Wernisaż wystawy „Tutaj” — relacja
„Nie wiem jak gdzie,
ale tutaj na Ziemi jest sporo wszystkiego,
Tutaj wytwarza się krzesła i smutki, (…)
Może gdzie indziej jest wszystkiego więcej,
tylko z pewnych powodów brak nam malowideł,
kineskopów, pierogów, chusteczek do łez”.
fragment wiersza Tutaj Wisławy Szymborskiej
W czwartkowe popołudnie salę Pod Sową wypełnili po brzegi artyści „Malarni” (pracowni artystycznej Gorlickiego Centrum Kultury), a także miłośnicy i pasjonaci ich twórczości. Okazją do tego wyjątkowego spotkania był wernisaż wystawy pn. Tutaj, inspirowanej twórczością i postacią polskiej noblistki — Wisławy Szymborskiej.
Ten wieczór, przepełniony artystycznymi wzruszeniami i uniesieniami, był kolejnym wydarzeniem poprzez które mogliśmy przypomnieć o trwającym Roku Wisławy Szymborskiej. Poetka była znana ze swej skromności, niechęci do splendoru i wszelkiej celebry — atmosfera spotkania znakomicie korespondowała z jej usposobieniem. Artyści i przybyli goście stworzyli ciepłą, kameralną, a zarazem niepowtarzalną atmosferę w gorlickiej książnicy.
Na panoptikum złożyło się 41 prac. Każda z nich to osobna opowieść, indywidualna interpretacja historii i sytuacji składających się naszą codzienność, tak celnie opisywanych przez noblistkę. Przekonaliśmy się, że „Malarnię” tworzą niezwykle utalentowane osoby. Tak indywidualne w swych pomysłach, i tak zjednoczone we wspólnym procesie tworzenia, który bywa koncepcyjnym i jakże potrzebnym chaosem. Jednak nawet najzdolniejszy uczeń potrzebuje wsparcia mistrza. W „Malarni” są nimi Tomasz Tajak i Aldona Strugała-Piórkowska.
Wśród gratulacji i podziękowań dla autorów wystawy nie zabrakło tych szczególnych — Tomasz Tajak przekazał wyrazy uznania za dążenie do wolności w sztuce oraz spełniania swoich marzeń, które często bywają początkiem artystycznej drogi. Jak przyznał, niezwykle budujący jest fakt, że wiele osób związanych w przeszłości z „Malarnią”, nadal rozwija swoje zainteresowania, a nawet kontynuuje naukę w szkołach artystycznych.
Niespodziankom tego wieczoru nie było końca. Widzowie mogli zobaczyć bezprecedensową etiudę pt. Pogrzeb w wykonaniu Grupy Teatralnej „Radość Tworzenia”, działającej pod auspicjami Gorlickiego Centrum Kultury. Ta 7 minutowa produkcja, tak celnie opowiadająca „o nas i naszych grzeszkach”, powstała spontanicznie, podczas jednego ze spotkań grupy. Pogrzeb został zamieszczony w sieci i jak się okazało, finalnie zajął I miejsce w 7. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Skrzydlaty Teatr”. Jury konkursu doceniło nadzwyczajny profesjonalizm aktorów, pomysł i scenografię. Obecni tego wieczoru w bibliotece aktorzy Grupy „Radość Tworzenia” z dumą, a także nieukrywanym zaskoczeniem i wzruszeniem odebrali gratulacje, a także statuetkę wraz z dyplomem, z rąk Janusza Zięby — dyrektora Gorlickiego Centrum Kultury.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy artystom „Malarni” i „Radości Tworzenia”. Prosimy o więcej!
Wystawę można zwiedzać do 21 października, w galerii Na Piętrach na I i II piętrze MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1). Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.
Foto © Gorlickie Centrum Kultury