.

Anna Nigborowicz proponuje najmłodszym czytelnikom Jesień Toli, autorstwa Anny Włodarkiewicz, lekturę idealną na czas kolorowej jesień.

Marta Karp zachęca miłośników literatury sensacyjnej i kryminalnej do przeczytania książki Więzy krwi , kontynuacji bestsellerowej serii autorstwa Hanny Greń.

Natalia Karasińska poleca osobom ciekawym świata książkę z cyklu Laboratorium w Szufladzie pt. Chemia, autorstwa Angeliki Gumkowskiej. Czytelnicy odnajdą w niej inspiracje do prowadzenia własnych doświadczeń i eksperymentów. W zbiorach Filii Naukowo-Technicznej dostępne są inne tytuły z tej serii:Elektrotechnika, elektronika, miernictwo, FizykaMatematyka.

Ponadto zachęcamy do skorzystania z Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka oraz Laboratorium w szufladzie. Zoologia bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem wirtualnej czytelni IBUK Libra.

Ewa Bochenek zachęca do przeczytania publikacji naukowej Psychodietetyka, pod redakcją Anny Brytek-Matery. Lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem.

Wypożyczalnia dla Dorosłych na wrzesień poleca książki z działu Sztuka.

 

lipiec, sierpień

LIPIEC i SIERPIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki dla dzieci poleca Najwyższą na świecie wieżę z książek, autorstwa hiszpańskiej pisarki i ilustratorki Rocio Bonilla. Dla dorosłych rekomenduje zapierającą dech w piersiach opowieść o krainie lodu — Arktyczne marzenia. Wyobraźnia i pragnienia w krajobrazie Północy, napisaną przez Barry’ego Lopeza.

Barbara Zawiślak zachęca miłośników letnich podróży jednośladem do przeczytania książki Rowerem wzdłuż wybrzeża Bałtyku, pod redakcją Piotra Pahla.

Agnieszka Labut-Biel poleca kolejny równie tajemniczy, co wciągający kryminał Wojciecha Chmielarza pt. Wyrwa.

Beata Mituś, najmłodszym czytelnikom proponuje idealną lekturę na wakacje — Mazurscy w podróży, napisaną przez Agnieszkę Stelmaszyk.

Anna Nigborowicz zaprasza do pełnych humoru Zwariowanych opowieści belgijskiej autorki Anne Duguël, występującej pod pseudonimem Gudule.

Ewa Bochenek, proponuje dwie książki pozwalające spojrzeć inaczej na historię, zarówno tę lokalną, jak i globalną — Co można zabrać w ciągu godziny. Wspomnienia mieszkańców Krynicy i okolic w opracowaniu Józefa Bogacza i Zakazana historia ludzkości w wyborze J. Douglasa Kenyona.

Grażyna Zastępa poleca dwa tytuły — brawurowy portret norweskiego kolaboranta z czasów okupacji hitlerowskiej, skreślony przez Simona Strangera w książce Leksykon światła i mroku oraz humorystyczną wycieczkę na zieloną wyspę opisaną przez Marcina Szulca w tomie Irlandia albo frytki z octem.  

Katarzyna Marchwica zaprasza do zagłębienia się w fabułę mrocznego thriller Jędrzeja Pasierskiego — Czerwony świt.

Bożena Dykla zachęca do sięgnięcia po czwarty tom przygód Vianne Rocher, spisanych przez Joanne Harris w książce Złodziejka truskawek.

Bartłomiej Kiełtyka, proponuje lekturę alternatywnej historii Polski i Europy wykreowaną w dwóch książkach Jacka Dukaja — Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe oraz w tomie Inne pieśni.

Natalia Karasińska, planującym wakacyjny remont, poleca książkę Technologia robót wykończeniowych, autorstwa Anny Kaczkowskiej.   

Marta Karp, zachęca do sięgnięcia po trzymającą w napięciu powieść obyczajową Kristin Hannah — Nocna droga.

Wypożyczalnia dla Dorosłych na lipiec i sierpień poleca książki z działów Geografia Europy i Afryki oraz Etnografia.

Zachęcamy również do dalszego korzystania z czytelni online IBUK Libra, do której dostęp możecie uzyskać kontaktując się z nami i odbierając darmowy kod. Więcej informacji o tym, jak to zrobić znajdziecie TUTAJ.

czerwiec

CZERWIEC

Jolanta Stawiarska zaprasza do przeczytania dwóch książek: Dziewczyny ocalałe. Kobiety, które przetrwały Holocaust Anny Herbich oraz thrillera Bezwład, którego autorką jest Jessica Barry.

Anna Nigborowicz, najmłodszym czytelnikom poleca wzruszający picturebook Małe sówki autorstwa Martina Waddella.

Tomasz Hryc, wszystkim zainteresowanym lokalną historią proponuje lekturę książki Romana Frodymy Cmentarze wojenne z I wojny światowej. Gawęda przewodnicka. Gorlice — Pilzno — Łużna.

Grażyna Zastępa w tym miesiącu poleca dwie książki: Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego Małgorzaty Chmielewskiej oraz Chciwość. Na co byłoby cię stać? Marca Elsberga.

Bożena Dykla również rekomenduje do lektury dwa tytuły: Masz wiadomość autorstwa Agaty Przybyłek oraz Malinowa trufla Iwony J. Walczak.

Bartłomiej Kiełtyka, zachęca do lektury autorskiej wizji Europy nakreślonej przez Jurija Andruchowycza w książce Diabeł tkwi w serze.

Natalia Karasińska, poleca książkę Historia górnictwa. Technika, mechanizacja, elektryfikacja, autorstwa Stefana Gierlotki.

Wypożyczalnia dla Dorosłych na czerwiec poleca książki z działu Poezja.

Zachęcamy również do dalszego korzystania z czytelni online IBUK Libra, do której dostęp możecie uzyskać kontaktując się z nami i odbierając darmowy kod. Więcej informacji o tym, jak to zrobić znajdziecie TUTAJ.

 luty

MARZEC

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę Krótka historia jednego zdjęcia, w której Jakub Kuza przedstawia nieznane historie znanych fotografii.

Agnieszka Labut-Biel zachęca do przeczytania książki Romana Warszewskiego Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki, przybliżającej życiorys tej niezwykłej kobiety.

Katarzyna Marchwica, młodym pasjonatom programowania poleca książkę Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci, autorstwa Artura Kurasińskiego, Nikoli Kucharskiej, Radosława Kuleszy, Sebastiana Langi, Dawida Leśniakiewicza i Piotra Pełki.

Beata Mituś poleca Dziennik łowcy przygód. Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura, autorstwa Szymona Radzimierskiego — kochającego wyprawy i wyzwania nastolatka.

Tomasz Hryc, wszystkim zainteresowanym historią służb mundurowych w regionie, rekomenduje album Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach. 100 lat Policji Państwowej, pod redakcją Krzysztofa Tybora, Doroty Tokarz, Grzegorza Szczepanka, Piotra Wolskiego-Zielińskiego i Adama Wojny.

Grażyna Zastępa zachęca do sięgnięcia po książkę odkrywającą fakty o największej katastrofie nuklearnej w dziejach ludzkości — O północy w Czarnobylu, której autorem jest Adam Higginbotham.

Bożena Dykla rekomenduje pierwszą część czterotomowej opowieści o mieszkańcach Gradowa, czyli Wianek z dmuchawców, autorstwa Agnieszki Olszanowskiej.

Bartłomiej Kiełtyka, zachęca do poznania elegii do wysłużonego silnika samochodowego, napisanej przez Andrzeja Stasiuka podczas stepowych podróży tytułowym Osiołkiem.

Natalia Karasińska, pasjonatom wynalazku Ignacego Łukasiewicza, poleca książkę Lampy naftowe, publikację o niezwykłych walorach poznawczych i estetycznych, autorstwa Teresy Jabłońskiej.

Wypożyczalnia dla Dorosłych w marzec proponuje książki z działu Biografie.

luty

LUTY

Joanna Kalisz-Dziki, wszystkim rozsmakowanym w galicyjskiej kuchni i historii, poleca album Kolej na Stary Dworzec, którego wydanie zainicjowała restauratorka — Danuta Szpyrka.

Jolanta Stawiarska rekomenduje okraszoną dużą dawką humoru opowieść o górskich legendach i zwyczajach, przedstawioną w książce Marka Koneckiego Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości.

Anna Nigborowicz poleca młodzieży poetycką, wielowarstwową, pełną zwrotów akcji sagę rodzinną, spisaną w powieści Markusa Zusaka Gliniany most.

Ewa Bochenek, przedstawia publikację Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości, autorstwa Daniela L. Everetta, przybliżającą czytelnikowi obecny stan wiedzy o najpotężniejszym medium w dziejach świata i jego nierozwikłanych jeszcze tajemnicach.

Grażyna Zastępa poleca osadzoną w realiach Nowego Jorku lat 40. XX w., intrygującą powieść o silnej kobiecie, przedstawioną w książce Manhattan Beach, autorstwa Jennifer Egan.

Bożena Dykla zachęca do lektury powieści Anny Cieplak Lekki bagaż — utrzymanej w stylistyce paradokumentu książki, poruszającej ważne z perspektywy małych społeczności zagadnienia.

Marta Karp rekomenduje wstrząsający reportaż o tragicznym fragmencie historii Dolnego Śląska, przedstawionym w książce Joanny Lamparskiej Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross-Rosen.

Bartłomiej Kiełtyka, zainteresowanych biografią wielkiego futurologa, ale także absurdami i smaczkami literackiego życia PRL-u, zachęca do lektury książki Wojciecha Orlińskiego Lem. Życie nie z tej ziemi.

Wypożyczalnia dla Dorosłych w lutym proponuje książki z działu Regionalia.

styczen

STYCZEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca Domy bezdomne — reportaż autorstwa Doroty Brauntsch, będący próbą zachowania pamięci o historycznej architekturze Górnego Śląska.

Barbara Zawiślak rekomenduje wstrząsającą opowieść o pobycie w zakładzie karnym pt. Siedziałem w więzieniu. Prawdziwa historia, skreśloną przez autora posługującego się pseudonimem Grek.

Beata Mituś poleca młodym czytelnikom trzymająca w napięciu powieść rycerską List do króla, autorstwa Tonke Dragt.

Małgorzata Kliś, wszystkim superciekawym uczniom, proponuje 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat, autorstwa Mathildy Master.

Agnieszka Hebda, nie tylko bibliotekarzom i literaturoznawcom, przedstawia publikację ojca Michaela Collinsa, Alexandry Black, Thomasa Cussansa, Johna Farndona i Philipa Parkera, zatytułowaną Książki, które zmieniły świat.

Grażyna Zastępa poleca zanurzenie się w niepokojący klimat norweskiej wysepki zamieszkałej przez jedną rodzinę, której losy opisuje Roy Jacobsen w książce Niewidzialni.

Bożena Dykla zachęca do poznania opowieści o zwykłych ludziach, którzy po wojnie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, opisanej w książce Joanny Jax Milczenie aniołów.  

Marta Karp, tym, którzy swoich pupili uważają za członków rodziny, poleca książkę Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach, napisaną przez Philippa Schotta.

Urszula Karasińska proponuje klasyczny podręcznik szlachetnej sztuki obróbki kamienia pt. Kamieniarstwo. Współczesne spojrzenie na tradycję, autorstwa prof. R. Jundrovskýego.

Bartłomiej Kiełtyka zachęca do wypożyczania cyberpunkowej dystopii Czarne oceany, autorstwa Jacka Dukaja.

Wypożyczalnia dla Dorosłych zachęca czytelników do korzystania z literatury popularnonaukowej. W styczniu proponuje książki z działu Medycyna.