FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ TRZECI

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 września 2018

 

Zapraszamy na festiwalowe wydarzenia, które wypełnią sobotnie popołudnie i wieczór. Wśród nich nie zabraknie prozy Zygmunta Haupta, dyskusji o poezji oraz najnowszych biografiach krajowych i zagranicznych twórców.

Sobotni cykl wydarzeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się o godz. 14:45 rozmową Wojciecha Bonowicza z WOJCIECHEM ORLIŃSKIM — autorem obszernej biografii Lem. Życie nie z tej ziemi. Spotkanie LEM. PAN OD KOSMOSU to okazja do dyskusji nie tylko o literackich inspiracjach pisarza, ale przede wszystkim o tym, jakim był człowiekiem, o jego relacjach z otoczeniem oraz ich wpływie na twórczość.

Z kolei gościem Marka Dziedziaka będzie ANETA PRYMAKA-ONISZK — dziennikarka, autorka reportażu Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy, podejmującego temat migracji ludności ze wschodnich obszarów Królestwa Polskiego w głąb Rosji podczas I wojny światowej. To świadectwo ich tragicznych losów na ziemiach carskiego państwa, prób budowania normalnego życia w niezwykle trudnych warunkach dalekiej Syberii oraz ponownej wędrówki do ojczyzny. Na spotkanie BIEŻEŃCY. SPALONA ZIEMIA zapraszamy o godz. 16:00.

W stronę poezji zwrócimy się w trakcie wydarzenia W MIEJSCU WYDZIELONYM, którego bohaterką będzie GENOWEFA JAKUBOWSKA-FIJAŁKOWSKA — pochodząca z Mikołowa poetka, autorka tomu wierszy Paraliż przysenny. Nieuchronna starość, seksualność kobiety dojrzałej, wreszcie samotność człowieka w jego zawsze zbyt ograniczonym sposobie myślenia o sobie i otaczającej go rzeczywistości — to tylko niektóre tematy, jakie podczas rozpoczynającego się o godz. 17:15 spotkania podejmie z poetką Darek Foks.

Hrabal czy Pavel? Pavel czy Hrabal? Niezaprzeczalnie obaj mieli ogromny wpływ na popularyzację literatury czeskiej wśród czytelników całej Europy. Barwne życiorysy obu pisarzy dokładnie zgłębił ALEKSADNER KACZOROWSKI — znawca i tłumacz literatury czeskiej, autor biografii Hrabal. Słodka apokalipsa oraz Ota Pavel. Pod powierzchnią, będący gościem Andrzeja Stasiuka w ramach wydarzenia HRABAL, PAVEL. POSZUKIWACZE PIĘKNA, na które zapraszamy o godz. 18:30.

Dzień zakończymy w Gorlickim Centrum Kultury wyjątkowym SPOTKANIEM Z ZYGMUNTEM HAUPTEM, podczas którego wysłuchamy czytania prozy patrona Festiwalu w interpretacjiJADWIGI JANKOWSKIEJ-CIEŚLAK — wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, laureatki Złotej Palmy w Cannes. Takiej okazji nie można przegapić. O godz. 20:15 zapraszamy do Gorlickiego Centrum Kultury.

Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny pod zakładką PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie

    Zdjęcie