ZAGRANICZNI GOŚCIE I SPOTKANIA TEMATYCZNE

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 września 2017

 

 

W drugiej połowie września w Beskidzie Niskim ponownie zapanuje iście literacki klimat, a to za sprawą szeregu spotkań z krajowymi i zagranicznymi autorami, którzy przyjadą do Gorlic, by po raz trzeci oddać literacki hołd Zygmuntowi Hauptowi oraz zaprezentować publiczności swoją twórczość.

Jednym z głównych celów przyświecających pomysłodawcom i organizatorom Festiwalu im. Zygmunta Haupta jest przywrócenie pamięci i zwrócenie uwagi na dorobek literacki patrona, będący swoistym ewenementem w literaturze polskiej ubiegłego stulecia. W programie Festiwalu nie mogło zatem zabraknąć spotkań tematycznych z udziałem badaczy życiorysu oraz twórczości Zygmunta Haupta.

Pierwsze z wydarzeń skupionych wokół osoby pisarza — „ZYGMUNT HAUPT. PROZA, POEZJA, REPORTAŻ” — rozpocznie się 21 września (czwartek) o godz. 15:15. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach spotkają się dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas, Paweł Sołtys (Pablopavo) oraz (w roli moderatora) prof. Aleksander Madyda. Tematem ich rozważań będzie pisarstwo Haupta, w którym widać równie silne znamiona zarówno prozy, poezji, jak i reportażu.

Dzień później do wymienionych powyżej znawców dzieł Haupta dołączy prof. Lajos Pálfalvi — wykładowca i kierownik Katedry Polonistyki na Katolickim Uniwersytecie im. P. Pázmánya w Budapeszcie, tłumacz literatury polskiej oraz tegoroczny laureat Nagrody Transatlantyk dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. Na spotkanie „ZYGMUNT HAUPT. GEOPOETYKA I EMIGRACJA” zapraszamy 22 września (piątek) o godz. 17:00.

„OBRAZ ZYGMUNTA HAUPTA W LISTACH” to temat wydarzenia zamykającego tegoroczny Festiwal. Dnia 24 września, w niedzielny wieczór Miejską Bibliotekę Publiczną ponownie odwiedzą dobrze znani festiwalowej publiczności dr hab. Andrzej Niewiadomski, prof. Aleksander Madyda oraz dr Paweł Panas. Gościem specjalnym spotkania będzie Arthur Haupt — mieszkający na co dzień w Stanach Zjednoczonych syn pisarza, który odwiedził Gorlice podczas pierwszej edycji Festiwalu w 2015 roku. Rozpoczynamy punkt 20:00.

W tegorocznym programie Festiwalu kilka wydarzeń odbędzie się w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Poza wyżej wymienioną dyskusją „Zygmunt Haupt. Geopoetyka i emigracja” publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z węgierskim pisarzem ÁDÁMEM BODOREM— autorem książek takich jak: Ptaki Wierchowiny, Okręg Sinistra, Wizyta arcybiskupa czy Zapach więzienia. Z laureatem Nagrody im. Józsefa Attili, Węgierskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrody im. Kossutha porozmawia Andrzej Stasiuk. Zapraszamy 22 września (piątek) o godz. 18:30.

Festiwal swoją obecnością zaszczyci także tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus VARUJAN VOSGANIAN — rumuński pisarz, poeta i polityk ormiańskiego pochodzenia. Wydana przez Książkowe Klimaty głośna powieść Księga szeptów przyniosła autorowi m.in. Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Spotkanie z autorem odbędzie się 23 września (sobota) o godz. 18:15, a poprowadzi je dr Monika Rogowska-Stangret.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 21–24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz Gorlickim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE iINSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie 3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — baner

    3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — baner