BiblioLAB Gorlice — „Biblioteka. Włącz się w to!”
Zapraszamy do Gorlic na 6. BiblioLAB
Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Stowarzyszenie LABiB i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ponownie zapraszają bibliotekarzy z województwa małopolskiego do udziału w lokalnym zjeździe pasjonatów książki — BiblioLAB. Szósta małopolska edycja odbędzie się 20 października 2023 (piątek) w MBP w Gorlicach w godz. 10.00–15.00.
BiblioLABy to lokalne zjazdy szkoleniowe dla osób pracujących we wszystkich typach bibliotek. Każdy z nich podejmuje nieco inne obszary związane ze współczesnym bibliotekarstwem. Tegoroczne BiblioLABy przebiegają pod hasłem „Biblioteka. Włącz się w to!”. Spotkania organizowane są z myślą o dzieleniu się praktyczną wiedzą, integracji lokalnych środowisk branżowych i nawiązywania relacji. To niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w zróżnicowanych tematycznie warsztatach, poznania bibliotekarzy z pasją, zainspirowania się nieszablonowymi, a jednocześnie sprawdzonymi pomysłami na działanie. Wszystko to z nadzieją na wypracowanie nowych pomysłów promowania książki i wzrost poziomu czytelnictwa.
Do udziału zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek — publicznych, akademickich, pedagogicznych, szkolnych — w województwie małopolskim.
Uczestnictwo w wydarzeniu jest całkowicie darmowe. O zakwalifikowaniu się na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja rozpocznie się 2 października 2023 (poniedziałek) o godz. 12.00 i potrwa do 16 października 2023 (poniedziałek) do godz. 12.00. Uczestnicy mogą wybrać jeden z warsztatów, w którym chcą wziąć udział — należy zaznaczyć swój wybór w formularzu rejestracyjnym.
Zachęcamy do rejestracji! ZAPISY: https://forms.gle/zbGk8F3TqAXYjbLv7
O zakwalifikowaniu uczestnicy zostaną poinformowani e-mailowo.
PROGRAM
9.30–10.00 — Rejestracja uczestników
10.00–10.15 — Powitanie
10.15–11.45 — Warsztaty tematyczne (jeden do wyboru — obowiązuje wcześniejsza rejestracja)
- „Włącz młodzież w (współ)działanie! O współpracy z młodymi ludźmi w bibliotece” — Klaudia Waryszak-Lubaś
- „Biblioteka — włącz nowe technologie! O działaniach dla społeczności lokalnych z wykorzystaniem nowych technologii”— Karol Baranowski
- „Pisać inaczej — czytać inaczej. Książka artystyczna i literatura eksperymentalna”— dr Mikołaj Spodaryk
11.45-12.00 — Przerwa kawowa
12.00-13.30 — Warsztaty cd.
13.30-14.00 — Przerwa na poczęstunek
14.00-15.00 — Warsztaty cd. i zakończenie
Włącz młodzież w (współ)działanie! O współpracy z młodymi ludźmi w bibliotece (prowadząca — Klaudia Waryszak-Lubaś)
Klaudia Waryszak-Lubaś — edukatorka profilaktyki uzależnień, mentorka w projektach młodzieżowych, trenerka umiejętności społecznych, facylitatorka, studentka V roku psychologii na Akademii WSEI w Lublinie o specjalizacji psychoprofilaktyki i pomocy psychologicznej. Ukończyła szkolenie z Psychoterapii uzależnień dzieci i młodzieży. Absolwentka Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP oraz Akademii Trenera z Coachingiem Operacyjnym w Competivie. Obecnie Stażystka Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Ośrodku Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Otwocku, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Współpracuje z Fundacją Centrum Edukacji obywatelskiej przy projektach skierowanych do młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek. Prowadzi szkolenia i warsztaty, zajmuje się tworzeniem materiałów edukacyjnych oraz artykułów do czasopism pedagogicznych. Od ponad 10 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą.
Biblioteka — włącz nowe technologie! O działaniach dla społeczności lokalnych z wykorzystaniem nowych technologii (prowadzący — Karol Baranowski)
Karol Baranowski — rocznik orwellowski (1984). Od trzynastu lat pracuje na stanowisku bibliotekarza-nauczyciela w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a od ośmiu lat na 1/4 etatu na stanowisku bibliotekarza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka. Prowadzi zajęcia dla seniorów, lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Zafascynowany Internetem oraz możliwościami jakie dają nowoczesne technologie w pracy bibliotekarza. Interesuje się narzędziami multimedialnymi oraz mobilnymi, które z wielką ochotą wykorzystuje w codziennej pracy. Tablety, smartfony i komputery to dla niego ważne narzędzia będące ogromną pomocą w codziennej pracy. Organizator, twórca gier miejskich (edukacyjnych, historycznych, literackich). Współorganizator Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie od 2011 roku. W 2020 roku został wybrany Bibliotekarzem Roku 2019 w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Pisać inaczej — czytać inaczej. Książka artystyczna i literatura eksperymentalna. Przykładowe warsztaty twórcze (prowadzący — dr Mikołaj Spodaryk)
Zajęcia dostarczą uczestnikom gotowych scenariuszy zajęć, które można przeprowadzić u siebie w bibliotece. Warsztaty będą mieć otwartą seminaryjną formułę: realizacji działań będzie towarzyszyła dyskusja nad sposobem prowadzenia zajęć adresowanych do różnych grup wiekowych — dzieci, młodzieży, dorosłych.
Punktem wyjścia będzie historia książki, w tym zjawiska opisywane jako „sztuka książki” i „książka artystyczna”. Posłużą jako pretekst do opowieści o różnych eksperymentach w medium pisma, w tym nieoczywistym strategiom pisarskim (readingwiting, pisanie niekreatywne, generatywne). Podczas zajęć uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z unikalnymi książkami ze zbiorów WBP w Krakowie, w tym przykładami książki artystycznej i liberaturą. W części „kreatywnej” każdy uczestnik stworzy także własny tekst artystyczny.
Dr Mikołaj Spodaryk — kulturoznawca i literaturoznawca, animator kultury. Pracuje jako bibliotekarz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Prowadzi wykłady monograficzne na wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpracuje z różnymi instytucjami zajmującymi się edukacją kulturalną, m.in. Małopolskim Instytutem Kultury. W latach 2017-2020 pracował w Dziale Programowym Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz w wydawnictwie i fundacji Korporacja Ha!art. Interesuje się literaturą eksperymentalną i cyfrową oraz tekstami wizualnymi. Autor kilkunastu artykułów krytycznoliterackich, naukowych i popularnonaukowych, współautor książek z zakresu edukacji kulturowej (Dzieci i Sztuka, wydawnictwo MIK 2021) a także tekstów konceptualnych m in. polskiej adaptacji książki Yeddy Morrison pt. Darkness (Ciemności).