Wymiatasz w bibliotece — 2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 „Wymiatasz w bibliotece” — nowy projekt MBP w Gorlicach

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Wymiatasz w bibliotece” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt będzie realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Gorlicach od marca do grudnia 2020 r.

Głównym celem projektu „Wymiatasz w bibliotece” jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród szerokiego grona odbiorców. Promocję czytelnictwa połączymy z działaniami, które pobudzą u dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów twórczy potencjał i kreatywność — jedną z kluczowych kompetencji XXI wieku. Aby kreować modę na czytanie i budować pozytywny wizerunek biblioteki otwartej na każdego czytelnika wykorzystamy metody łączące m.in. współdziałanie, grywalizację i rozrywkę. Zorganizujemy konkursy (czytelniczy i fotograficzny), maraton gier planszowych, warsztaty fotograficzne, edukacyjne, literackie i artystyczne oraz spotkania autorskie. Korzystając z nowych technologii, własnych zasobów książkowych i cyfrowych, wiedzy i umiejętności trenerów, pasji autorów udowodnimy, że biblioteka to przestrzeń, w której można się zainspirować i rozwijać.

Projekt jest skierowany do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, a jego podstawowym celem jest promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań literackich i artystycznych. Aby je skutecznie zrealizować przeprowadzimy: spotkania autorskie (z Michałem Zawadką, Justyną Bednarek, Elizą Piotrowską i Panem Poetą), warsztaty tworzenia książek sensorycznych, fotograficzne, z zastosowaniem rozszerzonej rzeczywistości, zajęcia artystyczno-literackie, konkursy (czytelniczy i fotograficzny), wystawę fotografii oraz Nocny Maraton Gier Planszowych. Młodzież licealna i bibliotekarze z powiatu gorlickiego wezmą udział w warsztatach mających na celu pobudzanie kreatywności i twórczego myślenia. Do współpracy zaprosimy także członków Gorlickiego Klubu Seniora. Wszystkie działania zachęcą uczestników do sięgnięcia po książkę i skorzystania z bogatej oferty biblioteki. Ponadto rozbudzą potrzebę współzawodnictwa, współpracy i odkrywania twórczego potencjału.

Projekt będzie realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Gorlicach od marca do grudnia 2020 r. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz w portalach społecznościowych. Serdecznie zapraszamy młodzież, dorosłych i seniorów do udziału w spotkaniach zaplanowanych w ramach projektu. Patronat medialny nad projektem objął portal Halo Gorlice.

Koordynatorzy: Beata Mituś, Katarzyna Marchwica

logo logo logo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych
monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

logo

Patronat medialny nad projektem objął portal Halo Gorlice

Artykuły

„Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w bibliotece” — warsztaty online

Przejdź do - „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w bibliotece” — warsztaty online

Wirtualna rzeczywistość to technologia przyszłości. Idea przenoszenia umysłu w inne światy nie jest nowym zjawiskiem w historii ludzkości, ale dopiero od niedawna technologia rozwinęła się na tyle, by pozwalać na tworzenie wirtualnych światów i ich odbiór dla każdego.

Czytaj więcej o: „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w bibliotece” — warsztaty online

Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone” – spotkanie autorskie online z Michałem Zawadką

Przejdź do - Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone” – spotkanie autorskie online z Michałem Zawadką

Relacje, emocje, cele, motywacja, odwaga, samoocena – to tylko niektóre z aplikacji, które warto zainstalować w życiu, by stać się graczem, zamiast pionkiem. Zresetuj siebie i sięgnij po swoje marzenia!

Czytaj więcej o: Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone” – spotkanie autorskie online z Michałem Zawadką

„Książka ukryta w kadrze” – wystawa online i wyniki konkursu fotograficznego

Przejdź do - „Książka ukryta w kadrze” – wystawa online i wyniki konkursu fotograficznego

Publikujemy wyniki konkursu fotograficznego „Książka ukryta w kadrze”, który został zorganizowany w ramach projektu „Wymiatasz w bibliotece”!

Czytaj więcej o: „Książka ukryta w kadrze” – wystawa online i wyniki konkursu fotograficznego

Książka ukryta w kadrze – wystawa fotografii odwołana!

Przejdź do - Książka ukryta w kadrze – wystawa fotografii odwołana!

W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 października 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów wprowadzonych ze względu na stan epidemii informujemy, że zaplanowany w dniu 29 października wernisaż fotografii „Książka ukryta w kadrze” nie odbędzie się. O nowym terminie oraz formule otwarcia wystawy będziemy informować Państwa na bieżąco.

Książka ukryta w kadrze – wystawa fotografii

Przejdź do - Książka ukryta w kadrze – wystawa fotografii

Zapraszamy na wernisaż fotografii, który odbędzie się 29 października 2020 (czwartek) o godz. 18.00 w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach.

Czytaj więcej o: Książka ukryta w kadrze – wystawa fotografii

Spotkanie autorskie online z Elizą Piotrowską

Przejdź do - Spotkanie autorskie online z Elizą Piotrowską

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne na spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską — autorką książek Wojtek. Żołnierz bez munduru, Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych, Bajka o czasie oraz serii Tupcio Chrupcio, Ciocia Jadzia, Święci Uśmiechnięci. Wydarzenie odbędzie się w formule online. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia nagrania. Startujemy 20 października 2020 (wtorek) o godz. 11.00.

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie online z Elizą Piotrowską

Warsztaty „Przytulne książki" — tworzenie książek sensorycznych — relacja

Warsztaty „Przytulne książki" — tworzenie książek sensorycznych

Przejdź do - Warsztaty „Przytulne książki" — tworzenie książek sensorycznych

Zapraszamy seniorów do udziału w warsztatach „Przytulne książki", które odbędą się 18 i 19 września (piątek i sobota) 2020 r. w Gorlickim Klubie Seniora. W trakcie spotkań uczestnicy zapoznają się z ideą książek multisensorycznych, a także wykonają własne, oryginalne publikacje do czytania zmysłami. Stworzone przez seniorów książki trafią do grup żłobkowych gorlickich przedszkoli.

Czytaj więcej o: Warsztaty „Przytulne książki" — tworzenie książek sensorycznych

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek — relacja

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

Przejdź do - Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

Drogie dzieci, chcecie poznać skarpetki  i ich niesamowite przygody? Przyjdźcie na spotkanie autorskie z Justyną Bednarek i weźcie udział w Skarpetkowym teatrzyku. Czekamy na Was 9 września (środa) 2020 r. w sali Pod Sową MBP w Gorlicach. Punktualnie o godz. 9.30 rozpoczniemy literacką podróż do świata wyobraźni.  Nie może Was tutaj zabraknąć. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

Konkurs fotograficzny „Książka ukryta w kadrze”

Przejdź do - Konkurs fotograficzny „Książka ukryta w kadrze”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich powiatu gorlickiego do udziału w konkursie fotograficznym „Książka ukryta w kadrze”.

Czytaj więcej o: Konkurs fotograficzny „Książka ukryta w kadrze”

Vlog fotoamatora — fotograficzne tutoriale online

Przejdź do - Vlog fotoamatora — fotograficzne tutoriale online

Fotografujesz lustrzanką, aparatem analogowym, smartfonem? Jeśli tak, obejrzyj krótkie tutoriale przygotowane specjalnie dla fotoamatorów, którzy nie trzymają w swojej szafie sprzętu z najwyższej półki. Zapraszamy na kanał YouTube MBP w Gorlicach po garść fotograficznych ciekawostek przygotowanych przez Bartłomieja Kiełtykę. Znajdziesz je także na www.mbpgorlice.info.

Czytaj więcej o: Vlog fotoamatora — fotograficzne tutoriale online

„Kre(a)ktywni! Trening kreatywności dla młodzieży” — warsztaty online

Przejdź do - „Kre(a)ktywni! Trening kreatywności dla młodzieży” — warsztaty online

Pobudź swoją kreatywność i twórcze myślenie. Nie bądź idea killers! Zarezerwuj sobie czas i weź udział w warsztatach online pn. „Kre(a)ktywni! Trening kreatywności dla młodzieży”. 

Czytaj więcej o: „Kre(a)ktywni! Trening kreatywności dla młodzieży” — warsztaty online

„Kre(a)ktywni! Trening kreatywności dla młodzieży” — warsztaty online

Przejdź do - „Kre(a)ktywni! Trening kreatywności dla młodzieży” — warsztaty online

Pobudź swoją kreatywność i twórcze myślenie. Nie bądź idea killers! Zarezerwuj sobie czas i weź udział w warsztatach online pn. „Kre(a)ktywni! Trening kreatywności dla młodzieży”. Transmisja spotkania odbędzie się już 7 lipca 2020 (wtorek) o godz. 11:00 i będzie dostępna na stronie internetowej gorlickiej biblioteki (www.mpbgorlice.info) i kanale YouTube MBP w Gorlicach.

Czytaj więcej o: „Kre(a)ktywni! Trening kreatywności dla młodzieży” — warsztaty online

„Sto zdziwień! Trening kreatywności dla bibliotekarzy” — relacja

Przejdź do - „Sto zdziwień! Trening kreatywności dla bibliotekarzy” — relacja

Jaki powinien być bibliotekarz na miarę naszych czasów? Przede wszystkim kreatywny. Na szczęście jest to zdolność, którą można „poddawać” treningowi i ciągle rozwijać.

Czytaj więcej o: „Sto zdziwień! Trening kreatywności dla bibliotekarzy” — relacja