O finansach… w bibliotece

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach znalazła się w gronie 95 bibliotek z Polski, które będą uczestniczyć w 5. edycji projektu „O finansach… w bibliotece”. Projekt ma na celu wzrost wiedzy ekonomicznej i zwiększenie umiejętności korzystania z nowoczesnych produktów i usług finansowych przy wykorzystaniu nowych technologii.

Dzięki cyklowi spotkań z zakresu edukacji finansowej osoby w wieku 50+ (mieszkające na terenach wiejskich i w miastach do 100 tys. mieszkańców) zyskają umiejętności niezbędne do poruszania się w świecie finansów, nauczą się, jak korzystać z bankowości elektronicznej, racjonalnie planować swoje domowe wydatki oraz inwestować zaoszczędzone pieniądze. Natomiast bibliotekarze i bibliotekarki, dzięki cyklowi szkoleń i wsparciu trenerów, poszerzą swoją wiedzę i zdobędą doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi, m.in. poprzez materiały do prowadzenia spotkań edukacyjnych, dostęp do kursu e-learningowego i scenariusze zajęć oraz wsparcie konsultantów — trenerów edukacji finansowej.

Organizację spotkań w bibliotekach poprzedzi cykl szkoleniowy dla bibliotekarzy, który obejmie webinaria, kurs e-learningowy, dwudniowe szkolenie stacjonarne oraz spotkania regionalne.

Przeszkoleni bibliotekarze przeprowadzą cykl pięciu trzygodzinnych spotkań dla osób powyżej 50 roku życia na temat m.in. zakładania kont i dokonywania przelewów przez Internet, bezpiecznego korzystania z kart i bankomatów, wyboru najkorzystniejszej oferty bankowej czy wpływu polityki banku centralnego na budżet domowy. Kursy będą prowadzone na poziomie podstawowym i/lub zaawansowanym (z wykorzystaniem kursu e-learningowego oraz scenariuszy spotkań) z grupą uczestników zadeklarowanych w umowach uczestnictwa bibliotek w projekcie.

Projekt będzie realizowany od marca do października 2018 r. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz w portalach społecznościowych. Serdecznie zapraszamy osoby powyżej 50. roku życia do udziału w spotkaniach realizowanych w ramach programu „O finansach… w bibliotece”.

Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt „O finansach… w bibliotece — 5. edycja” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 

Koordynatorzy: Katarzyna Marchwica, Daniel Sokołowski

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej projektu: https://ofinansachwbibliotece.wordpress.com/

Artykuły

Podsumowanie projektu „O finansach… w bibliotece”

„O finansach… w bibliotece” — ósme i dziewiąte spotkanie

Przejdź do - „O finansach… w bibliotece” — ósme i dziewiąte spotkanie

Zapraszamy osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia na cykl spotkań poświęconych edukacji ekonomicznej!

Czytaj więcej o: „O finansach… w bibliotece” — ósme i dziewiąte spotkanie

„O finansach… w bibliotece” — szóste i siódme spotkanie

Przejdź do - „O finansach… w bibliotece” — szóste i siódme spotkanie

Zapraszamy osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia na cykl spotkań poświęconych edukacji ekonomicznej!

Czytaj więcej o: „O finansach… w bibliotece” — szóste i siódme spotkanie

„O finansach… w bibliotece” — piąte spotkanie

Przejdź do - „O finansach… w bibliotece” — piąte spotkanie

Bank centralny a inne banki. Za co odpowiada Narodowy Bank Polski? Czy umiesz rozpoznać, czy pieniądze nie są fałszywe? Czy NBP ma wpływ na nasze życie? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przyjdź do biblioteki 20 czerwca 2018 r. (środa) o godz. 16.00 do sali Pod Sową MBP na piąte spotkanie w ramach projektu „O finansach… w bibliotece”.

„O finansach… w bibliotece” — czwarte spotkanie

Przejdź do - „O finansach… w bibliotece” — czwarte spotkanie

Bank przez Internet — Jakie są najważniejsze produkty bankowe? Jak założyć konto? Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę z bankiem? Jak korzystać z e-konta? Jak wysyłać przelewy przez Internet? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przyjdź do biblioteki 13 czerwca 2018 r. (środa) o godz. 16.00 do sali Pod Sową MBP na czwarte spotkanie w ramach projektu „O finansach… w bibliotece”.

„O finansach… w bibliotece” — trzecie spotkanie

Przejdź do - „O finansach… w bibliotece” — trzecie spotkanie

Lokaty, kredyty i karty  —  jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową? Czym się różni kredyt od pożyczki? Na jaki numer zadzwonisz, aby zastrzec zgubioną kartę? Dlaczego ludzie stracili pieniądze na polisolokacie? Jakie cztery rzeczy musisz sprawdzić, zanim podpiszesz umowę, aby potem tego nie żałować?

Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przyjdź do biblioteki 6 czerwca 2018 r. (środa) o godz. 16.00 do sali Pod Sową MBP na trzecie spotkanie w ramach projektu „O finansach… w bibliotece”.

„O finansach… w bibliotece” — drugie spotkanie

Przejdź do - „O finansach… w bibliotece” — drugie spotkanie

Gdzie szukać oszczędności? Jakie są prawa konsumenta? Do jakich instytucji można się zwrócić o pomoc w przypadku problemów? Jeśli chcesz dowiedzieć się tego wszystkiego, przyjdź do biblioteki na drugie spotkanie w ramach projektu „O finansach… w bibliotece”!

Czytaj więcej o: „O finansach… w bibliotece” — drugie spotkanie

„O finansach… w bibliotece” — cykl spotkań dla osób w wieku 50+

Przejdź do - „O finansach… w bibliotece” — cykl spotkań dla osób w wieku 50+

Zapraszamy osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia na cykl spotkań poświęconych edukacji ekonomicznej!

Czytaj więcej o: „O finansach… w bibliotece” — cykl spotkań dla osób w wieku 50+