Pamięć i łzy. Pieśń o Łemkach — wernisaż wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 października 2020

Studenci Akademii Anima Mundi oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pn. Pamięć i łzy. Pieśń o Łemkach, który odbędzie się 9 października 2020 (piątek) o godz. 18:00 w sali Pod Sową MBP w Gorlicach.

Pamięć i łzy. Pieśń o Łemkach jest zaproszeniem do podróży w świat Łemków. Poszczególne obrazy ułożone zostały w oparciu o pięć kategorii — antropologię, historię, socjologię, religię i gender. Prowadzą one widza drogami i bezdrożami Łemkowszczyzny — szlakiem wyznaczonym przez cmentarze, kamienne krzyże, przydrożne kapliczki, kierując go do starych wsi, rozciągających się wzdłuż rzek i potoków Beskidu Niskiego. Wystawa prezentuje ponad 60 fotografii wykonanych w cyjanotypii (XIX-wiecznej monochromatycznej technice fotograficzne). Obrazy poddano dodatkowo wieloetapowemu tonowaniu i kolorowaniu.

Ekspozycja jest fotograficzno-malarską opowieścią o odnajdywaniu wartości życia we wszystkich jego aspektach. Nabożne zaangażowanie w to, co daje los, wytrwałe znoszenie trudu codziennego życia, uświęcają zwykłe czynności, wynosząc je do rangi sacrum. Wówczas pojęcia takie jak dom, praca, tradycja, wiara, przemijanie i cała ziemska wędrówka wypełnione są sensem, nabierają większego znaczenia, stają się odpowiedzią na najgłębsze tęsknoty każdego człowieka. Wystawa widziana w szerszym kontekście — wykraczającym poza świat Łemków — motywuje do refleksji nad ludzką kondycją.

Akademia Anima Mundi jest szkołą fotografii artystycznej, która prowadzi kursy i warsztaty z zakresu fotografii cyfrowej i analogowej dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.
Jej oferta kształcenia obejmuje obsługę programów do postprodukcji, druk cyfrowy, zasady ciemniowej obróbki zdjęć, oprawę fotografii, jak również naukę dawnych technik szlachetnych, naukę rysunku i szkicu perspektywicznego, kaligrafii, zasad interpretacji i krytyki obrazu, a także historię sztuki, filozofię oraz estetykę. Świadczy również szerokie spektrum usług z zakresu fotografii analogowej i cyfrowej.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych w czasie trwania epidemii wirusa COVID-19. Obowiązuje on podczas wszystkich wydarzeń, które odbywają się w Bibliotece od 21 sierpnia 2020 roku do odwołania.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat

    Plakat