2022

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

luty

MAJ

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji „Czytelnicy polecają książki na maj”. Otrzymaliśmy od Was wiele propozycji tytułów (niektóre z nich pojawiały się nawet kilka razy!), które z pewnością będą dla wszystkich ogromną czytelniczą inspiracją. Ze względu na powtarzające się tytuły, prezentujemy najbardziej wyczerpujące recenzje.

Sprawdźmy co warto przeczytać!

 

Szepty kamieni: historie z opuszczonej Islandii, autorstwa Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka. 

Niezwykłe opowieści z Islandii, nieznane nawet Islandczykom! Książka ma już drugie, poszerzone wydanie.

Książka o Islandii takiej, o jakiej nie piszą przewodniki. Inspirujące teksty, dzięki którym zaczęły się wycieczki śladem opisanych w nich miejsc i historii. Miasteczko Djupavik przetłumaczyło na języki islandzki oraz angielski stosowny rozdział o starej przetwórni ryb i udostępnia tekst turystom. Autorzy "popełnili" jeszcze inne książki. MBP powinna zakupić "NOrWAY" P. Mikołajczaka zanim te półdzienniki z emigracji zdobędą prestiżową nagrodę. Ta książka miała swoją promocję w TVN. "Szepty" natomiast mają drugie wydanie, uaktualnione i wzbogacone zgodnie z sugestiami czytelników. Jest też bodajże audiobook. Sama treść mocno wciąga, jest pełna islandzkich "smaczków". A Berenika Lenard pochodzi z Moszczenicy, uczyła się w LO im. S. Wyspiańskiego w Bieczu. Autorzy prowadzą bloga ICE STORY, mieszkają od lat na Islandii. 10% mieszkańców Islandii to Polacy!

Sługa krwi, autorstwa Adama Przechrzty. Jest to pierwsza część cyklu Materia Secunda. Stanowi kontynuację znakomitej serii Materia Prima, w której dalsze losy Olafa Rudnickiego to fascynujące połączenie alchemii, fantastyki i historii alternatywnej.

No i pogadali : "Szkło Kontaktowe", gdy gasną kamery . Autor książki Tomasz Jachimek, wykorzystując wrodzony urok i umiejętność inteligentnego rozśmieszania odbiorcy, rozmawia z ludźmi związanymi z programem, ważnymi postaciami życia kulturalno-społecznego, które mają sporo do powiedzenia nie tylko o kulisach kultowego „Szkła”, lecz także o naszej rzeczywistości.

Instynkt: o wilkach w polskich lasach, autorstwa Anny Maziuk. Jest to opowieść o relacjach człowieka ze zwierzęciem — skomplikowanych, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem.

Wybaczam Ci, autorstwa Remigiusza Mroza. Jest to połączenie thrillera i powieści sensacyjnej, z silnie zarysowanym wątkiem kryminalnym.

Mów mi Win. Jest to powieść Harlana Cobena, w której głównym bohaterem jest Win, czyli Windsor Horne Lockwood III — milioner i awanturnik, a także najlepszy kumpel Myrona Bolitara.

Internat, autorstwa Serhija Żadana.

Komitet Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk zgłaszając kandydaturę Żadana do literackiej Nagrody Nobla w uzasadnieniu napisał tak: „Podjęliśmy też uchwałę o wysunięciu kandydatury Serhija Żadana do literackiej Nagrody Nobla. Żadan – jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie – jest w naszej opinii pisarzem noblowskiej miary. Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców. Wolna Ukraina w znacznej mierze mówi i myśli słowami Żadana, uważnie ich słucha. Dzisiaj poeta jest w swoim Charkowie. I walczy.” "Internat" jest boleśnie aktualny. Nie ma tu ani jednego zbędnego słowa. Groza wojny malowana jest przy pomocy bieli, czerni i szarości, gdzieniegdzie tylko rozrywanych żółcią i czerwienią. Czuć zimę, czuć strach, czuć oddech śmierci. Poraża i nie pozwala uciec.

luty

KWIECIEŃ

Ewa Bochenek poleca opracowanie pt. Kompetencje XXI wieku: kreatywność, komunikacja, krytyczne myślenie, kooperacja. Autor Jérémy Lamri w ciekawy sposób prezentuje pełną złożoność zjawisk, które obecnie zachodzą w coraz bardziej zautomatyzowanym świecie biznesu. Książka wskazuje kierunek działania, który pozwala każdemu zbudować własny program nabywania kompetencji XXI wieku.

Anna Nigborowicz poleca książkę pt. Burza w mózgu nastolatka: potencjał okresu dorastania. Autor publikacji, neuropsycholog Daniel J. Siegel rozprawia się w niej z mitami na temat dorastania i nastolatków.

Gabriela Walus poleca reportaż pt. Instynkt: o wilkach w polskich lasach, autorstwa Anny Maziuk. Jest to opowieść o relacjach człowieka ze zwierzęciem — skomplikowanych, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Wedlowie: czekoladowe imperium. Autor Łukasz Garbal przenosi nas do pracowni dziewiętnastowiecznych mistrzów cukiernictwa, dawnych manufaktur czekolady, do gabinetów warszawskich fabrykantów i hal fabrycznych, a przy okazji opowiada słodko-gorzki kawałek naszej historii.

Małgorzata Kliś rekomenduje poradnik pt. Sztuka rysowania: ludzie, pod redakcją Katarzyny Kolskiej. Są w nim zawarte informacje na temat niezbędnych materiałów i przyborów, podstaw szkicowania, cieniowania i budowania prawidłowej kompozycji.  Książka oparta na publikacjach znanego rysownika Waltera Fostera.

Beata Sajdera poleca książkę pt. Ludzie Putina: jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi, autorstwa Catherine Belton. Jest to skrupulatny opis procesu przejmowania władzy, który pogrzebał nadzieje na nową Rosję i przyniósł poważne konsekwencje dla jej mieszkańców i w coraz większym stopniu — dla świata.

Marta Karp poleca publikację pt. Dziedzictwo krwi: potomkowie władców Polski na tronach Europy, autorstwa Iwony Kienzler. Bohaterami książki są wybrani władcy europejscy, którzy odegrali znaczącą rolę w historii Europy lub zapisali się jako twórcy dynastii.

Natalia Karasińska rekomenduje poradnik pt. Elektryczność dla młodych majsterkowiczów: ciekawe projekty DIY. Autor książki, Marc de Vinck zawarł w niej  garść świetnych projektów (do wykonania których będą potrzebne jedynie podstawowe elementy: diody, baterie, miedziane przewody czy magnesy), a także kilka ważnych informacji dotyczących zachowania bezpieczeństwa podczas eksperymentów.

 

luty

MARZEC

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę, pt. Pacjenci. Autor publikacji Jürgen Thorwald opowiada o powstaniu i rozwoju jednej z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej fascynujących dziedzin medycyny – transplantologii.

Beata Mituś poleca książkę pt. Lapis, autorstwa Emilii Kiereś. Jest to pełna przygód i mrocznych tajemnic opowieść o rezolutnej, nieustraszonej dziewczynce, skomplikowanej ludzkiej naturze, samotności, miłości, przyjaźni i odwadze.

Anna Nigborowicz rekomenduje młodszym Czytelnikom książkę pt. Od początku, czyli Powstanie i rozwój życia na Ziemi. Autorka Katarzyna Bajerowicz na stronach swojej bogato  zilustrowanej książki, proponuje podróż w czasie aż do prapoczątków wszystkiego: planet, kontynentów, żywych komórek, roślin i zwierząt.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Kobusz: Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny. Autorka Hanna Faryna-Paszkiewicz, prywatnie siostrzenica aktora, wydobywa sekrety z rodzinnych archiwów, a biografię dopełniają wspomnienia krewnych oraz bliskich mu artystów.

Tomasz Hryc rekomenduje publikację pt. Bieszczadzkie Lwy 1914/1915: szkice z działań militarnych w Beskidach w okresie Wielkiej Wojny pod redakcją naukową Andrzeja Olejko i Krzysztofa Rejmana. Jest to pierwsza książka przedstawiająca działania wojenne w rejonie Bieszczadów, która  została napisana przez autorów z Polski, Ukrainy, Rosji i Czech.

Małgorzata Kliś poleca książkę pt. W deszczu, autorstwa Anny Dąbrowskiej. Jest to wzruszająca opowieść o poszukiwaniu własnej recepty na szczęście, zmaganiu z przeszłością i nadziei na to, że przyszłość przyniesie odpowiedzi nawet na te najtrudniejsze pytania. 

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Estrogen. Jest to mrożąca krew w żyłach, wspólna powieść trzech poczytnych autorek: Magdy Stachuli, Alicji Sinickiej i Klaudii Muniak.

Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Amok, autorstwa Izabeli Janiszewskiej. Jest to opowieść o tym, że przeszłość nigdy nie umiera, a najbardziej ściga nas to, przed czym chcemy uciec. Kontynuacja świetnie przyjętych „Wrzasku” i „Histerii” i zarazem finał bestsellerowej trylogii.

Natalia Karasińska rekomenduje opracowanie pt. Logistyka w systemie bezpieczeństwa narodowego, pod redakcją Pawła Klera. Książka jest dziełem obejmującym swoją treścią problematykę miejsca i roli logistyki w militarnych i niemilitarnych obszarach bezpieczeństwa narodowego.

luty

LUTY

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Do·bra* zmia·na *czyli Jak się rządzi światem za pomocą słów. Autorzy publikacji: Katarzyna Kłosińska i Michał Rusinek, z językoznawczą dociekliwością odkrywają, co kryje się za najpopularniejszymi z używanych przez władzę słów i jak wpływają one na naszą codzienność i postrzeganie świata.

Ewa Bochenek poleca książkę pt. Władysław Długosz: nie tylko odkrywca Borysławia, autorstwa Ewy Król, Doroty Mękarskiej i Andrzeja Drzymały. Jest to bogato ilustrowana publikacja, która prezentuje osobę przemysłowca, społecznika, posła, ministra, a w końcu też ojca rodziny i człowieka, który był fenomenem swoich czasów.

Beata Mituś poleca powieść pt. Już, już!, autorstwa Katarzyny Wasilkowskiej. Jest to znakomita książka o problemach ludzi bardzo młodych i wrażliwych, którzy zanurzeni w świecie cyberprzestrzeni, najnowszych technologii, powszechnej komputeryzacji — rujnują swoje życie psychiczne i osobowość.

Gabriela Walus poleca reportaż pt. Soroczka. Autorka Angelika Kuźniak w poetycki i pełen wrażliwości sposób opisuje spotkanych na swojej drodze ludzi, którzy ze spokojem ducha i godnością oczekują na śmierć.

Małgorzata Kliś rekomenduje publikację pt. Fit desery z kilku składników: jak jeść zdrowo, nie rezygnując ze słodyczy. Autorka książki, Agnieszka Stolarczyk, zabiera Czytelników do swojej kuchni i pokazuje, że słodkie przysmaki mogą być zdrowe, sycące i niskokaloryczne.

Ewa Tempińska poleca reportaż pt. Ku szczytom: historia i nieodparty urok gór. Autor Henrik Svensen,  opowiada nie tylko o bliskich mu od dziecka górach Norwegii, ale także o najpiękniejszych i najbardziej fascynujących masywach górskich na całym świecie.

Beata Sajdera poleca reportaż pt. Porwany: 82 dni w rękach piratów, autorstwa Łukasza Pilipa i Piotra Budzynowskiego. Jest to reporterski thriller, który opowiada prawdziwą historię porwania kapitana Piotra Budzynowskiego i statku „Beluga Nomination”. 

Marta Karp poleca książkę pt. Polacy last minute: sekrety pilotów wycieczek, autorstwa Justyny Dżbik-Kluge. Publikacja to zbiór opowieści pilotów wycieczek o Polakach na wakacjach. 

Natalia Karasińska rekomenduje książkę pt. Nauki ścisłe: 50 idei, które powinieneś znać, autorstwa Paula Parsonsa, Gaila Dixona. Jest to kolejna z serii książek wprowadzających w fascynujący świat pytań i zagadnień, które od dawna towarzyszą ludzkości w misji zrozumienia świata.

 

styczen

STYCZEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Anomalia. Jest to niezwykła powieść, która otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji — Prix Goncourt, a jej autor Hervé Le Tellier, został wyróżniony „polskim Goncourtem” — Liste Goncourt: le Choix Polonais.

Beata Mituś poleca najmłodszym Czytelnikom publikację A to feler!: O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem, autorstwa Agnieszki Frączek. Jest to opowieść o dzieciństwie Jana Brzechwy.

Małgorzata Kliś rekomenduje poradnik pt. Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice. Autorzy Barbara C. Unell oraz Jerry L. Wyckoff, przygotowali praktyczne rozwiązania ponad 100 najczęstszych problemów związanych z wychowaniem dzieci.

Jolanta Stawiarska poleca książkę Rozmowy przy stole, autorstwa Natalii Sosin-Krosnowskiej. Publikacja dostarcza inspirujących porad jak doprawić tradycyjne dania szczyptą nowoczesności.

Agnieszka Hebda poleca publikację pt. Sekrety Zakopanego, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali. Jest to kilkadziesiąt opowieści dotyczących okolic Zakopanego, historii z życia wczasowiczów, górali i artystów, którzy umiłowali sobie Zakopane.

Ewa Tempińska poleca publikację pt. Kotański: bóg, ojciec, konfrontacja: opowieść o legendarnym twórcy Monaru. Jest to pierwsza biografia pióra Anny Kamińskiej poświęcona Markowi Kotańskiemu — człowiekowi, który poświęcił wszystko dla tych, których nikt inny nie dostrzegał.

Katarzyna Marchwica poleca książkę Wojciecha Chmielarza pt. Dług honorowy. Jest to pełna akcji kontynuacja losów bohaterów znanych z Prostej sprawy.

Marta Karp poleca reportaż pt. Taterniczki: miejsce kobiet jest na szczycie. Autorka książki, Agata Komosa-Styczeń przedstawia historię żeńskiej wspinaczki w Tatrach.

Natalia Karasińska poleca książkę autorstwa Jacka Challonera pt. 1001 wynalazków, które zmieniły świat. Jest to fascynująca opowieść o dziejach ludzkiej przedsiębiorczości i wynalazczości.