Spacer w ramach projektu „Wojenna witryna”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 października 2019

W ramach projektu „Wojenna witryna” zorganizowaliśmy spacer historyczny dla członków gorlickiego Klubu Seniora. Grupa, która zebrała się 29 października 2019 roku na gorlickiej starówce, przeszła ulicami miasta zatrzymując się w miejscach, które najbardziej ucierpiały podczas bitwy w 1915 roku i porównując stan obecny z archiwalnymi fotografiami ukazującymi wojenne zniszczenia.

Uczestnicy spaceru wysłuchali fragmentów pamiętników gorlickich kronikarzy, którzy przeżyli i opisali bitwę oraz fragmentów Sonetów gorlickich Karola Irzykowskiego, stworzonych po wstrząsającej wizycie w ruinach Gorlic w 1915 roku.

Odwiedziliśmy również cmentarz parafialny będący twierdzą rosyjską podczas walk, a na nim grób dziewięcioletniego Bronusia Nowaka — chłopca, który stał się symbolem gorlickiej tragedii z 1915 roku — zabitego przez przypadkowy pocisk.

Projekt „Wojenna witryna” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. 

	grupa seniorek na gorlickiej starówce		spacerowicze przed tablicą pamiątkową ks. Świeykowskiego		seniorki na ul. 3. maja		spacer wzdłuż gorlickiej bazyliki		panie na moście łączącym płyty rynku przy ratuszu		seniorki na trasie widokowym na góry przy ul. Blich		grupa pod dawną synagogą na ul. Piekarskiej		przystanek na cmentarzu pod grobem Bronusia Nowaka