Książki miesiąca — luty 2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 lutego 2017

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Wieslander Jujja

Mama Mu na rowerze i inne historie / tekst Jujja Wieslander i Tomas Wieslander ; il. Sven Nordqvist ; przeł. ze szw. Michał Wronek-Piotrowski. — Wyd. 1, nakł. 4. — Poznań : Wydawnictwo Zakamarki, 2015. — 128 s. : il. kolor. ; 22 cm.

Wydawnictwo Zakamarki wydaje szwedzką literaturę dla dzieci — cenioną na całym świecie za świetne ilustracje, mądre i zabawne teksty, a przede wszystkim za sposób traktowania dziecka. Niespotykane, nieco absurdalne poczucie humoru idealnie trafia w przedszkolne gusta, zaś pełni temperamentu bohaterowie na długo pozostają w wyobraźni, dlatego seria książek o Mamie Mu cieszy się dużą popularnością wśród polskich dzieci.

Mama Mu na rowerze i inne historie to dwanaście zabawnych opowiadań o nietuzinkowych przyjaciołach: Mamie Mu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, i Panu Wronie, który zawsze musi trochę ponarzekać i pokrakać. Mimo różnego podejścia do życia oboje bardzo się uzupełniają.

— Czemu ty nie możesz stać spokojnie w boksie, żuć i gapić się przed siebie jak zwykła krowa!?

— Przecież to robię. Czasami. Ale nie cały czas, Panie Wrono, bo się robi nudno.

Mama Mu nie lubi się nudzić, za to chętnie uczy się nowych rzeczy, np.: jazdy na rowerze, baletu, wędkarstwa. Sceptyczny Pan Wrona, widząc u swojej przyjaciółki wielką ciekawość świata, od czasu do czasu daje się przekonać do jej najbardziej zwariowanych pomysłów.

— Ratunku! — zawołał Pan Wrona i zasłonił sobie skrzydłem oczy. — Zatańczyłem!

— Pięknie to wyglądało, Panie Wrono — powiedziała Mama Mu.

— Tańczyłem jak baletmistrz! — zawołał Pan Wrona. — W oborze! Mam nadzieję, że nikt mnie nie widział.

 Warto poznać przygody Mamy Mu, bo skoro nawet krowa w kombinezonie potrafi jeździć na rowerze, to każdy przedszkolak na pewno też.

 poleca Beata Mituś


 Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Samson Hanna

Sensownik. Opowieści życiowe / Hanna Samson. — Warszawa : Wydawnictwo Zwierciadło, cop. 2016. — 271, [1] s. : il. ; 23 cm.

„Czy to ma sens?” — na to pytanie można znaleźć odpowiedź lub nie. Na pewno warto jej poszukiwać i świadomie budować własne życie. Może w tym pomóc Sensownik — zbiór felietonów Hanny Samson, psychologa i terapeuty, inspirowanych autentycznymi zdarzeniami. Ich bohaterami są kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, szukające wsparcia w gabinecie psychologa. Autorka rozpoznaje ich problemy i inspiruje do zmian. Ukazuje drogi wyjścia poza schemat postępowania, szanse odzyskania przestrzeni wolności i możliwości bycia sobą. Książka Hanny Samson pobudza do autorefleksji. Warto skorzystać z wnikliwego spojrzenia autorki, która stoi po stronie kobiet, lecz nie ukrywa przed nimi bolesnej prawdy, uświadamiając im istotę ich problemu i nakłaniając do dokonania zmian w swoim życiu.

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna

Okładka książki

Krupa Maciej

Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem / Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka. — Wołowiec : Wydawnictwo Czarne ; Zakopane : Muzeum Tatrzańskie, 2016. — 147, [4] s. : il. ; 25 cm.

Ten niezwykły przewodnik po Zakopanem zachęca czytelników do spacerów po przestrzeni i czasie. Miejsca znane i pospolite ukazuje w sposób osobliwy, eksponując to, co nieoczywiste i ukryte. Prowadząc po ciemnych zaułkach i przestrzeniach zapomnianych, koncentruje się na trzech, zwykle pomijanych, wymiarach Zakopanego. Pokazuje ceprów, których ciężka praca i wysiłek przyczyniły się do obecnego kształtu miasta, przybliża życie kuracjuszy w tamtejszych sanatoriach dla chorych na gruźlicę oraz opisuje społeczność zakopiańskich Żydów. Warto podkreślić, że książka zawiera wiele archiwalnych fotografii z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, które stanowią doskonałe uzupełnienie tekstu.

 poleca Tomasz Hryc


Filia Magdalena

Okładka książki

Kallentoft Mons

Ziemna burza / Mons Kallentoft ; przeł. Anna Krochmal i Robert Kędzierski. — Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2016. — 303, [1] s. ; 22 cm.

Książka tego autora to trzecia, niezależna część cyklu zainspirowanego czterema żywiołami. Panuje w niej tajemnicza, mroczna i emocjonująca atmosfera. Poznajemy zespół policyjny, który stara się rozwikłać skomplikowaną i łączącą się sieć morderstw oraz porwań. Po młodym mężczyźnie przychodzi czas na kolejne ofiary, a policja wciąż szuka sprawcy. Tajemnicza osoba przewijająca się przez całą powieść jest niesamowicie intrygująca. Praktycznie do samego końca nie wiemy, kto jest winny zaginięciom oraz morderstwom. Ziemna burza to wciągająca, tajemnicza oraz emocjonująca powieść, którą polecam wszystkim miłośnikom kryminałów.

 

poleca Bożena Dykla