„Życie to teatr. Teatr to życie” — wernisaż jubileuszowej wystawy grupy teatralnej Otwarte Drzwi — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 stycznia 2023

W czwartek (1 grudnia) Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach zamieniła się w… teatr! W oknach kamienicy pojawiła się galeria portretów aktorów w strojach scenicznych, a wnętrze „zaroiło” się od teatralnych rekwizytów. Nie mogło zabraknąć kurtyny! Zawieszona pomiędzy piętrami „witała” gości przybyłych na wernisaż jubileuszowej wystawy Grupy Teatralnej „Otwarte Drzwi”.

Prologiem tego wyjątkowego dla naszej lokalnej społeczności wydarzenia był niezwykle wzruszający film, w którym aktorki i aktorzy „Otwartych Drzwi” opowiedzieli o osobistych doświadczeniach związanych m.in. z początkami przygody z teatrem. Zespół Teatralny Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi” to grupa działająca pod auspicjami Gorlickiego Centrum Kultury, która powstała w 2012 roku. Aktorzy to osoby zajmujące się na co dzień pracą zawodową oraz emeryci, którym nie brak dystansu do życia, poczucia humoru oraz zaangażowania w realizację nieszablonowych pomysłów. W 2013 roku zadebiutowali sztuką Michała Bałuckiego „Gęsi i gąski”, a w kolejnych latach zachwycili zgromadzoną publiczność spektaklami „Pani Dulska przed sądem” (2014) Gabrieli Zapolskiej, „Mistyfikacja” (2016) wg „Next ex” Juliusza Machulskiego, „Gwałtu, co się dzieje!” (2017) Aleksandra Fredry, „Wzgórze Spoon River” (2018) na podstawie wierszy Edgara Lee Mastersa „Antologia Spoon River”, „Dorotka w Krainie Oz” (2019), „Pastorałka” (2019), „Betlejem Polskie” (2020), „Chory z urojenia” (2021), „Zaślubiny” (2022). Opiekunem i reżyserem spektakli do listopada 2017 roku była Pani Teresa Klimek. Opiekunem i reżyserem spektakli od listopada 2017 roku jest Tomasz Tajak.

Tak jak widownia wypełnia się po brzegi zawsze gdy Zespół „Otwarte Drzwi” wystawia spektakl, tak i tego wieczoru przestrzenie naszej biblioteki zapełniły się gośćmi. Był to czas radosnych wspomnień i sentymentalnych „podróży”, nie zabrakło chwil wzruszeń ale i dykteryjek. Świętowanie nie mogło obyć się bez uhonorowania obecnych i byłych aktorów Grupy Teatralnej. Okolicznościowe dyplomy i prezenty wręczyli Burmistrz Miasta Gorlice — Rafał Kukla, Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury — Janusz Zięba oraz obecny opiekun i reżyser „Otwartych Drzwi” — Tomasz Tajak.

Podstawą istnienia teatru jest aktor, który tworzy teatralną rzeczywistość. Aktor stwarza kreację sceniczną wykorzystując ruch sceniczny, gesty i mimikę. Teatr odwołuje się do zmysłów człowieka. Te wszystkie elementy znalazły odzwierciedlenie w przygotowanej na tę okazję ekspozycji. Misternie dobrane fragmenty scenografii, kostiumy i rekwizyty, fotograficzny zapis zrealizowanych spektakli — pozwalają zwiedzającym wystawę na retrospektywny spacer pośród zagranych dotąd sztuk.

Zwiedzanie i zwiedzanie. Rozmowy i rozmowy — taki był epilog tego kulturalnego czwartku w bibliotece.

Byłym i obecnym Aktorom i Koordynatorom Grupy Teatralnej „Otwarte Drzwi” gratulujemy, jesteście wspaniali! Życzymy wszystkiego co najlepsze i prosimy o więcej!

Wystawa trwa do 21 stycznia 2023 roku i koniecznie trzeba ją zobaczyć. Serdecznie zapraszamy!

 

dyrektor biblioteki Joanna Kalisz-Dziki wita przybyłych gości dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury wita przybyłych gości burmistrz Miasta Gorlice, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury oraz reżyser Tomasz Tajak na scenie w sali pod Sową burmistrz Miasta Gorlice, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury oraz reżyser Tomasz Tajak wręczają nagrodę gratulacje dla założycielki grupy Tomasz Tajak dziękuje wszystkim za 10 lat współpracy gratulacje od Klubu Seniora życzenia od dzieci z grupy teatralnej goście ogladaja wystawę goście ogladaja wystawę rozmowy podczas wernisażu widok na wejście z kurtyną i plakatami septkakli dziewczynka oglada zdjęcia ze spektakli wystawa eksponatów esponaty esponaty dziewczynka ze skrzydłami spogląda z góry na gości goście ogladaja fotograie ze spektakli goście ogladaja fotograie ze spektakli Plakat na spektakl oraz zdjęcia z niego pani ogląda zdjęcia wspolne zdjęcie z tortem Pani wpisuje się do pamiątkowej ksiegi

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Budynek Biblioteki przyozdobiony plakatami z okazji wystawy

    Budynek Biblioteki przyozdobiony plakatami z okazji wystawy