Magdalena Baniak — „Początki osady Oderne — przysiółka Uścia Gorlickiego”

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 maja 2018

Rękopis wspomnień Magdaleny Baniak (1888–1989) z domu Opitz/Opic napisany w latach 60. XX w. w Oderne, a opracowany przez jej wnuka Adama Baniaka.

Magdalena Baniak

Magdalena Baniak urodziła się 8 maja 1888 roku w Oderne, była córką Karola Opitz i Anny z domu Cenkier. Nazwisko jej ojca w dokumentach parafialnych zostało spolszczone i zapisywane jako Opic. Dnia 9 grudnia 1905 roku wypłynęła statkiem S.S. Bremen do Stanów Zjednoczonych, dokąd dwa lata wcześniej wyjechał jej narzeczony Wincenty Baniak. Pobrali się w Cohoes 27 maja 1906 roku i po kilku miesiącach wrócili do Oderne, gdzie mieszkali aż do śmierci. Wincenty zmarł 3 lipca 1966 roku, a Magdalena 5 sierpnia 1989 roku. Zostali pochowani na cmentarzu miejscowym.

Wspomnienia Magdaleny Baniak (pdf)

Skany oryginału pamiętnika Magdalena Baniak (pdf)

Autorzy udostępniający materiały opublikowane na www.mbpgorlice.info oraz innych stronach internetowych biblioteki, w tym stronach mediów społecznościowych MBP w Gorlicach, zastrzegają sobie pełnię praw autorskich do treści udostępnionych przez nich w sekcji Świadkowie lokalnej historii. Wyklucza się wykorzystanie opublikowanych materiałów przez osoby trzecie bez wcześniejszego uzyskania zezwolenia dysponentów majątkowych i osobistych praw autorskich. Wszystkie prawa zastrzeżone ©.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Magdalena Baniak z synami; 1970 rok

  Magdalena Baniak z synami; 1970 rok

 • Powiększ zdjęcie Magdalena i Wincenty Baniakowie z dziećmi; Oderne 1928 rok

  Magdalena i Wincenty Baniakowie z dziećmi; Oderne 1928 rok

 • Powiększ zdjęcie Złote gody Wincentego i Magdaleny Baniaków; maj 1957 rok

  Złote gody Wincentego i Magdaleny Baniaków; maj 1957 rok