Pokaż, co czujesz! — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 listopada 2023

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach wzięła udział w akcji „BOOM3! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”.

W ramach tego wydarzenia, podczas Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, zorganizowaliśmy spotkanie dla uczniów klasy trzeciej z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach. Celem zajęć było pokazanie komiksów i gier w roli praktycznych i skutecznych narzędzi do nauki i zabawy, a także przybliżenie tematu emocji. Inspiracji dostarczyła niezwykła publikacja pt. Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia. Emocje, autorstwa Eve Tharlet i Brigitte Luciani.

Spotkanie rozpoczęliśmy od gry karcianej DIXIT. Podczas zabawy każdy uczestnik mógł wybrać sobie kartę, w której dostrzegł pewną emocję i opowiedzieć, co jego zdaniem wyraża. Następnie wysłuchując kilku krótkich fragmentów komiksu uczniowie rozpoznawali, jakie uczucia towarzyszą bohaterom. Pan Borsuk, Pani Lisica oraz ich dzieci tworzą patchworkową rodzinę, w której każdy jest wyjątkowy i ma prawo do inności i własnego zdania. Czy wyrażenie emocji to prosta sprawa? Jak sobie z nimi radzić? Punktem wyjścia do rozmów o emocjach były sytuacje, w których bohaterowie przeżywali: gniew, strach, radość, smutek, zaskoczenie. Uczniowie wykonywali własną kostkę emocji i bawiąc się w parach, starali się miną, czy gestem pokazać tę, którą wskazywała kostka. Sporo dobrej zabawy dostarczyła również niezawodna gra DOBBLE, tym razem w wersji XXL.

Spotkanie odbyło się w ramach akcji „BOOM 3! na komiksy i gry planszowe w bibliotece”, której organizatorami są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Story House Egmont sp. z o. o.

01. Prowadząca wyjaśnia zabawę z kartami Dixit 02. Dzieci wybierają karty 03. Dzieci prezentują emocje utrwalone na kartach 04. Uczniowie prezentują karty z emocjami 05. Uczniowie prezentują karty z emocjami 06. Prowadząca czyta fragmenty książki 07. Prowadząca czyta fragment książki 07. Rozmowa o emocjach 08. Uczniowie wykonują kostki emocji 09. Uczniowie wykonują kostki emocji 10. Uczniowie wykonują kostki emocji 11. Zabawa z Dobble XXL

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Książka oraz kostki emocji

    Książka oraz kostki emocji