BiblioLAB Gorlice — „Biblioteka. Włącz się w to!” — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 października 2023

Już po raz szósty bibliotekarze z województwa małopolskiego uczestniczyli w lokalnym zjeździe pasjonatów książki — BiblioLAB, który w tym roku odbył się pod hasłem „Biblioteka. Włącz się w to!”. Była to wyjątkowa okazja do dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń.

Uczestnicy zjazdu — bibliotekarze z bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych wzięli udział w warsztatach, których motywem przewodnim było wieloaspektowo rozumiane włączanie, inkluzja i otwartość na innych. Taka właśnie powinna być nowoczesna biblioteka — otwarta na ludzi, na działania, na podejmowanie wciąż nowych wyzwań oraz na współpracę z różnorodnymi grupami użytkowników.

W jaki sposób włączać i angażować młodzież w działania społeczne, w tym biblioteczne? Na jakie aspekty zwracać uwagę pracując z młodymi osobami, jak inspirować do działania i realnie wpływać na pozytywne zmiany w życiu młodych ludzi i społeczności? Odpowiedzi m.in. na te pytania szukaliśmy podczas warsztatu „Włącz młodzież w (współ)działanie! O współpracy z młodymi ludźmi w bibliotece”, który poprowadziła Klaudia Waryszak-Lubaś — edukatorka profilaktyki uzależnień, mentorka w projektach młodzieżowych, trenerka umiejętności społecznych, facylitatorka, stażystka Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Ośrodku Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Otwocku, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Prelegentka wskazała kilka praktycznych technik i narzędzi, które z pewnością będą pomocne dla bibliotekarzy.  

Po jakie cyfrowe narzędzia sięgnąć, aby skutecznie promować czytelnictwo? W jaki sposób można dodać „efekt wow” do zajęć bibliotecznych? O nowoczesnych aplikacjach i programach, które można wykorzystać w codziennej pracy bibliotekarza, mówił Karol Baranowski — bibliotekarz-nauczyciel z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Warsztat „Biblioteka — włącz nowe technologie! O działaniach dla społeczności lokalnych z wykorzystaniem nowych technologii” był okazją do poznania możliwości, jakie daje AI sztuczna inteligencja, ChatGPT czy wirtualna rzeczywistość.

W fascynujący świat książki artystycznej i literatury eksperymentalnej wprowadził uczestników dr Mikołaj Spodaryk — kulturoznawca i literaturoznawca, animator kultury, bibliotekarz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, autor kilkunastu artykułów krytycznoliterackich, naukowych i popularnonaukowych, współautor książek z zakresu edukacji kulturowej, a także tekstów konceptualnych. Warsztat „Pisać inaczej — czytać inaczej. Książka artystyczna i literatura eksperymentalna” był okazją do poznania kilku z najbardziej awangardowych publikacji z zakresu liberatury, jak m.in. książka zawierająca w sobie sto tysięcy miliardów wierszy. Bibliotekarze zapoznali się z różnymi eksperymentami w medium pisma, w tym nieoczywistym strategiom pisarskim, (reading writing, pisanie niekreatywne, generatywne). Mogli także spróbować swoich sił w tworzeniu wierszy i własnych artystycznych tekstów.

Dziękujemy wszystkim trenerom za inspirujące warsztaty, uczestnikom za energię i kreatywną wymianę myśli. Czy będzie kolejna edycja? Mamy nadzieję, że tak i że w przyszłym roku ponownie spotkamy się w Gorlicach!

839 - pani Dyrektor wita uczestników BiblioLABU 221 - pani Dyrektor i koordynatorka BIblioLABu 631 - wspólne zdjęcie bibliotekarzy  413 - szkolenie z dr Mikołajem Spodarykiem 429 - prowadzący warsztaty 445 - prowadzący pokazuje publikacje z dziedziny liberatury 201 - pokazuje publikacje z dziedziny liberatury 725 - uczestniczki szkolenia 545 - wspólne zdjęcie bibliotekarzy 547 - prowadząca warsztat 552 - rozmawiamy o włączeniu w działania młodzieży 556 - bibliotekarze poznają cyfrowe narzędzia 567 - prowadzący szkolenie 249 - prowadzący opowiada o możliwościach AL 253 - uczymy się jak skutecznie włączyć młodzież w działania biblioteki 262 - prowadzący opowiada o wirtualnej rzeczywistości 001 - prowadzący  warsztaty

Galeria

  • Powiększ zdjęcie uczestnicy 6 BiblioLABu

    uczestnicy 6 BiblioLABu