2025
STYCZEŃ
Joanna Kalisz-Dziki poleca publikację pt. Zakręty życia: rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie, autorstwa Ewy Woydyłło. Jest to niezwykle inspirująca, ale też motywująca lektura dla każdego, komu zależy na podejmowaniu dobrych decyzji i korzystnych zmian.
Beata Mituś rekomenduje młodszym Czytelnikom książkę pt. Szary domek, autorstwa Katarzyny Szestak. Jest to pełne metafor opowiadanie o poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni.
Tomasz Hryc poleca publikację pt. Szpital specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, autorstwa Franciszka Rachla. Jest to historia gorlickiego szpitala — wszystkich pracowników, którzy przyczynili się do jego rozwoju.
Gabriela Walus poleca thriller psychologiczny pt. Dom głosów, autorstwa Donato Carissi. Książka stanowi pierwszą część serii, w której głównym bohaterem jest Pietro Gerber.
Biruta Raczoń poleca książkę pt. Konklawe, autorstwa Roberta Harrisa. Jest to współczesna, trzymająca w napięciu powieść, rozgrywająca się za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej.
Agnieszka Hebda poleca książkę pt. Jeden dzień z życia Abeda Salamy: reportaż, autorstwa Nathana Thralla. Trzymająca w napięciu, pełna empatii opowieść, z której wyłania się przejmujący obraz życia w państwie podzielonym murem.
Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Kurierka z Tatr, autorstwa Sylwii Winnik. Bohaterką powieści jest Helena Marusarzówna, młoda góralka, mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich, która podczas II wojny światowej przeprowadzała przez góry ludzi, przenosiła pieniądze, broń czy dokumenty.
Natalia Karasińska poleca książkę pt. Nie odwracaj wzroku, autorstwa Rachel Abbott. Jest to trzymająca w napięciu powieść, która stanowi trzecią część serii pt. Stephanie King.
LUTY
Beata Mituś rekomenduje młodszym Czytelnikom książkę pt. Wielki atlas małych przyjemności, autorstwa Olgi Ślepowrońskiej. Jest to niezwykła publikacja traktująca o „małych rzeczach”, których czasem nie doceniamy lub o których zapomnieliśmy, że możemy się nimi cieszyć.
Jolanta Stawiarska poleca reportaż pt. Niezwykła Toskania: sztuka, krajobrazy i antipasti, autorstwa Sławomira Kopra. Książka powstała jako pokłosie dwudziestu lat wypraw autora do Toskanii.
Tomasz Hryc poleca książkę pt. Leksykon bezpieczeństwa informacyjnego, pod red. nauk. Włodzimierza Fehlera. Publikacja podejmuje próbę uporządkowania aparatu pojęciowego, dotyczącego bezpieczeństwa informacyjnego.
Ewa Tempińska poleca książkę pt. Życie w chłopskiej chacie, autorstwa Kamila Janickiego. Jest to opowieść o epoce przewrotu w wiejskiej codzienności, która rozpoczęła się, po upadku systemu pańszczyźnianego.
Agnieszka Warchoł poleca publikację pt. Sapiens na zakupach: o tym, jak i dlaczego wybieramy, oceniamy, kupujemy, autorstwa Piotra Buckiego. Jest to całościowe spojrzenie na zachowania konsumenta – przez pryzmat badań, w szczególności z obszaru ekonomii behawioralnej. Książka dostępna w formie e-booka na platformie IBUK Libra.
Natalia Karasińska poleca poradnik pt. Mistrz sprzedaży, autorstwa Arkadiusza Bednarskiego. Książka przeznaczona dla każdego, kto ma kontakt z klientem, uwzględnia wszystkie zmiany, jakie zaszły na rynku, w dostępnych technologiach i w prawie.
Urszula Karasińska poleca publikację pt. Idzie tu wielki chłopak, autorstwa Grzegorza Bogdała (transmisja ze spotkania z autorem w ramach 9. Festiwalu im. Zygmunta Haupta w Gorlicach dostępna tutaj). Jest to przejmujący zbiór opowiadań o naturze ludzkiej, gdzie groteska miesza się z brutalną rzeczywistością, powaga z czarnym humorem.
Barbara Szczepanik poleca powieść historyczną pt. Wnuczka Faberge, autorstwa Moniki Raspen. Jest to porywająca historia upadku wielkiej Rosji, której bohaterkami są przede wszystkim silne kobiety.