„Drogami Afryki Wschodniej” — relacja z warsztatów edukacyjnych dla uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 września 2018

Afryka Wschodnia to określenie państw położonych wokół Jeziora Wiktorii, czyli Kenii, Tanzanii, Ugandy, Rwandy i Burundi. Tam właśnie przenieśliśmy się na ostatnich zajęciach zrealizowanych w ramach projektu „Z książką mi pod drodze”. W warsztatach edukacyjnych zatytułowanych „Drogami Afryki Wschodniej” wzięli udział uczniowie klasy szóstej z MZS nr 5 w Gorlicach.

Afryka to drugi co do wielkości kontynent świata. Zamieszkują go ludzie różnych kultur i wyznań. Można tam spotkać wielkie i nowoczesne miasta, ale także wiele małych osad i wiosek, których mieszkańcy żyją w sposób tradycyjny i niezmienny od wieków. Na safari — w pełną wrażeń wirtualną wyprawę — zabrała czytelników Monika Bryzek z Fundacji Edukacji Międzykulturowej — z wykształcenia historyk sztuki, z pasji antropolog afrykanista, instruktor rękodzieła, edukatorka i animatorka, realizatorka projektów rozwojowych w Kenii i Rwandzie, współtwórczyni afrykańskiej inicjatywy Ufundi.

Jakiego języka używają mieszkańcy Czarnego Lądu? Jak wyglądają, mieszkają i czym zajmują się Masajowie? Prowadząca warsztaty pokazała uczniom niezwykłe zdjęcia ukazujące piękno i różnorodność regionów Afryki, krajobrazów, grup etnicznych, budynków, targów — labiryntów uliczek ze sklepikami wypełnionymi po brzegi najróżniejszymi towarami, gdzie mieszają się zapachy i kolory, zwierząt, roślin, a nawet charakterystycznych potraw (fufu samosy, mandazi). Dowiedzieli się czym jest matatu — najszybszy na ulicach Afryki Wschodniej środek lokomocji, piki piki — motocyklowa taksówka czy boda boda. Mogli również zobaczyć oryginalne kangi — wielokolorowe tkaniny, które można wykorzystać na różne sposoby — jako strój, torbę, koc czy obrus; tykwę — roślinę z rodziny dyni, której zdrewniały owoc wykorzystuje się jako naczynie; przymierzyć masajski naszyjnik; zobaczyć maskę i tarczę wojownika; figurki i zabawki dziecięce oraz nauczyć się kilku słów w języku suahili, który wykorzystali twórcy popularnej animacji Król Lew. By utrwalić informacje, uczestnicy zajęć rozwiązali krzyżówkę, mieli także za zadanie rozpoznać, po dźwiękach przez nie wydawanych, afrykańskie zwierzęta. „Asante sana” — dziękujemy Monice Bryzek za to interesujące spotkanie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

	6769 — przedmioty z Afryki		6776 — przedmioty z Afryki		6811 — przedmioty z Afryki		6821 — przedmioty z Afryki 		6774 — Monika Bryzek prowadząca warsztaty 		6779— prowadząca opowiada o Afryce		6784 — prowadząca opowiada o Afryce 		6781 — praca z mapą i krzyżówką		6797 — praca z mapą i krzyżówką		6798 — praca z mapą i krzyżówką 		6786 — Monika Bryzek pokazuje przedmioty codziennego użytku		6791 — Monika Bryzek pokazuje przedmioty codziennego użytku 		6796 — zwierzęta, rośliny i potrawy		6803 — zwierzęta, rośliny i potrawy		6806 — zwierzęta, rośliny i potrawy		6815 — prowadząca rozdaje zakładki