Mała–wielka Ojczyzna — gorlickie echa historii

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach jest partnerem w projekcie „Mała–wielka Ojczyzna — gorlickie echa historii”, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Niepodległa 2018”. Celem strategicznym programu „Niepodległa 2018” jest szerokie włączanie mieszkańców Polski w świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odbudową państwowości, w których bardzo ważną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości.

Projekt „Mała–wielka Ojczyzna — gorlickie echa historii” został złożony przez Gorlickie Centrum Kultury, a realizować go będą także Miejskie Zespoły Szkół w Gorlicach, parafia pw. Narodzenia Marii Panny w Gorlicach, Urząd Miejski w Gorlicach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach podczas realizacji projektu będzie odpowiedzialna za zadanie „Świadkowie lokalnej historii”, którego celem jest rozbudzanie odpowiedzialności społecznej za ochronę i kultywowanie pamięci o historii lokalnej oraz rozwój i promowanie bazy cyfrowego dziedzictwa ziemi gorlickiej, zawierającej oryginalne materiały z prywatnych zbiorów i wypowiedzi naocznych świadków wydarzeń historycznych. Podczas realizacji projektu wydamy audiobook z wywiadami historycznymi przeprowadzonymi z mieszkańcami regionu (zawierający także miniporadnik mówiący o tym, jak samemu zachowywać pamięć dawnych pokoleń), zorganizujemy warsztaty dla uczniów z Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach, przygotujemy wystawę plenerową w przestrzeni miejskiej na podstawie zgromadzonych materiałów oraz zaprojektujemy gadżety przekazujące ideę mody na lokalne dziedzictwo i zachęcające młodych odbiorców naszego działania do podjęcia trudu zachowania pamięci pokoleń.

Realizatorzy: Urszula Karasińska, Bartłomiej Kiełtyka, Judyta Rosin, Daniel Sokołowski

logo

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Artykuły

Inauguracja wystawy plenerowej „Gorlickie drogi do wolności” — relacja

„Mała–wielka Ojczyzna — gorlickie echa historii” — obchody święta niepodległości

„Zapisane w pamięci” — relacja z cyklu warsztatów dziennikarsko-archiwistycznych dla uczniów gorlickich szkół

„Zapisane w pamięci” — trzecie warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne

Warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne dla uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Gorlicach zorganizowane w ramach projektu „Mała–wielka Ojczyzna — gorlickie echa historii”.

Czytaj więcej o: „Zapisane w pamięci” — trzecie warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne

„Zapisane w pamięci” — drugie warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne

Warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne dla uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach zorganizowane w ramach projektu „Mała–wielka Ojczyzna — gorlickie echa historii”.

Czytaj więcej o: „Zapisane w pamięci” — drugie warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne

„Zapisane w pamięci” — pierwsze warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne

Warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne dla uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach zorganizowane w ramach projektu „Mała–wielka Ojczyzna — gorlickie echa historii”.

Czytaj więcej o: „Zapisane w pamięci” — pierwsze warsztaty dziennikarsko-archiwistyczne