„Józef Załęski — kopie mistrzów malarstwa” — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 sierpnia 2024

„Im więcej kopii na świecie, tym silniejsza jest moc oryginału…” Olga Tokarczuk Bieguni

Cytat ten doskonale koresponduje z twórczością autora wystawy pn. „Józef Załęski — kopie mistrzów malarstwa”, której wernisaż odbył się 20 czerwca 2024 r w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. Józef Załęski, bo o nim mowa, to twórca znany i ceniony nie tylko w regionalnym środowisku artystycznym. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, wieloletni nauczyciel I LO im. M. Kromera w Gorlicach od lat uprawia malarstwo sztalugowe figuratywne, a także zajmuje się kopiowaniem najbardziej znanych lub najdroższych arcydzieł malarstwa światowego. Jego wyjątkowe prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz w Europie.

Przybyłych na wernisaż gości przywitała dyrektor MBP w Gorlicach — Joanna Kalisz-Dziki. W imieniu nieobecnego podczas wydarzenia twórcy, głos zabrała jego siostra — Pani Urszula Turek. Podzieliła się opowieścią o sylwetce twórczej brata i dziękując za obecność, zaprosiła gości do obejrzenia wystawy. Ekspozycja ukazuje bardzo ciekawy fragment dorobku artystycznego autora. Starannie dobrane kopie słynnych dzieł wprost zachwyciły uczestników wernisażu. Z usług kopistów korzystają muzea i inne instytucje. Kopiami zastępuje się czasem w muzealnych ekspozycjach oryginały znajdujące się w konserwacji bądź wypożyczone na dłużej. Niełatwą sztuką jest kopiowanie dzieł wielkich mistrzów. Kopie Pana Józefa Załęskiego to kunsztowne i niezwykłe prace. Ekspozycja umiejscowiona w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach i w sali Pod Sową składa się z dwóch części – dominujące są kopie znanych arcydzieł malarstwa światowego, drugą część stanowią autorskie prace gorlickiego artysty. To barwne panoptikum jest ciekawą podróżą przez historię sztuki, w którą po prostu trzeba wyruszyć!

Serdecznie gratulujemy Panu Józefowi Załęskiemu talentu i pasji. Dziękujemy za możliwość przygotowania tej intrygującej i pięknej ekspozycji, która pokazuje jak wiele obliczy miała i może mieć sztuka. Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Paul Cézanne, Pablo Picasso w Gorlicach? Tak! Ale tylko w MBP Gorlice. Zapraszamy do odwiedzenia naszej Biblioteki i zwiedzania wystawy Józefa Załęskiego, która potrwa do 30 sierpnia 2024 r.

sala pod sową pełna gości widok na obrazy zwiedzajacy podczas ogladania obrazów kobieta wpisuje się do księgi zwiedzajacy podczas ogladania obrazów kobieta wpisuje się do księgi wspolne zdjęcie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie plakat

    plakat