2023

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

styczeń

STYCZEŃ

Beata Mituś poleca powieść pt. Rok, w którym nauczyłam się kłamać, autorstwa Lauren Wolk. Jest to wielokrotnie nagradzana i poruszająca powieść dla młodzieży o złu, fałszywym oskarżeniu i samotnej walce w obronie sprawiedliwości.

Marta Karp rekomenduje młodszym Czytelnikom książkę pt. Księga emocji. Publikacja zawiera trzydzieści opowiadań autorstwa Maríi Menéndez-Ponte, które uczą dziecko rozpoznawać różne emocje i nad nimi panować. Ich uzupełnieniem są zestawy podpowiedzi przygotowane przez ośrodek specjalizujący się w edukacji emocjonalnej.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Nieobliczalna. Jest to niezwykle wciągający i hipnotyzujący thriller, autorstwa Magdy Stachuli.

Gabriela Walus poleca reportaż pt. Milczące bliźniaczki, autorstwa Marjorie Wallace. Jest to fascynująca historia nietypowej relacji dwóch sióstr, pełnej pasji, miłości i nienawiści, współzależności i kontroli. To również opowieść o bliskości, która stała się śmiertelną pułapką.

Małgorzata Kliś poleca reportaż pt. Polarniczki: zdobywczynie podbiegunowego świata. Autorka Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. Jest to historia, niezwykle zdeterminowanych kobiet, które dotarły na krańce świata.

Tomasz Hryc rekomenduje publikację pt. Energia i cywilizacja: tak tworzy się historia, autorstwa Vaclava Smila, w której znajdziemy dogłębne, szczegółowe i równocześnie panoramiczne wyjaśnienie znaczenia ludzkich zdolności przetwarzania energii w odniesieniu do działania mechanizmów kulturowego i cywilizacyjnego postępu w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. 

Beata Sajdera poleca publikację pt. Lajla znaczy noc, autorstwa Aleksandry Lipczak. Książka rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Bowie w Warszawie, autorstwa Doroty Masłowskiej. Jest to opowieść o wielkim, a przede wszystkim małym świecie i rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności., której akcja toczy się w gierkowskiej dekadzie lat 70. 

luty

LUTY

 

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury książki pt. Szlakami polskich parków narodowych, autorstwa Izabeli Kiwior. Jest ona pokłosiem dwuletniej podróży po wszystkich parkach narodowych w Polsce. Autorka udowadnia, że dzięki obcowaniu z naturą można poznać samego siebie i budować cenne relacje z innymi ludźmi. Na spotkanie autorskie z Izabelą Kiwior zapraszamy do naszej biblioteki już w kolejny czwartek, 9 lutego.

Anna Nigborowicz poleca książkę pt. Preskot, autorstwa Katherine Applegate. Jest to wzruszająca opowieść o sile wyobraźni, która pomaga przetrwać najtrudniejsze sytuacje.

Małgorzata Kliś rekomenduje młodszym Czytelnikom publikację pt. Karetka pogotowia z serii Miś Pracuś, której autorem jest Benji Davies. Jest to wesoła książeczka z wysuwanymi elementami, w której tym razem Miś Pracuś został ratownikiem medycznym i wyrusza na pomoc.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Python dla nastolatków: projekty graficzne z Python Turtle. Publikacja autorstwa Krzysztofa Łosa uczy podstaw programowania.

Agnieszka Hebda rekomenduje publikację pt. Chiny: portret cywilizacji, autorstwa Michaela Wooda. Jest to intrygująca opowieść o jednej z najstarszych cywilizacji świata, od czasów starożytnych po współczesne.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Jesionka dla trupa: reportaż o tym, co robią z nami po śmierci, autorstwa Magdy Mieśnik i Piotra Mieśnika. Jest to przejmujący reportaż o tym, jak umieramy i co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. W cieniu góry, autorstwa Agnieszki Jeż. Jest to trzymający w napięciu kryminał, którego akcja toczy się w niewielkiej beskidzkiej wsi – Krempnej.

Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Błaganie o śmierć, autorstwa Marka Krajewskiego. Jest to dwunasty kryminał w serii, w której bohaterem głównym jest Eberhard Mock.

Marta Karp poleca bogato ilustrowaną publikację pt. Dotyk Afryki: opowieści podróżne. Autorka Beata Lewandowska-Kaftan z charyzmą i niezwykłym wyczuciem oprowadza Czytelników po najciekawszych zakątkach Afryki i w bardzo osobisty sposób opowiada historie ludzi i miejsc

luty

MARZEC

Beata Mituś poleca książkę, pt. Niezliczone sekrety Dziesiątej Góry, autorstwa Kristy van Dolzer. Jest to historia z udziałem wyjątkowej, inteligentnej i podstępnej młodej bohaterki, która stanowi wspaniałą kombinację tajemniczości, humoru i dowcipu.

Jolanta Stawiarska poleca reportaż pt. Druga strona świata. Jest to zbiór najciekawszych, najbardziej aktualnych tekstów Wojciecha Jagielskiego z lat 2020–2022, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Ty pieronie!: biografia Franciszka Pieczki. Autorka Magda Jaros przedstawia wnikliwy i czuły obraz aktora, jego aktorskiej wielkości połączonej ze skromnością, prawością i uczciwością.

Biruta Raczoń poleca tomik poezji, pt. Trudny śnieg, autorstwa gorliczanina Bogusława Michalca. Jest to doskonała propozycja na celebrowanie Światowego Dnia Poezji, który odbędzie się już 21 marca.

Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy. Jest to niezwykła biografia, autorstwa córki reżysera, Katarzyny Barei, która za pomocą niepublikowanych nigdy fragmentów pamiętników rodzinnych i prywatnych listów maluje portret słynnego twórcy jako ojca, syna, brata, męża, przyjaciela, a nade wszystko – człowieka.

Natalia Karasińska rekomenduje publikację pt. Efektywny C: wprowadzenie do profesjonalnego programowania, autorstwa Roberta C. Seacorda. Książka stanowi przystępne wprowadzenie do tworzenia w języku C profesjonalnego kodu wysokiej jakości i jest adresowana do każdego, kto chce szybko opanować umiejętność pisania poprawnego, przenośnego i bezpiecznego kodu.

Beata Sajdera poleca powieść pt. Listy do Gestapo, autorstwa Marii Paszyńskiej. Jest to poruszająca do głębi opowieść o życiu brutalnie zmienionym przez wojnę, o ranach, które nigdy się nie goją, winach, które domagają się odkupienia, i przebaczeniu, które być może nie nadejdzie.

Marta Karp poleca książkę pt. Jak ograniczać napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie. Jest to praktyczny poradnik, w którym autorka Carla Naumburg uświadamia jak wychowywać dzieci w atmosferze spokoju i akceptacji.

luty

KWIECIEŃ

Beata Mituś poleca książkę pt. Bardzo niesamowita medycyna: przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele. Jest to nowa, bardzo śmieszna książka Adama Kaya, autora bestsellerowej „Twojej anatomii”.

Gabriela Walus poleca książkę pt. Na północ: Jak pokochałem Arktykę. Publikacja otwiera arktyczną trylogię Adama Wajraka, w której dziennikarz i przyrodnik, zabiera czytelników w podróż nie tylko na północne krańce kuli ziemskiej, ale też w osobistą podróż w czasie.

Tomasz Hryc poleca książkę pt. Biblioteki: krucha historia. Autorzy, Andrew Pettegree i Arthur der Weduwen, w fascynujący sposób opowiadają o historii bibliotek i ludzi, którzy je budowali, od starożytności po erę cyfrową.

Ewa Tempińska poleca najnowszy thriller Agnieszki Pietrzyk, pt. Las zaginionych. Jest to opowieść o gromadzonym przez lata żalu, który zmienia się w palące pragnienie zemsty.

Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Miasto zwane samotnością: o Nowym Jorku i artystach osobnych. Autorka Olivia Laing mistrzowsko przeplata własne doświadczenie osamotnienia w Nowym Jorku z życiorysami najbardziej znanych kronikarzy miejskiej samotności, analizując jednocześnie skomplikowane związki między samotnością a sztuką.

Natalia Karasińska poleca serię książek pt. Nowoczesne hydroizolacje budynków, autorstwa Barbary Francke. Seria zawiera książki poświęcone zabezpieczeniu przed wodą i wilgocią części podziemnych budynków, pokryciom dachowym budynków, będących hydroizolacyjną warstwą przekryć dachowych, oraz warstwom hydroizolacyjnym tarasów i balkonów.

Marta Karp rekomenduje poradnik, pt. Zrozum siebie: psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych. Autorzy książki, Zofia Szynal i Maciej Rajewski, doświadczeni psychoterapeuci, rzeczowo tłumaczą najważniejsze czynniki wpływające na zdrowie psychiczne.

Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Wiatrołomy. Jest to pierwszy tom nowej serii kryminalnej z komisarz Marią Herman, autorstwa Roberta Małeckiego.

luty

MAJ

 Polecane tytuły:

autorstwa Adama Przechrzty:
Sługa honoru

„Bo jest genialna i nie tylko ja tak uważam, bo dostała nominację do nagrody im. Jerzego Żuławskiego”.

autorstwa Justyny Dziury:
Summer oraz Miłość jak czekolada

autorstwa Wojciecha Chmielarza i Jakuba Ćwieka:
Niech to usłyszą

autorstwa Olgi Tokarczuk:
Księgi Jakubowe

„Klimaty osiemnastowiecznego Podola oraz polskiej polityki, polskiej arystokracji. Ciemne i jasne strony życia Żydów. Szokujące zwyczaje seksualne. Wyjątkowa książka oparta na tekstach źródłowych. Nieznane fakty. Autorką jest polska noblistka Olga Tokarczuk”.

autorstwa Piotra Mikołajczaka:
NOrWAY: półdzienniki z emigracji

autorstwa Nory Roberts:
Błękitna dalia

„Błękitna Dalia to pierwsza część trylogii W ogrodzie Nory Roberts. Jest ciekawa i wprowadza Nas w świat starej rezydencji i poszukiwań ducha”.

Siostry Calhoun/ Zamek Calhounów Catherine i Amanda 1 i 2 część

„W pierwszej jak i w pozostałych 4 częściach poznajemy losy 4 sióstr, rodzinnej rezydencji i tajemniczego poszukiwania zaginionych szmaragdów. Ciekawa seria warta polecenia”.

autorstwa Lucindy Riley:

Siedem Sióstr

„Siedem sióstr to pierwszy tom zapowiadający całą serię o 7 siostrach, które otrzymują wskazówki jak odnaleźć swoje rodzinne korzenie. Ciekawa i warta polecenia seria. Warto przeczytać”

autorstwa Danielle Steel:

Świetlana przeszłość

„Ciekawa książka opowiadająca losy pewnej rodziny, starej rezydencji i duchów w niej mieszkających. Super się ją czyta”.

autorstwa Elyse Douglas:

Świąteczny list

„Magiczna świąteczna opowieść. Sklep z antykami i tajemnicza latarnia z listem w środku. Ciekawa i warta polecenia”.