Seryjni poeci w Gorlicach: Urszula Honek — spotkanie autorskie — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 grudnia 2021

We wtorkowy wieczór, 7 grudnia 2021 roku, w sali pod Sową MBP w Gorlicach odbyło się spotkanie autorskie z Urszulą Honek połączone z promocją jej najnowszej książki poetyckiej pt. Zimowanie. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu spotkań pn. „Seryjni poeci”, zainicjowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

„Potraktujmy to spotkanie jako święto tej książki, jej autorki […]” — tymi słowami prowadzący Wojciech Bonowicz rozpoczął rozmowę o twórczości poetki, jej świecie i inspiracjach.

W tomie Zimowanie autorka pragnęła połączyć dwa światy: ludzi żywych i umarłych. Ta koegzystencja ujawnia się w tytule, który oznacza stan zawieszenia, świat w stanie hibernacji. Jak sugerowała Urszula Honek: „Takie mam też poczucie, że czasami nawet te postaci same nie wiedzą czy żyją czy nie, tak mi się wydaje, że one same nie wiedzą jaki jest ich status istnienia”.

Twórczość Urszuli Honek jest mocno związana z jej rodzinną wsią, Racławicami w powiecie gorlickim. Wspomnienia i doświadczenia autorki związane z miejscem czasu dzieciństwa i dojrzewania stają się kanwą do opowiadania historii. Zimowanie jest przecież pełne historii miejsc i ludzi — z bohaterkami i bohaterami, ulotnymi chwilami, strzępami wspomnień, niekiedy opustoszałymi domostwami, które już dawno „wystygły”. Poetka zwracała uwagę na mikrobiografię — losy ludzi, które nigdy nie zostałyby zauważone, a ukazują — jak wspominała —„całą ciemność życia ludzkiego”. Wiersze Urszuli Honek w niezwykły sposób korespondują z obrazami Karola Palczaka, artysty pochodzącego z Krzywczy na Podkarpaciu. Jego obraz pt. Śliwy znalazł się na okładce Zimowania, tworząc harmonijne połączenie słowa i obrazu.

W trakcie tego poetyckiego wieczoru goście mieli przyjemność wysłuchać wierszy z tomów Zimowanie i Pod wezwaniem w interpretacji samej autorki. Nie zabrakło czasu na bezcenne refleksje i ciche rozmowy „sam na sam” z bohaterką spotkania.

Joanna Kalisz-Dziki przedstawia gościa prowadzący  spotkanie Wojciech Bonowicz oraz autorka Urszula Honek książki Autorki i prowadzącego na stoisku księgarni Rozmowa Wojciecha Bonowicza z Urszulą Honek Urszula Honek czyta fragment swojej poezji widok z Sali na słuchaczy oraz gości

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie

    Zdjęcie