Oni ratowali Żydów — bohaterskie postawy mieszkańców ziemi gorlickiej w czasie okupacji
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na spotkanie z Urszulą Karasińską, które odbędzie się 14 listopada 2024 (czwartek) o godz. 18.00 w sali Pod Sową MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1).
Urszula Karasińska — absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej UJ, życie zawodowe związała z Biblioteką Naukowo-Techniczną, filią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Świadkowie lokalnej historii”, trwającego od 2017 r. do dziś. Dzięki niemu na stronie internetowej MBP w Gorlicach można odsłuchać około 150 wywiadów z mieszkańcami Gorlic i powiatu gorlickiego. Wnuczka Jana Benisza odznaczonego medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Córka Władysława Boczonia, autora monografii „Żydzi gorliccy”, która stanowi podstawę w naukowych badaniach nad losami gorlickich Żydów. Autorka cyklu wydawniczego Gorlickie ulice – tak je pamiętamy: Stróżowska (2020), Jagiełły (2022), 3 Maja (2023), Ks. Świeykowskiego, Piłsudskiego, Narutowicza, Łukasiewicza (2024), w którym zawarła wiele wspomnień gorliczan dotyczących żydowskich mieszkańców Gorlic. Na podstawie tych opowieści w 80. rocznicę likwidacji gorlickiego getta Grupa Teatralna GCK „Otwarte Drzwi” przygotowała przejmującą uliczną etiudę „Puste ulice”, oddając hołd ofiarom tamtych dni.
Spotkanie „Oni ratowali Żydów — bohaterskie postawy mieszkańców ziemi gorlickiej w czasie okupacji” organizowane jest w ramach projektu „Więzi polsko-żydowskie w Galicji — literacko-edukacyjne spotkania z historią.” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.