„Kurtyna w górę!” — relacja z zajęć

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 czerwca 2019

Teatr niejedno ma imię. Nie zawsze widowisko odbywa się w zamkniętej przestrzeni teatralnego gmachu, czasem wystarczy prosta, drewniana skrzyneczka, przy pomocy której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki czy opowiadania. Na ostatnim spotkaniu z cyklu „Kurtyna w górę!” Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży stała się sceną, na której odbył się niezwykły spektakl — przedstawienie obrazkowego teatru ilustracji kamishibai. W rolę aktorów wcielili się uczniowie klasy czwartej z Miejskiego Zespołu Szkół w Gorlicach, którzy po raz kolejny przybyli do biblioteki na warsztaty teatralne.

Kamishibai — słowo pochodzące z języka japońskiego (kami — papier, shibai — sztuka) to technika opowiadania i czytania wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem, które są umieszczone w drewnianej skrzynce zwanej butani. Co jest potrzebne, aby takie przedstawienie mogło się odbyć? Oczywiście butani, lektor, który przeczyta opowieść oraz karty obrazowe tworzące historie. Uczestnicy warsztatów wysłuchali wzruszającego, poetyckiego opowiadania Czułość, Antoine’a Guilloppé oraz bajkę Rower Walentynki, autorstwa Christiana Ferrari. W drugiej części zajęć, wykorzystując wyobraźnię i metaforyczne karty mythos, wymyślali i ilustrowali własne opowieści.

 

	uczniowie oglądają karty teatru kamishibai 		uczniowie oglądają karty teatru kamishibai 		teatr kamishibai 		prowadząca czyta opowiadanie Czułość 		uczniowie oglądają karty teatru kamishibai 		prowadząca czyta opowiadanie Rower Walentynki 		rozdanie kart mythos 		uczniowie wymyślają historię		ilustrowanie opowieści 		ilustrowanie opowieści 		ilustrowanie opowieści 		uczniowie przedstawiają własne opowiadania 		uczniowie przedstawiają własne opowiadania 		uczniowie przedstawiają własne opowiadania 		uczniowie przedstawiają własne opowiadania 		uczniowie przedstawiają własne opowiadania 		zabawa z aplikacją