Pamięć i łzy. Pieśń o Łemkach — relacja z wernisażu wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 października 2020

 

W dniu 9 października o godz. 18.00, w sali Pod Sową MBP w Gorlicach, odbył się wernisaż wystawy fotografii pn. Pamięć i łzy. Pieśń o Łemkach, zorganizowany przez studentów Akademii Anima Mundi oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali przedstawiciele studentów Studium Sztuki Fotografii Akademii Anima Mundi — Monika Sobczak, Jolanta Sosińska, Barbara Wilk i Grzegorz Wilk oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach — Joanna Kalisz-Dziki. Podziękowaniom towarzyszyło wspomnienie śp. Andrzeja Ćmiecha — miłośnika ziemi gorlickiej, historyka i bibliofila. Jak wspominał Grzegorz Wilk: „o historii Łemków na tym terenie opowiadał nam Andrzej Ćmiech. On zainspirował nas aby ta wystawa się odbyła i tę wystawę mu poświęcamy. On opisywał te tereny słowem, my opisujemy je obrazem”.

Przybyli goście mogli podziwiać prace wykonane w jednej z najstarszych, szlachetnych technik fotograficznych — cyjanotypii. Wprowadzając uczestników w klimat ekspozycji Monika Sobczak powiedziała: „Ta wystawa tak naprawdę, to nie są tylko obrazy, ale to jesteśmy my wszyscy. Mam nadzieję, że oglądając te fotografie nie tylko dosłownie będziecie Państwo chcieli zobaczyć co na nich się znajduje, ale również poszukać własnej pieśni, ponieważ ta wystawa jest tak naprawdę o człowieku (…). Jest o każdym z nas”.

Osobista interpretacja dzieł przy akompaniamencie m.in. łemkowskich melodii, pozwoliła gościom zagłębić się w świat Łemków, wsłuchać się w autentyczną Pieśń o nich — o trudzie, o codzienności, o ciężkiej pracy, o przemijaniu i o nadziei. W trakcie wydarzenia autorzy wystawy dokonali wiwisekcji każdego z zaprezentowanych obrazów, co spotkało się z dużym zaciekawieniem przybyłych gości.

Wystawę można oglądać do 30 października 2020 roku w sali Pod Sową MBP w Gorlicach, w godzinach pracy biblioteki.

Serdecznie zapraszamy!

 

Autorzy studenci Akademii Anima Mundi oraz Joanna Kalisz-Dziki otwieraja wystawę uczestnicy wernisażu podczas zwiedzania zaduma nad pracami goście i autorzy na wernisażu w Sali pod Sową zaduma nad pracami ogladanie prac ogladanie prac wpis do księgi pamiątkowej zaduma nad pracami ogladanie prac zaduma nad pracami wpis do księgi pamiątkowej

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie

    Zdjęcie