„Każdy w życiu ma to na co się odważy” — spotkanie autorskie z Pawłem Mateńczukiem — relacja
W ubiegłą środę (11 października) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Mateńczukiem ps. Naval — byłym żołnierzem jednostki Wojskowej GROM, autorem kilkunastu książek.
Służbę w elitarnej jednostce GROM pełnił przez 14 lat. W tym czasie brał udział w wielu trudnych misjach wojskowych za co został uhonorowany najwyższymi wojskowymi odznaczeniami. Jego twórczość pisarska to m. in. takie bestsellery jak: Przetrwać Belize, Ostatnich gryzą psy, czy Zatoka, w których dzieli się swoimi niezwykłymi przygodami z czasów służby wojskowej. Znany jest też z prowadzenia programów telewizyjnych: Ekspedycja — odkrywcy drugiej natury i Strzelnica Navala oraz podcastu Na celowniku Navala. Oprócz tego jest wykładowcą na Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie, prowadzi spotkania trenerskie dla różnych grup, angażuje się w działalność charytatywną, wspiera organizacje humanitarne i służby mundurowe, był wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego.
Naval, odpowiadając na pytania zgromadzonej publiczności, opowiedział dlaczego został żołnierzem, jak dostał się do Jednostki Wojskowej GROM i jak wyglądała selekcja. Mówił co było najtrudniejsze podczas misji wojskowych, wyraził również swoje zdanie na tematy związane z zespołem stresu pourazowego u żołnierzy, zasadniczą służbą wojskową, przyszłością wojska, nowoczesną wojną oraz aktualnym konfliktem zbrojnym w Izraelu i Palestynie. W dyskusji z publicznością nawiązał do spotkań z młodzieżą przebywającą w zakładach poprawczych, podczas których niejednokrotnie powtarza, że wszelkie ograniczenia są tylko w naszej głowie. Od nas samych zależy to, czy sobie poradzimy w trudnej sytuacji i czy osiągniemy założone cele. Wskazał, że droga do sukcesu wiedzie przez naukę, specjalizację i poszerzanie kompetencji, których w życiu nigdy za wiele.
W trakcie spotkania nie zabrakło wątków związanych z nową rolą, w jaką nasz gość wcielił się po zakończeniu kariery w Jednostce Wojskowej GROM — mowa o twórczości pisarskiej. Na jego autorskim koncie znajduje się 12 książek, w tym ostatnia pt. Mój przyjaciel Drago, która miała swoją premierę we wrześniu tego roku. Autor opowiedział o kulisach powstania wybranych tytułów i zdradził co spowodowało, że… zaczął pisać.
Po spotkaniu, do bohatera wieczoru, ustawiła się długa kolejka czytelników po autografy. Dziękujemy Autorowi za ten pełen pozytywnych emocji wieczór. Energia i charyzma są zaraźliwe — z pewnością wielu naszych gości wróciło do domu przepełnionych dobrymi wrażeniami i chęcią do działania.