Projekcja filmu i warsztaty dla młodzieży w ramach projektu „Mobilna przestrzeń kultury” — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 maja 2019

Europejska historia XX wieku jest usiana najtragiczniejszymi momentami w dziejach ludzkości. Pierwsza połowa stulecia upłynęła pod znakiem dwóch największych wojen w historii, które przyniosły śmierć i zagładę całych społeczeństw. Ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej nadal zastanawiamy się, jak możliwe było tak potworne okrucieństwo wobec ludzi, którzy nie zawinili niczym ponad swoje pochodzenie, kulturę i wiarę.

Kolejne spotkanie zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach w ramach projektu „Mobilna przestrzeń kultury” dotyczyło próby zgłębienia historii pojedynczych ludzi, często ginących jako jednostki w potwornych, wielomilionowych statystykach mówiących o Holokauście. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach obejrzała film pt. Kto napisze naszą historię, mówiący o Archiwum Ringelbluma — zasobie dokumentów opisujących wszelkie aspekty życia w getcie warszawskim, zebranych z narażeniem życia przez grupę żydowskich społeczników i historyków. Po projekcji filmu uczniowie uczestniczyli w warsztacie zatytułowanym Projekt Pamięć, prowadzonym przez Bartosza Duszyńskiego — edukatora z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Warsztat łączący techniki plastyczne z głęboką refleksją nad historią pozwolił na stworzenie portretów pojedynczych osób przeżywających dramat II wojny światowej, zarówno tych, którzy przeżyli, jak i tych, którym nie było dane dotrwać do końca wojny. Młodzież podczas spotkania posługiwała się techniką stworzoną przez artystkę Roz Jacobs, współautorkę wystawy Projekt Pamięć, która poprzez ekspresję artystyczną próbuje przywołać i utrwalić pamięć o swoim zamordowanym bracie Kalmanie.

 

	projekcja filmu, widok na sale		mlodzież ogląda film		mlodzież ogląda film		Bartosz Duszyński ropoczyna prowadzenie warsztatu 		Bartosz Duszyński tłumaczy technikę plastyczną		Bartosz Duszyński tłumaczy technikę plastyczną		folder dot. 	Bartosz Duszyński		Bartosz Duszyński z młodzieżą		Bartosz Duszyński		jeden z czuniów rysuje		widok na pracującą młdozież prz stolikach		widok na pracującą grupę młdozieży prz stoliku		portrety stworzone przez uczniów