Światło z Gorlic — zajęcia edukacyjne o Ignacym Łukasiewiczu — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 maja 2022

 

 

„olej skalny to przyszłe bogactwo kraju,

to dobrobyt i pomyślność dla jego mieszkańców;

(…) i nowa gałąź przemysłu,

która obfite zrodzi owoce”

Bohaterem pierwszego spotkania dla najmłodszych zorganizowanego w ramach 19. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek był Ignacy Łukasiewicz — wybitny Polak, twórca przemysłu naftowego. W związku z 200. rocznicą jego urodzin, rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Aby przybliżyć tę postać wykorzystałyśmy krótkometrażowy film animowany „Być jak Ignacy” oraz publikacje ilustrujące bogatą działalność naukową, społeczną i charytatywną Łukasiewicza. A gdzie w przestrzeni publicznej Gorlic można znaleźć miejsca i pomniki upamiętniające niezwykłego chemika i aptekarza? O tym uczniowie klasy drugiej z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 dowiedzieli się z prezentacji multimedialnej.

Wynalazek Ignacego Łukasiewicza, który przez ponad 25 lat dawał światło w domach, szpitalach, urzędach, pociągach i na statkach na całym świecie, zainspirował uczestników zajęć do wykonania symbolicznych lamp z papieru.

Bibliotekarka przedstawi a prezentację multimedialną Bibliotekarka pokazuje publikacje na temat Ignacego Łukasiewicza Bibliotekarka pokazuje lampę naftową Bibliotekarka czyta krótką biografię o Ignacym Łukasiewiczu

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie grupowe dzieci z wykonanymi lampami

    Zdjęcie grupowe dzieci z wykonanymi lampami