Żywa historia Gorlic — trzeci wywiad z panią Krystyną Gumułką

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 września 2017

Wywiad z panią Krystyną Gumułką o osobach — pierwowzorach postaci z Wesela Stanisława Wyspiańskiego — które były związane z Gorlicami.

Krystyna Gumułka

Urodziła się 10 czerwca 1928 roku w Gorlicach. Zmarła 10 kwietnia 2019 roku. Pracowała w aptece na Zawodziu, w Czechowicach-Dziedzicach, Spółdzielni Dentystycznej w Gorlicach oraz w zespole adwokackim. W 1989 roku przeszła na emeryturę.

Wywiad z panią Krystyną Gumułką przeprowadzony 13 lutego 2017 roku przez Urszulę Karasińską (pracownicę MBP w Gorlicach) w jej mieszkaniu w Gorlicach.

Spis treści:

00:00:25 — Isia z Wesela to pani Jadwiga Tetmajer-Naimska, córka Włodzimierza Tetmajera, która w czasie okupacji mieszkała razem z synem w Gorlicach u swojej siostry Klementyny Rybickiej
00:03:20 — Jakub Mikołajczyk — pierwowzór postaci parobka Kuby z Wesela — był długie lata urzędnikiem Starostwa Powiatowego w Gorlicach

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach oraz osoby udzielające wywiadów i udostępniające materiały opublikowane na www.mbpgorlice.info oraz innych stronach internetowych biblioteki, w tym stronach mediów społecznościowych MBP w Gorlicach, zastrzegają sobie pełnię praw autorskich do dalszego wykorzystania treści udostępnionych w sekcji Świadkowie lokalnej historii. Wyklucza się wykorzystanie opublikowanych materiałów przez osoby trzecie bez wcześniejszego uzyskania zezwolenia. Wszystkie prawa zastrzeżone ©.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie  Pocztówka z inscenizacji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z 1901 r.

    Pocztówka z inscenizacji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z 1901 r.