Dwudzieste szóste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 czerwca 2016

— Szukam przyjaciół… Co znaczy „oswoić”?

— Jest to pojęcie zupełnie zapomniane — powiedział lis. — „Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”.

— Stworzyć więzy?

— Oczywiście — powiedział lis. — Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Staniesz się dla mnie kimś jedynym na świecie” — to cytat z Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, którą autor zadedykował Leonowi Werthowi, swojemu przyjacielowi.

Dnia 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przyjaciela. Przyjaźń jest jednym z najważniejszych i najbardziej potrzebnych uczuć w życiu każdego człowieka. To relacja oparta na bezgranicznym zaufaniu i bezinteresowności, na trosce i odpowiedzialności za drugą osobę. Bardzo ważna jest świadomość, że ktoś darzy nas sympatią, wspiera, że zawsze możemy liczyć na jego pomoc. I właśnie o przyjaźni rozmawialiśmy na kolejnym spotkaniu wesołego Klubu Małego Czytelnika, które rozpoczęliśmy od zabawy „iskierka przyjaźni”. Mali miłośnicy książek wysłuchali opowiadania Kredki Małgorzaty Musierowicz, a następnie próbowali odpowiedzieć na pytania: jakie cechy powinien posiadać przyjaciel? Jak poznać prawdziwego przyjaciela? Jakie jest znaczenie przyjaźni w życiu człowieka? Dlaczego przyjaciół poznaje się w biedzie? Dzieci poznały Dekalog przyjaźni, a na zakończenie wykonały słodkie kwiaty dla swoich przyjaciół.

Wszystkim naszym Małym Klubowiczom serdecznie dziękujemy za udział w dotychczasowych spotkaniach. Nie zapomnijcie o nas. Życzymy Wam udanych i słonecznych wakacji. Na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika zapraszamy we wrześniu. Będziemy na Was czekać!

zabawa iskierka przyjaźni Kolejne spotkanie KMC na podstawie opowiadania Kredki dzieci wymieniają cechy prawdziwego przyjaciela wykonują słodkie kwiaty dla swoich przyjaciół 1 wykonują słodkie kwiaty dla swoich przyjaciół 2 zapisują na płatkach dekalog przyjaźni 1 zapisują na płatkach dekalog przyjaźni 2