8. Rajd Rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz — śladami Władysława Długosza"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 czerwca 2024

Miłośniku literatury, lokalnych atrakcji przyrodniczych i aktywnego wypoczynku — nie przegap okazji! Przygotuj rower, zabierz ze sobą rodzinę, przyjaciół i weź udział w kolejnej edycji bibliotecznego rajdu.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na 8. Rajd Rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz — śladami Władysława Długosza”, który odbędzie się 22 czerwca 2024 roku (sobota). Tym razem wyruszamy do Zagrody Kopytkowo w Ropicy Górnej.

Na uczestników wyprawy czeka moc atrakcji! W programie: postój na Muzycznym Placu Zabaw w Siarach, zwiedzanie Zagrody Kopytkowo, grill i quiz „Poznajemy Długosza” (z nagrodami).

Wyruszamy o godz. 9.30 z parkingu obok siedziby filii MBP Zawodzie (ul. Pod Lodownią 12) do Zagrody Kopytkowo (Ropica Górna 52). Rajd zakończymy ok. godz. 14.30 pod siedzibą filii MBP Zawodzie (ul. Pod Lodownią 12).

Obowiązują zapisy. Udział w rajdzie można zgłaszać do 20 czerwca (czwartek) osobiście w budynku głównym MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1), w filii Zawodzie (ul. Pod. Lodownią 12) lub dzwoniąc pod numer 18 352 19 62 lub 18 352 68 88. Wpisowe wynosi 15 zł od osoby (wstęp do Zagrody Kopytkowo). Liczba miejsc ograniczona!

Partnerem tegorocznego rajdu jest sklep rowerowy Ostre Koło w Gorlicach.

Poprzez to wydarzenie pragniemy uczcić 160. rocznicę urodzin pioniera rozwoju przemysłu naftowego Władysława Długosza, która przypada w lipcu 2024 r.

Władysław Długosz — senator, poseł na Sejm Krajowy, poseł do austriackiej Rady Państwa, minister dla Galicji, prezes Krajowego Towarzystwa Naftowego.

Urodził się 24 lipca 1864 r. w Krakowie. Po odbyciu studiów technicznych w Pradze, zamieszkał na stałe w Siarach. Przez pewien czas był nauczycielem gimnastyki w Gorlicach. Następnie pracował na pobliskich kopalniach ropy naftowej w Siarach, Sękowej i Ropicy Ruskiej, gdzie przeszedł wszystkie szczeble zawodowe od pomocnika kowala, pomocnika szybowego do wiertacza. W latach 1888-1889 odbył praktykę wiertniczą na kopalni barona Brunickiego w Klęczanach. Pierwsze kroki jako samodzielny przedsiębiorca stawiał w Siarach w 1890 r., niestety — bez powodzenia. Stracił na wierceniach cały majątek. W 1893 r. objął kierownicze stanowisko w firmie Bergheim i Mac Garvey, i wyruszył, wraz z asystentem Janem Rączkowskim, do Borysławia z kompletnym kanadyjskim rygiem wiertniczym. Przeprowadził pionierskie, głębokie wiercenie „Na Potoku" w Borysławiu. Dotarł w 1896 r. do pokładów na głębokości 900 m, z których otrzymywał produkcję 40 ton ropy naftowej na dobę. W ten sposób został uznany za odkrywcę Borysławia. Po tym epokowym wydarzeniu Długosz awansował u Mac Garveya na dyrektora kilku kopalń. Jako poseł i marszałek dbał o rozwój ekonomiczny i kulturalny powiatu gorlickiego. Wspierał finansowo działalność ruchu sokolskiego i harcerskiego. Zmarł 24 czerwca 1937 r. Pochowany został z należnymi mu honorami w rodzinnym mauzoleum w Sękowej. Honorowy Obywatel Miasta Gorlice (od 11 września 1913 r.).


Szczegółowe informacje dotyczące uczestnictwa w akcji znajdują się w Regulaminie.

Załączniki do pobrania:

Regulamin rajdu rowerowego 2024

Załącznik nr 1. Formularz zgłoszeniowy osoba pełnoletnia

Załącznik nr 1a. Formularz zgłoszeniowy osoba niepełnoletnia

Załącznik nr 2. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych osoba pełnoletnia

Załącznik nr 2a. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych osoba niepełnoletnia

Załącznik nr 3. Zgoda na wizerunek osoba pełnoletnia

Załącznik nr 3a. Zgoda na wizerunek osoba niepełnoletnia

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie plakat

    plakat