2021

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

GRUDZIEN

GRUDZIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca długo wyczekiwaną biografię Zuzanny Ginczanki, pt. Ginczanka: nie upilnuje mnie nikt. Autorka książki, Izolda Kiec zebrała i zweryfikowała dotychczasowe informacje na temat poetki oraz uzupełniła je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty zgromadzone podczas wieloletnich poszukiwań w archiwach.
Ewa Bochenek poleca publikację pt. Atlas osobliwości: przewodnik po ukrytych cudach świata, autorstwa Joshuy Foera, Dylana Thurasa, oraz Elli Morton. Jest to książka, która w równej mierze zdumiewa, co inspiruje do podróży po najdziwniejszych zakątkach świata.
Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Cyberzaburzenia: cyberuzależnienia, autorstwa Mariusza Z. Jędrzejko, Agnieszki Taper i Tomasza Kozłowskiego. Jest to pierwsze w Polsce kompleksowe studium problemu cyberzaburzeń, przygotowane przez zespół pracowników i współpracowników WSBiP. 
Beata Mituś rekomenduje powieść Dziewczyna ze szkła, autorstwa Laury Anderson Kurk. Jest to poruszająca historia o tym, że przyjęcie najcenniejszych darów wymaga odwagi, a to, co świat uważa za słabość, może okazać się największą siłą.
Ewa Tempińska rekomenduje książkę Państwo Gucwińscy: zwierzęta i ludzie, autorstwa Marka Górlikowskiego.  Jest to niezwykła historia niezwykłych ludzi oraz ich wrocławskiego ogrodu zoologicznego.
Marta Karp poleca książkę pt. Zniewoleni. Jest to pierwszy tom poruszającej sagi Niepołomice, autorstwa Edyty Świętek.
Natalia Karasińska rekomenduje książkę wydaną przez Wiolettę Żelazowską, pt. Podatki 2021: ordynacja podatkowa, podatki dochodowe, VAT i akcyza, spadki i darowizny, czynności cywilnoprawne, opłata skarbowa, podatki i opłaty lokalne, podatek zryczałtowany oraz rozporządzenia wykonawcze. Jest to kompleksowy zbiór podatkowych aktów prawnych z aktualnym stanem prawnym.

listopad

LISTOPAD

Joanna Kalisz Dziki poleca publikację pt. Pokaż mi swoją bibliotekę, w której autorka Aleksandra Rybka rozmawia z pisarzami, dziennikarzami, felietonistami, znawcami literatury i języka o ich domowych bibliotekach. Jest to szczera, wielogłosowa opowieść o wyborach, wspólnych rodzinnych przyjemnościach i wspomnieniach związanych z książką.

Beata Mituś poleca najmłodszym Czytelnikom książkę Coś i Nic, autorstwa Anny Paszkiewicz. Ta bogato ilustrowana publikacja wspiera budowanie poczucia własnej wartości u dzieci, a także zachęca do przyglądania się rzeczywistości z różnej perspektywy, by móc obiektywnie ocenić sytuacje, które nas spotykają.

Tomasz Hryc poleca książkę Nowe uzależnienia młodego pokolenia: od przyjemności do przymusu, autorstwa Roberta Modrzyńskiego. Książka odwołuje się do współczesnej wiedzy i wyjaśnia nałogowe zachowania z perspektywy najnowszych badań naukowych z zakresu uzależnień. 

Gabriela Walus poleca publikację Waleczne z gór: nieznane historie bohaterskich kobiet, autorstwa Agaty Puścikowskiej. Jest to historia kobiet — góralek, które walczyły w czasie II wojny światowej.

Ewa Tempińska rekomenduje książkę pt. Andrzej Zawada wszechmogący: człowiek, który wymyślił Himalaje, autorstwa Piotra Trybalskiego. Jest to niezwykła biografia Andrzeja Zawady, himalaisty i wizjonera, lidera wypraw w góry najwyższe.

Bożena Dykla poleca kryminał pt. Billy Summers, autorstwa Stephena Kinga. Jest to historia o zabójcy do wynajęcia, którego celem stają się tylko i wyłącznie ludzie naprawdę źli.

Natalia Karsińska poleca publikację Genialni: lwowska szkoła matematyczna, autorstwa Mariusza Urbanka. Jest to książka o burzliwych losach fenomenalnych uczonych, którzy wspólnie zasłynęli jako lwowska szkoła matematyczna.

Marta Karp poleca książkę Doktor Anna, autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Jest to oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich.

październik

PAŹDZIERNIK

 

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Proszę bardzo, autorstwa Andy Rottenberg — gościa tegorocznej edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Jest to niezwykła autobiografia autorki, która rekonstruuje dzieje własnej rodziny, niejednorodnej pod względem etnicznym i wyznaniowym.

Anna Nigborowicz poleca młodszym Czytelnikom książkę pt. Przygoda w Greenglass House autorstwa Kate Milford. Jest to powieść przygodowa, której akcja toczy się w zimie w zajeździe Greenglass House.

Agnieszka Hebda rekomenduje  opracowanie Moda w przedwojennej Polsce : codzienna, sportowa, wieczorowa, ślubna, dziecięca, bielizna, autorstwa Anny Sieradzkiej. Jest to fascynująca opowieść o polskiej modzie lat międzywojennych, kiedy przepisy savoir-vivre’u zalecały noszenie ubiorów odpowiednich nie tylko do pory roku i dnia, lecz także okoliczności.

Barbara Szczepanik poleca książkę Cham z kulą w głowie, autorstwa Ziemowita Szczerka.  Jest to epicka powieść, utrzymana w klimacie kryminału noir. Fascynująca książka zachęcająca do przemyśleń nad tym co stałoby się, gdyby wydarzenia historyczne potoczyły się trochę inaczej.

Ewa Tempińska rekomenduje książkę pt. Przylepka i Potwór: nasza historia w listach i wspomnieniach. Publikacja to piękny i osobisty portret Sławomira Mrożka napisany przez jego żonę, Susanę Osorio-Mrożek.

Bożena Dykla poleca książkę Nie wiesz nic, autorstwa Marcela Mossa. Publikacja stanowi trzecią część serii Liceum Freuda. Jest to szokujący thriller psychologiczny, idealny na jesienne wieczory. 

Marta Karp poleca książkę pt. Wybaczam ci, autorstwa Remigiusza Mroza. Jest to połączenie thrillera i powieści sensacyjnej, z silnie zarysowanym wątkiem kryminalnym.

Agnieszka Warchoł poleca opracowanie pt. Płytki umysł : jak internet wpływa na nasz mózg. Autor Nicholas Carr pokazuje, jak nowe media zmieniają nas samych i otaczającą nas rzeczywistość.

WRZESIEŃ

WRZESIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki rekomenduje nowość na lokalnym rynku wydawniczym pt. Stróżowska, autorstwa Urszuli Karasińskiej. Jest to opowiedziana ze swadą historia jednej z gorlickich ulic, widziana z perspektywy ludzi, którzy ją wspominają. Przeczytamy tu m.in. o zabytkowych kapliczkach i kamienicach czy czasach II wojny światowej, a nawet o przedwojennych lodach cytrynowych. Tytuł ten rozpoczyna cykl poświęcony ulicom naszego miasta pn. Gorlickie ulice — tak je pamiętamy.

Ewa Bochenek poleca książkę pt. Ciało, strój, biżuteria w kontekście przemian kulturowych, społecznych i politycznych drugiej połowy XX wieku. Praca zbiorowa pod redakcją Ewy Letkiewicz dotyczy zjawisk związanych z modą w II połowie XX wieku.

Jolanta Stawiarska poleca książkę pt. Autobiografia w sensie ścisłym, a nawet umownym, autorstwa Jerzego Pilcha. Jest to opowieść o sobie, którą sam pisarz uznał za kanoniczną, a więc jedyną, jaka (jego zdaniem) nadaje się do przekazania innym.

Beata Mituś poleca książkę pt. Dziewczyna z ogrodu, autorstwa Anki Sangusz. Powieść o nastolatkach i dla nastolatków stanowi pierwszą część cyklu Niepokorni, a jej akcja toczy się w Trójmieście.

Małgorzata Kliś zachęca młodszych Czytelników do lektury książki pt. Strażniczka Słońca. Jest to druga część z serii Kwartet sezonowy, autorstwa Mai Lunde. Jest to to pełna przygód opowieść o stracie i towarzyszącej jej goryczy, walce z lękiem, ale też o miłości, szczęściu, nadziei na nową wiosnę oraz o tym, jak ważne są w przyrodzie równowaga i następujące po sobie pory roku.

Ewa Tempińska poleca reportaż pt. Droga krajowa numer 106: na tajnych szlakach kalabryjskiej mafii. Dziennikarz  Antonio Talia przeprowadza reporterskie śledztwo, odkrywające nieznane karty mafijnej historii. Książka opisuje region, w którym kult męskości, broń, narkotyki i osmalone na brzegach obrazki z Matką Boską nie są lokalną legendą, tylko tragiczną codziennością, oddziałującą na kolejne pokolenia Kalabryjczyków.

Katarzyna Marchwica rekomenduje książkę pt. Sługa krwi, autorstwa Adama Przechrzty. Jest to pierwsza część cyklu Materia Secunda. Stanowi kontynuację znakomitej serii Materia Prima, w której dalsze losy Olafa Rudnickiego to fascynujące połączenie alchemii, fantastyki i historii alternatywnej.

Marta Karp poleca książkę pt. Rzeki płyną, jak chcą.  Autorka Ałbena Grabowska zabiera Czytelników w podróż do czasów I wojny światowej i odkrywa historie i tajemnice rodziny Terechowiczów.

Natalia Karasińska poleca repetytorium gramatyczne, pt. Wielka gramatyka języka angielskiego: teoria, przykłady, ćwiczenia, autorstwa Aleksandry Borowskiej. Jest to  wyczerpujące i przystępne omówienie wszystkich zagadnień gramatycznych, przeznaczone dla osób początkujących i zaawansowanych (od A1 do C1).


wakacje

LIPIEC  I SIERPIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Cudne manowce: wszystko, co w Polsce najlepsze, której autorka, Magda Grzebyk, znana blogerka i krytyczka kulinarna przedstawia naszą ojczyznę nie tylko z perspektywy dobrego jedzenia ale także prezentuje ciekawe miejsca, do których warto uciec nie tylko w weekend. Młodszym Czytelnikom poleca publikację Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat: dwadzieścia wybitnych postaci z historii Polski, autorstwa Moniki Kassner.

Beata Mituś poleca najmłodszym czytelnikom publikację Grzegorza Kasdepke pt. Mruczando na trzy rodziny i jedną kamienicę. Jest to cudowna i zabawna powieść o kocie Dzbanku i innych mieszkańcach pewnej starej, warszawskiej kamienicy.

Małgorzata Kliś rekomenduje bogato ilustrowaną publikację Polskie tradycje i obyczaje, autorstwa Sylwii Chmiel. Książka przedstawia bogaty i fascynujący świat polskich tradycji — tych najdawniejszych i tych nowszych. Dla wielbicieli czekolady i powieściowych emocji poleca powieść przygodową Skandal: w stolicy nudy autorstwa Pawła Beręsewicza.

Anna Nigborowicz poleca poradnik Makramy i inne cuda ze sznurka, autorstwa Pauliny Kmiecik. Jest to prosty i przyjazny kurs własnoręcznego wyplatania zachwycających plecionek ze sznurka.

Jolanta Stawiarska poleca reportaż pt. Wojenka: o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia. Autorka Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników.

Barbara Szczepanik poleca książkę Skończ z tym sh*tem!: przestań uprawiać autosabotaż i upomnij się o własne życie, autorstwa Gary’ego Johna Bishopa. Jest to doskonały poradnik, przedstawiający w jaki sposób przejąć kontrolę nad mechanizmami własnej podświadomości.

Gabriela Walus poleca książkę Osiecka: nikomu nie żal pięknych kobiet, autorstwa Zofii Turowskiej. Jest to pierwszy z wydanych, portret Agnieszki Osieckiej — poetki, autorki ponad dwustu tekstów piosenek, kilku powieści, spektakli telewizyjnych, dziennikarki, matki, żony, kochanki, kobiety towarzyskiej. 

Ewa Bochenek rekomenduje książkę pt. W ziemiańskim dworze: codzienność, obyczaje, święta, zabawy. Autorka publikacji Maja Łozińska opowiada o zajęciach mieszkańców dworu, a wykorzystany przez nią bogaty materiał źródłowy pochodzi przede wszystkich z dwóch okresów. Pierwszy to czas między zniesieniem pańszczyzny, a wybuchem I wojny światowej, drugi to dwudziestolecie międzywojenne.

Tomasz Hryc poleca książkę pt. Poza Ziemię…: historia lotów międzyplanetarnych, autorstwa Krzysztofa Ziołkowskiego. Jest to pierwsze na polskim rynku wydawniczym tak kompleksowe ujęcie problematyki badań Układu Słonecznego metodami technik kosmicznych.

Agnieszka Hebda poleca książkę pt. Dziwne jest serce kobiece…: wspomnienia galicyjskie, autorstwa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej. Jest to lektura dla czytelnika, który znając dzieje polityczne Polski, odnajdzie tu zapis emocji, marzeń, nadziei, radości i smutków dziesiątków barwnych postaci z krwi i kości, a ich wielowątkowe losy wpisane są w kontekst ledwo co zarysowanych wydarzeń wielkiej historii.

Agnieszka Warchoł poleca poradnik Jadę sobie. Powrót do Azji. Książka to pewnego rodzaju pamiętnik z podróży autorki, Marzeny Filipczak, który stanowi bogate źródło wiedzy o wschodniej kulturze.

Ewa Tempińska rekomenduje książkę 7 dni w siódmym niebie: amerykański sen – prawdy i mity. Autorka Żaneta Auler, która od kilku lat mieszka w USA, dzieli się refleksjami na temat kraju i jego mieszkańców, opowiada o swoim życiu codziennym, a jednocześnie pokazuje, na co warto zwrócić uwagę w czasie pobytu. Na letnie, wakacyjne wieczory poleca także powieść psychologiczną pt. Topieliska, autorstwa Ewy Przydrygi.

Katarzyna Marchwica zachęca do lektury książki Zmora Roberta Małeckiego. Jest to trzymający w napięciu thriller, w którym rodzinne więzy nie są tylko zwykłym drzewem genealogicznym, a podstawą do rozwikłania zagadek i odkrycia wielkich tajemnic z przeszłości.

Bożena Dykla poleca książkę Drzewo Anioła, autorstwa Lucindy Riley. Jest to powieść o mrocznych sekretach, zapomnianej przeszłości i skomplikowanych relacjach rodzinnych.

Beata Sajdera poleca powieść Kobierce tkane z pajęczyny. Jest to czwarta część cyklu Siostry Jutrzenki, w której autorka Renata Kosin ponownie zachęca czytelników do poznania historii rodu Śmiałowskich.

Marta Karp poleca książkę Północna zmiana, autorstwa Hanny Greń. Jest to powieść wypełniona intrygami, rodzinnymi tajemnicami oraz zagadkami, której główną bohaterką jest wchodząca w dorosłość Inga.

Natalia Karasińska rekomenduje poradnik Poczuj się jak w domu: projektowanie i stylizacja wnętrz dla każdego. Autorka Frida Ramstedt, szwedzka guru designu z genialną prostotą wyjaśnia podstawowe reguły projektowania i stylizacji, dzięki którym samodzielnie zaaranżujesz mieszkanie, nie inwestując w remont.

Wypożyczalnia dla Dorosłych na wakacje poleca książki z działu Archeologia oraz Geografia Polski.

 

czerwiec

CZERWIEC

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę Dzienniki basowe. Autor Piotr Pawłowski, basista Made in Poland, kultowej formacji polskiej Nowej Fali,  erudyta o imponującej wiedzy, wreszcie – długoletni specjalista z dziedziny HR, współpracujący z największymi graczami na rynku w znakomity sposób opowiada i komentuje historię kilku ostatnich dekad.

Beata Mituś poleca książkę Lampka, autorstwa Annet Schaap. Jest to poruszająca powieść dla młodzieży o samotności, trudnej przyjaźni i odwadze.

Jolanta Stawiarska zachęca do lektury książki Przewóz autorstwa Andrzeja Stasiuka. Akcja powieści rozgrywa się w czasach okupacji na terenie ziem polskich okupowanych przez Niemcy i Związek Radziecki, na niemiecko-radzieckiej granicy wyznaczonej ustaleniami paktu Ribbentrop-Mołotow.

Ewa Bochenek poleca książkę Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka. Autor Jarosław Molenda przytacza fakty i mity na temat szkodliwości roślin, które przez jednych są czczone, przez innych potępiane, a w niektórych krajach wręcz zakazane.

Grażyna Zastępa rekomenduje książkę Brulion autorstwa Malwiny Ferenz. Jest to opowieść o młodym korespondencie znanej szwajcarskiej gazety, który w marcu 1936 roku przyjeżdża do Breslau i zakochuje się bez pamięci w sekretarce zastępcy szefa wrocławskiego gestapo.

Katarzyna Marchwica poleca książkę Prosta sprawa autorstwa Wojciecha Chmielarza. Jest to pełna akcji powieść sensacyjna, której akcja rozgrywa się w malowniczych Karkonoszach.

Natalia Karasińska poleca podręcznik AutoCAD 2020 PL: pierwsze kroki, autorstwa Andrzeja Pikonia. Książka wprowadza w świat projektowania technicznego z programem AutoCAD, który stanowi standardowe narzędzie pracy w większości biur projektowych i uczelni technicznych w Polsce i na całym świecie.

Marta Karp poleca książkę Firefly lane. Jest to wyjątkowa powieść mistrzyni pióra Kristin Hannah, autorki bestsellerów "Słowik" oraz "Zimowy ogród". Fabuła obejmuje ponad trzy dekady, a wydarzenia rozgrywają się na niespokojnym północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku.

Agnieszka Warchoł poleca książkę Nienawiść sp. z o.o.: jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem. Nagradzany reporter Matt Taibbi, w reportażu stara się obnażyć środowisko amerykańskiego świata dziennikarskiego.

Wypożyczalnia dla Dorosłych w czerwcu 2021 poleca książki z działu Literatura Francuska.

marzec

MAJ

Rodzinny park atrakcji autorstwa Izabeli Pietrzyk. Powieść jest kontynuacją książki „Histerie rodzinne”.

Gambit. Mistrzowski, trzymający w napięciu thriller autorstwa pisarza i reportażysty Macieja Siembiedy.

Zygzak. Pełna sensacyjnych i niebanalnych charakterów powieść, autorstwa Jose Carlosa Somozy.

Demony zemsty: Beria to szósta część „Cyklu Wojennego” autorstwa Adama Przechrzty.

O północy w Czarnobylu. Reportaż autorstwa Adama Higginbothama przedstawia nieznaną historię Czarnobyla.

Magia zmiany: przekrocz własne granice i osiągnij cel. Autor poradnika Jakub Czarodziej przekazuje jak zmienić swoje życie na lepsze i zostać życiowym fighterem.

Kłamczuch autorstwa Jędrzeja Pasierskiego. Książka stanowi 4. część cyklu z podkomisarz Niną Warwiłow. Akcja kryminału toczy się w Beskidzie Niskim.

Seria  „Córka cieni” autorstwa Ewy Cielesz. W trzech książkach pt. Siedem szmacianych dat, Obce matki, i Burza przed ciszą są przedstawione losy wychowanej w lesie dziewczynki Juliany.

Wszystkie serie książek autorstwa Agnieszki Krawczyk. W dorobku pisarki można odnaleźć bestsellerowe powieści obyczajowe i kryminały.

Odmieniec. Powieść autorstwa Natalii Fiedorczuk, oparta na motywach z życia Bolesława Biegasa. Książka dostępna w czytelni online Legimi.

luty

KWIECIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki rekomenduje publikację pt. Afryka Kazika, autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Jest to zbiór opowiadań dla dzieci napisanych na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. 60 felietonów najjadowitszych.  Publikacja stanowi zbiór niesamowitych, a zarazem najostrzejszych spośród felietonów Jerzego Pilcha. Autor podejmuje temat literatury, sportu, kobiet i mężczyzn, ogólnie postrzeganej rzeczywistości oraz ojczyzny.

Beata Mituś poleca książkę pt. Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci, autorstwa Witolda Beresia i Janusza Schwertnera. Publikacja podejmuje temat samobójstw dzieci i młodzieży i ich przyczyn.

Katarzyna Marchwica poleca publikację pt. Python mniej poważnie: Zabawne projekty programistyczne, które zwiększą Twoje umiejętności, autorstwa Lee Vaughan. Książka to zbiór zabawnych i edukacyjnych ćwiczeń zaprojektowanych w taki sposób, aby bawić programistów i jednocześnie zwiększać ich umiejętności związane z programowaniem w Pythonie.

Tomasz Hryc rekomenduje książkę pt. Psychologia biznesu. Publikacja pod redakcją Bohdana Rożnowskiego i Pawła Fortuny jest zbiorem specjalistycznych tekstów przygotowanych przez polskich psychologów pracy, organizacji oraz zachowań konsumenckich.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Córka nazisty, autorstwa MaxaCzornyja. Jest to przejmująca powieść o strasznych czasach II wojny światowej i o miłości na przekór wszystkiemu, a także o dzieciach, które nie powinny odpowiadać za winy swoich rodziców i o odkupieniu, które przynosi dopiero zmierzenie się z prawdą.

Natalia Krasińska rekomenduje publikację  pt.  Zarządzanie i inżynieria jakości, autorstwa Adama Hamrola. Jest to nowy i kompleksowy podręcznik akademicki na temat zarządzania jakością na polskim rynku. Jest kierowany do studentów kierunków studiów technicznych, ekonomicznych i o zarządzaniu. Stanowi także znakomity poradnik dla praktyków.

Marta Karp poleca książkę pt.  Liliowe opium, autorstwa Julii Gambrot. Jest to powieść wzbogacona ciekawym wątkiem kryminalnym, której akcja rozgrywa się u schyłku Belle epoque.

Agnieszka Warchoł poleca publikację pt. W stronę nieba: Interaktywna szkoła astronomii. Autor Andrzej Branicki, nauczyciel akademicki i niestrudzony popularyzator astronomii, prowokuje Czytelnika do poszerzania wiedzy, dzięki samodzielnym obserwacjom, przemyśleniom i refleksjom.

 

luty

MARZEC

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pobudzającą sumienie, szare komórki, a nawet „mięśnie śmiechowe”, pt. Powrót z Bambuko. Autorka Katarzyna Nosowska dzieli się kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”.           

Beata Mituś zachęca małych Czytelników do poznawania rozmaitych słów, używanych przez mieszkańców polskich miast, miasteczek i wsi, które są zawarte w publikacji, pt. Od mikmaka do zazuli: atlas regionalizmów dla dzieci, autorstwa Michała Rusinka.

Małgorzata Kliś zaprasza dzieci do wspólnego gotowania z książką Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej: przepisy na cztery pory roku. Autorki Rotraut Susanne Berner i Dagmar von Cramm zawarły w publikacji ponad 50 przepisów, z pomocą których mali kucharze przyrządzą mnóstwo pyszności.

Bożena Dykla poleca dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym książkę Wiewiórczy zakątek: bajki o mediach społecznościowych, autorstwa Adama Studzińskiego. Jest to lektura obowiązkowa przed pierwszym zalogowaniem się do jakiegokolwiek serwisu społecznościowego.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Oko w oko ze złem: prawdziwe historie z akt psycholożki sądowej. Autorka Kerry Daynes, psycholożka sądowa z dwudziestoletnim doświadczeniem, opisuje w publikacji najbardziej wstrząsające sprawy karne, z którymi miała do czynienia.

Tomasz Hryc rekomenduje książkę, pt. Smog w Polsce: przyczyny, skutki, przeciwdziałanie. Autor publikacji Piotr Kleczkowski prezentuje wszystkie ważne informacje na temat smogu. Przedstawia źródła i rodzaje zanieczyszczeń, ich rozprzestrzenianie się oraz stan powietrza w Polsce.

Ewa Tempińska poleca publikację pt. Pięć stawów: dom bez adresu, autorstwa Beaty Sabały-Zielińskiej. Autorka książki przybliża historię niezwykłego domu – najwyżej położonego schroniska w polskich Tatrach, od ponad wieku prowadzonego przez słynny ród Krzeptowskich.

Marta Karp poleca powieść pt. Pokora, autorstwa Szczepana Twardocha. Jest to epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.

Natalia Karasińska poleca publikację pt. Adobe Photoshop Lightroom Classic CC: podręcznik dla fotografów, autorstwa Martina Evening’a. Książka przeznaczona zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów jest zaktualizowanym wydaniem bardzo popularnego wśród fotografików przewodnika po Lightroomie.

Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Mali Mężczyźni, autorstwa Louisy May Alcott. Jest to trzecia część bestsellerowej powieści Małe kobietki, w której przedstawione są dalsze losy bohaterów "Małych kobietek" i "Dobrych żon".

luty

LUTY

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do wyjątkowych odwiedzin u Marka Niedźwiedzkiego, który zaprasza czytelnika do siebie, do wysłuchania prywatnej listy wszech czasów, do podróży po ulubionych miejscach na świecie, a wszystko to dzięki jego najnowszej książce pt. DyrdyMarki czyli Ja już nic nie muszę.

Ewa Bochenek poleca książkę pt. Jak udomowiono człowieka. U początków historii pierwszych państw, autorstwa Jamesa C. Scotta. Jest to prowokująca książka, podważająca przyjętą narrację o początkach ludzkiej cywilizacji.

Anna Nigborowicz zachęca najmłodszych czytelników do lektury, pt. Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu, autorstwa Alexa T. Smitha. Jest to pierwsza powieść z serii Detektyw Pingwin w której zadaniem tytułowego bohatera jest odnalezienie zaginionego skarbu.

Gabriela Walus poleca książkę pt. Antonówki: kobiety i Czechow . Autorka publikacji, Sylwia Frołow, opisuje w niej rolę kobiet w życiu i twórczości Antoniego Czechowa, które stawały się jednocześnie bohaterkami jego utworów.

Ewa Tempińska rekomenduje reportaż, pt. Wymazana granica: śladami II Rzeczpospolitej, autorstwa Tomasza Grzywaczewskiego. Książka to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP — od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury oraz Pomorze.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Paradoks trucizn: substancje chemiczne przyjazne i wrogie. Autor publikacji, toksykolog John Timbrell, przekazuje wiedzę o truciznach, a także sposobach ich działania i przeciwdziałania im.

Bożena Dykla rekomenduje książkę pt. Królowie bajek: opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych, autorstwa Leszka K. Talko i Karola Vesely’a. Publikacja odkrywa tajemnice Studia Filmów Rysunkowych z Bielska Białej — miejsca pełnego pasjonatów, którzy w szarych latach PRL-u poruszali masową wyobraźnię.

Agnieszka Warchoł poleca poradnik pt. Potęga niedoskonałości: ciesz się tym, co masz. Autor książki, Tomas Navarro, podpowiada jak rozumieć własne potrzeby i oczekiwania oraz jak dopasować je do otaczającej rzeczywistości.

styczen

STYCZEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Pawie piórko, autorstwa Catherine Woodfine. Jest to czwarta powieść z cyklu pt. „Tajemnice domu handlowego Sinclairs”, której akcja toczy się w Londynie w Boże Narodzenie.

Beata Mituś zachęca do lektury książki Niesforny aniołek, autorstwa Janiny Sapińskiej-Wań. Jest to bogato ilustrowana publikacja dla dzieci.

Katarzyna Marchwica rekomenduje książkę pt. Którędy do Yellowstone?: dzika podróż po parkach narodowych, autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Publikacja zawiera ogrom informacji o dzikiej przyrodzie różnych kontynentów, przekazanych w formie zabawnego komiksu, oraz plansz edukacyjnych.

Barbara Szczepanik poleca poradnik pt. Magia zmiany: przekrocz własne granice i osiągnij cel, autorstwa Jakuba Czarodzieja. Zachęca także do lektury powieści pt. Słodko-gorzkie życie, autorstwa Colleen McCullough.

Bożena Dykla poleca książkę pt. Magiczny wieczór, autorstwa Agnieszki Krawczyk. Pozycja stanowi świąteczną kontynuację bestsellerowej serii Czary Codzienności. By na jeszcze dłużej pozostać w klimacie Świąt rekomenduje również powieść pt. Szczęście z piernika, autorstwa Tomasza Betchera.

Ewa Bochenek poleca błyskotliwą opowieść Adriana Glenia o życiu i twórczości Andrzeja Stasiuka, pt. Stasiuk: istnienie. Na czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia poleca publikację, pt. Choinka w kulturze polskiej: symbolika drzewka i ozdób, autorstwa Katarzyny Smyk.

Ewa Tempińska poleca książkę autorstwa Euny Hong pt. Cool po koreańsku: narodziny fenomenu, czyli jak jeden naród podbił świat za pomocą popkultury. Autorka publikacji opisuje jak Korea Południowa wkroczyła w XXI wiek i przekształciła się w światowego lidera w technologii, biznesie, edukacji i popkulturze.

Marta Karp poleca reportaż pt. Nomadzi: życie w drodze, autorstwa Zuzanny Bukłahy. Książka zawiera inspirujące historie współczesnych polskich nomadów. Jako obowiązkową, bożonarodzeniową lekturę rekomenduje powieść, pt. Listy pełne marzeń, autorstwa Magdaleny Witkiewicz.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Krótka historia wielkich umysłów: genialni matematycy i ich arcydzieła. Autor publikacji, wybitny matematyk Ian Stewart, analizuje sposób myślenia wielkich geniuszy matematycznych.

Wypożyczalnia dla Dorosłych w styczniu 2021 zachęca do lektury poruszających historii pisanych przez życie.