2024

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

październik

STYCZEŃ

Beata Mituś poleca młodszym Czytelnikom publikację pt. O kocie, który ratował książki = Hon o mamorō to suru neko no hanashi, której autorem jest Sosuke Natsukawa. Jest to niezwykła historia magicznej przyjaźni, w której czytelnik odnajduje odpowiedzi na filozoficzne pytania.

Gabriela Walus poleca książkę pt. Narzeczone Chopina, autorstwa Magdy Knedler. Jest to opowieść o związkach Fryderyka Chopina z kobietami, miłości i uczuciach.

Agnieszka Hebda rekomenduje publikację generała F. K. Latinika, pt. Żołnierz polski pod Gorlicami 1915: działalność 100 pułku Ziemi Cieszyńskiej. Książka podejmuje temat I wojny światowej —jest fachowym studium wojskowym, w którym analizie poddano wycinek niezwykle ważnej dla frontu wschodniego bitwy pod Gorlicami.

Biruta Raczoń poleca książkę pt. Warcholstwo: prawdziwa historia polskiej szlachty, autorstwa Kamila Janickiego. Publikacja to odważna, pełna zaangażowania analiza polskiej szlachty.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Schronisko, które przestało istnieć, autorstwa Sławka Gortycha. Publikacja otwiera serię powieści poświęconych Karkonoszom.

Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Zwykła przyzwoitość. Jest to trzeci tom serii pt. Bezimienny, autorstwa Wojciecha Chmielarza.

Natalia Karasińska poleca młodszym Czytelnikom publikację pt. Wilki: historie prawdziwe, autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz Michała Figury. Jest to przyrodniczy komiks dokumentalny o wilkach i ludziach.

październik

LUTY

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Akuszerki. Jest to monumentalna i porywająca powieść, inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki — Sabiny Jakubowskiej, która już niebawem będzie bohaterką spotkania autorskiego w MBP w Gorlicach.

Beata Mituś rekomenduje młodszym Czytelnikom książkę, pt. Spacerujący z książkami, której autorem jest Carsten Henn. Jest to niezwykle wzruszająca opowieść o tym, co łączy ludzi i sprawia, że książki są takie cudowne.

Barbara Szczepanik poleca opowiadanie, pt. Gucio się smuci, autorstwa Aurélie Chien Chow Chine. Publikacja należy do serii historyjek, pt. Uczucia Gucia, które uczą nazywania emocji i panowania nad nimi.

Gabriela Walus poleca drugą część trylogii funeralnej Moniki Wawrzyńskiej, pt. Kopnij w kalendarz. Jest to pełna humoru książka, której bohaterkami są trzy przyjaciółki — Jagna, Marta i Magda, które tworzą funeralne konsorcjum.

Ewa Tempińska poleca publikację pt. Urban: biografia, autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Jest to szczegółowa, najbardziej demaskatorska biografia Jerzego Urbana.

Małgorzata Szymańska poleca Pogórza Rożnowickie i Ciężkowickie: przewodnik krajoznawczy. Jest to niezwykle bogaty przewodnik, zawierający informacje praktyczne dla turystów, oraz informacje z zakresu historii od czasów prehistorycznych do współczesnych.

Katarzyna Marchwica rekomenduje publikację pt. Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami, autorstwa Marty Strzeleckiej. Jest to porywająca opowieść o niegdysiejszych podziałach klasowych i niełatwej drodze do emancypacji.

Natalia Karasińska poleca reportaż Martyny Wojciechowskiej pt. Co chcesz powiedzieć światu. Książka to opowieść o dziesięciu niezwykłych kobietach, które autorka spotkała na różnych krańcach świata i w Polsce.