4. Festiwal im. Zygmunta Haupta — 2018

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

baner

 

Organizatorzy Festiwalu im. Zygmunta Haupta mają przyjemność poinformować, że także w tym roku będziemy mogli się spotkać w Gorlicach podczas wydarzenia, dla którego programowym punktem wyjścia jest twórczość i biografia jednego z najwybitniejszych, choć często pomijanych autorów w historii literatury polskiej XX wieku.

W dniach od 27 do 30 września 2018 roku zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach i Gorlickiego Centrum Kultury na spotkania autorskie z autorami i autorkami, których zaprosiliśmy do udziału w Festiwalu. W programie tegorocznej edycji nie zabraknie także paneli tematycznych poświęconych Zygmuntowi Hauptowi oraz wydarzeń z innych dziedzin sztuki.

Organizatorami Festiwalu są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury oraz Wydawnictwo Czarne. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu i jego pomysłodawcą jest Andrzej Stasiuk.

Tegoroczna edycja została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wsparcia finansowego udzielili również Kancelaria Adwokacka Adwokat Paweł Mazur oraz Bank Spółdzielczy w Gorlicach.

Za wsparcie rzeczowe dziękujemy Iwonie Budziak — właścicielce Restauracji Orchidea i Bistro Folk Love w Gorlicach, Marzenie i Mariuszowi Filarom — właścicielom Delikatesów Centrum w Gorlicach, Zbigniewowi Krzyżakowi — właścicielowi Winnicy Chodorowa, Annie Rybczyk i Tomaszowi Rybczykowi — właścicielom firmy Antoja sp. z o.o. w Gorlicach oraz Barbarze Niemaszyk — prezesowi Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej.

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia naszych partnerów, którymi w tym roku są Zjednoczenie Łemków oraz Księgarnia Mieszko.

Wszystkim osobom i instytucjom składamy gorące podziękowania. To dzięki Państwa zaangażowaniu i przychylności możemy po raz czwarty spotkać się w Gorlicach, by rozmawiać o literaturze, o tym, co jest w niej nowe, a co nigdy się nie zmienia. Przede wszystkim jednak możemy się spotkać z twórczością Zygmunta Haupta — największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy, autora, który jak żaden inny zasługuje na to, by trwać w naszej pamięci.

W najbliższych dniach opublikujemy szczegółowy harmonogram, jednak już dziś prezentujemy wstępny plan wydarzeń 4. Festiwalu im. Zygmunta Haupta:

— SPOTKANIA TEMATYCZNE: „Miasta Zygmunta Haupta” (dr Paweł Panas), „Zygmunt Haupt. Filmowe inspiracje” (dr hab. Rafał Szczerbakiewicz);

— SPOTKANIA MONOGRAFICZNE: Andrzej Bursa (Wojciech Bonowicz), Tadeusz Gajcy (prof. Stanisław Bereś), Jarosław Iwaszkiewicz (Anna Król), ponadto z inicjatywy Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego Fraza odbędzie się spotkanie z Andrzejem Stasiukiem i autorami książki Miejsca, ludzie, opowieści. O twórczości Andrzeja Stasiuka (red. Magdalena Rabizo-Birek, Matylda Zatorska, Damian Niezgoda, 2018);

— SPOTKANIA AUTORSKIE: Ewa Andrzejewska, Beata Chomątowska, Darek Foks, Natasza Goerke, Mikołaj Grynberg, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Aleksander Kaczorowski, Wojciech Orliński, Maciej Płaza, Aneta Prymaka-Oniszk, Urszula Zajączkowska;

— INNE WYDARZENIA: czytanie prozy Haupta w interpretacji Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, koncert Mikołaja Trzaski, pokaz filmu biograficznego Pytania z bezkresu (reż. Wojciech Maciejewski, 1998).

Jednocześnie informujemy, że nie jest to pełny plan wydarzeń. Ostateczną listę gości podamy wraz z publikacją programu Festiwalu.

Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKUTWITTERZE INSTAGRAMIE.

Aktualności dotyczące Festiwalu im. Zygmunta Haupta możecie znaleźć na www.festiwalhaupta.pl

Organizatorzy

organizator organizator organizator

organizator partner

Dofinansowanie

dofinansowanie

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
 
Partnerzy


partner partner partner
partner partner partner
partner partner partner partner

Artykuły

FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ CZWARTY

Przejdź do - FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ CZWARTY

FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ TRZECI

Przejdź do - FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ TRZECI

FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ DRUGI

Przejdź do - FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ DRUGI

FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ PIERWSZY

Przejdź do - FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ PIERWSZY

KSIĘGARNIA MIESZKO ZAPRASZA NA ZAKUPY

Przejdź do - KSIĘGARNIA MIESZKO ZAPRASZA NA ZAKUPY

Cztery festiwalowe dni to okazja, by uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem ulubionych autorów oraz zainteresować się twórczością tych dotąd sobie nieznanych.

Czytaj więcej o: KSIĘGARNIA MIESZKO ZAPRASZA NA ZAKUPY

NARRACJE, FABUŁY, SZKICE

Przejdź do - NARRACJE, FABUŁY, SZKICE

Prozie na Festiwalu im. Zygmunta Haupta poświęcony jest kolejny blok wydarzeń. Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w rozmowach na temat powieści Andrija Lubki i Macieja Płazy oraz publikacji krytycznoliterackiej, traktującej o dorobku pisarskim Andrzeja Stasiuka.

Czytaj więcej o: NARRACJE, FABUŁY, SZKICE

RELACJE LIRYCZNE

Przejdź do - RELACJE LIRYCZNE

Poezji na tegorocznym Festiwalu będziemy przyglądać się dość często. Obok wydarzeń poświęconych życiu i dziełom Andrzeja Bursy, Tadeusza Gajcego i Jarosława Iwaszkiewicza w programie znalazły się także spotkania z ostatnio nagradzanymi poetkami i poetami, których utwory pod pewnymi względami korespondują z kierunkiem, jaki dla swojego pisarstwa obrał Zygmunt Haupt.

Czytaj więcej o: RELACJE LIRYCZNE

HISTORIE Z BLISKA I Z DALEKA

Przejdź do - HISTORIE Z BLISKA I Z DALEKA

Obok wydarzeń prezentujących najnowszą prozę i poezję w programie Festiwalu nie mogło zabraknąć tych skierowanych do miłośników literatury faktu. Zapraszamy na cykl spotkań i dyskusje z autorami i autorkami książek różnorodnych, poruszających, potrzebnych i bardzo ważnych.

Czytaj więcej o: HISTORIE Z BLISKA I Z DALEKA

Z RÓŻNYCH STRON

Przejdź do - Z RÓŻNYCH STRON

Festiwalowi im. Zygmunta Haupta przyświeca cel, jakim jest promowanie wartościowych zjawisk literatury współczesnej, a także zachowanie pamięci i namysł nad dorobkiem pisarzy i artystów, który to jest ważny dla utrwalenia polskiej i europejskiej tożsamości kulturowej. 

Czytaj więcej o: Z RÓŻNYCH STRON

WIELCY NIEOBECNI

Przejdź do - WIELCY NIEOBECNI

W programie tegorocznej edycji Festiwalu obok cyklu wydarzeń koncentrujących się na życiu i twórczości Zygmunta Haupta zaplanowano także blok spotkań monograficznych, podczas których uwaga zostanie poświęcona m.in. pisarstwu Andrzeja Bursy, Tadeusza Gajcego i Jarosława Iwaszkiewicza — autorów zajmujących ważne miejsce w krajowej historii literatury XX wieku.

Czytaj więcej o: WIELCY NIEOBECNI

ZYGMUNT HAUPT — PAMIĘĆ SILNIEJSZA OD CZASU

Przejdź do - ZYGMUNT HAUPT — PAMIĘĆ SILNIEJSZA OD CZASU

Gorlicki Festiwal to inicjatywa, której jednym z głównych celów jest przywracanie pamięci o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt. Co roku festiwalowa publiczność ma okazję uczestniczyć w wydarzeniach koncentrujących uwagę na biografii i twórczości autoraPierścienia z papieru.

Czytaj więcej o: ZYGMUNT HAUPT — PAMIĘĆ SILNIEJSZA OD CZASU

KLANCYK IMPROWIZUJE

Przejdź do - KLANCYK IMPROWIZUJE

Zapraszamy na niecodzienny spektakl! Teatr improwizacyjny Klancyk i Andrzej Stasiuk razem na scenie w ostatni dzień 4. Festiwalu im. Zygmunta Haupta.

Czytaj więcej o: KLANCYK IMPROWIZUJE

4. FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — PROGRAM

Przejdź do - 4. FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — PROGRAM

Publikujemy program 4. Festiwalu im. Zygmunta Haupta, na który zapraszamy do Gorlic w dniach 27–30 września!

Czytaj więcej o: 4. FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — PROGRAM