To jest mój rok! Wystawa z okazji Roku Stanisława Moniuszki

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 lipca 2019

Miejska Biblioteka Publiczna włącza się w obchody Roku Stanisława Moniuszki. W galerii Na Piętrach, na I piętrze MBP w Gorlicach, można zwiedzać wystawę przygotowaną przez Biuro Roku Stanisława Moniuszki.

Rok 2019 ustanowiono Rokiem Stanisława Moniuszki — wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Był twórcą Śpiewnika domowego obejmującego ponad 200 pieśni. Określenie „domowy” miało głębsze znaczenie, bowiem — aby uniknąć rosyjskiej cenzury, podkreślało narodowy charakter zawartych w śpiewniku pieśni.

Kompozytor w swej twórczości chętnie sięgał do elementów folkloru i ludowych obyczajów. Nadawanie utworom lokalnego kolorytu poprzez odwoływanie się w nich do tradycji i muzyki ludowej wpłynęło na popularność zakładanych wówczas tzw. szkół narodowych, czyli grup kompozytorów jednej narodowości tworzących muzykę opartą na elementach własnej kultury — tradycyjnych melodiach, rytmach tańców narodowych i z tekstem w języku ojczystym.

Wystawa jest dostępna do zwiedzania podczas wakacji w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

Plakat

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Plansza początkowa

  Plansza początkowa

 • Powiększ zdjęcie Fragment wystawy

  Fragment wystawy

 • Powiększ zdjęcie Fragment wystawy

  Fragment wystawy

 • Powiększ zdjęcie Fragment wystawy

  Fragment wystawy