Książki miesiąca — kwiecień 2017
Oddział dla Dzieci
Bestard Aina
Co kryje las? / [ilustracje] Aina Bestard ; [tekst Mirea Trius ; tłumaczenie Monika Lutz]. — Warszawa : Wydawnictwo Tatarak, cop. 2016. — [25] s. : il. kolor. ; 29 cm + magiczne szkiełka.
„Las jest cichy. Z daleka widać tylko gęstwinę. Ale uważne oko dojrzy coś więcej”. Wycieczka do lasu może się stać fascynującą przygodą. Książka autorstwa Ainy Bestard Co kryje las? zaprasza do odkrywania oszałamiającego bogactwa przyrody. Z pozoru las wydaje się pusty i uśpiony, widać tylko kontury drzew w kilku kolorach, lecz po chwili widzimy już jego mieszkańców. Drzewa, rzeki i trawy są pełne życia. Wystarczy tylko dobrze przyjrzeć się leśnym pejzażom. Kto mieszka w drzewach, a kto w trawie? Jakie tajemnice skrywa kora drzew? Dlaczego wiosenna łąka przypomina falujący ocean? Która tajemnica lasu jest najpilniej strzeżona? Jakie zwierzęta mieszkają pod ziemią? Jakie stworzenia lubią wilgoć? Kto się ukrył pod liśćmi nenufarów? Jak się zmienia przyroda podczas deszczu? Kto nie śpi w nocy? Wystarczy popatrzeć przez dołączone do książki trzy kolorowe lupy i magiczne, kolorowe szkiełka zamieniają obrazki w żywą opowieść o życiu lasu i jego mieszkańców. Patrząc przez zieloną, widzimy śpiący las. Kiedy użyjemy niebieskiej, możemy dostrzec pierwsze oznaki życia. Zaś czerwona pokazuje las tętniący życiem. Jeżeli jesteśmy wnikliwymi obserwatorami, zauważymy zwierzęta w różnych sytuacjach. Niektóre budzą się w nocy, inne lubią deszcz, możemy podejrzeć, jak jedzą swoje przysmaki, a nawet zobaczyć ciężarną niedźwiedzicę. Mnóstwo się tu dzieje, każda strona kryje pełno tajemnic, każda ilustracja zachwyca oryginalnością. Wystarczy tylko uważnie patrzeć — spojrzeć przez lupę i dać się zaczarować!
poleca Katarzyna Marchwica
Wypożyczalnia dla Dorosłych
Feeser Sandra
Potępiony umysł / Sandra Feeser. — Gdynia : Wydawnictwo Novae Res, cop. 2016. — 270, [2] s. ; 20 cm.
Autorka, zainspirowana wydarzeniami z własnego życia, stworzyła postać Moniki. Główna bohaterka wiedzie szczęśliwe życie, ma własny dom, kochającego męża, z którym spodziewa się długo oczekiwanego dziecka. Sielanka kończy się jednak, gdy dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku, po którym Monika traci sens życia, popada w depresję, dręczą ją złe sny. W śnionych przez nią koszmarach staje się świadkiem okrutnych wydarzeń. Widzi, jak młode dziewczyny zostają brutalnie zamordowane. Jak dalej potoczą się losy Moniki? Czego jeszcze dowie się ze swoich snów? Potępiony umysł to udany debiut literacki Sandry Feeser. Wartka i interesująca fabuła trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.
poleca Maria Górska
Czytelnia Główna
Wachowicz Barbara
Matki wielkich Polaków. Serce mojej ojczyzny — mamo! / Barbara Wachowicz. — Warszawa : Sport i Turystyka — Muza, 2016. — 651, [5] s. : il. ; 25 cm.
Co współczesny człowiek wie o matkach wielkich Polaków — Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza czy Żeromskiego? Kim były? Czym się zajmowały? Z jakich rodzin pochodziły? Jakie były ich relacje z wybitnymi dziećmi? Jakie metody wychowawcze stosowały? Jakie odnosiły sukcesy i jakie spotykały je klęski? By poznać odpowiedzi na te i inne pytania, należy sięgnąć po najnowszą książkę Barbary Wachowicz — niekwestionowany autorytet w dziedzinie biografistyki znanych i cenionych Polaków — pt. Matki wielkich Polaków. Serce mojej ojczyzny — mamo.
Autorka, słusznie nazwana „pisarką losu polskiego”, z pasją i zaangażowaniem podjęła się jakże trudnego tematu — opisania sylwetek matek dziesięciu wybitnych Polaków żyjących między XVII a XX wiekiem, niejednokrotnie pozostających w cieniu swoich znanych i cenionych dzieci. Bohaterkami publikacji są matki: króla Jana III Sobieskiego — Teofila z Daniłłowiczów Sobieska; Tadeusza Kościuszki — Tekla z Ratomskich Kościuszkowa; Adama Mickiewicza — Barbara z Majewskich Mickiewiczowa; Juliusza Słowackiego — Salomea z Januszewskich Słowacka; Fryderyka Chopina — Justyna z Krzyżanowskich Chopinowa; Henryka Sienkiewicza — Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa; Jana Kasprowicza — Józefa z Kloftów Kasprowiczowa; Stefana Żeromskiego — Józefa z Katerlów Żeromska; Lilki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej — Maria z Kisielnickich Kossakowa oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego — Stefania z Zieleńczyków Baczyńska.
Autorka ukazuje relacje, jakie panowały między matkami a utalentowanymi dziećmi, prezentuje ich zmagania z losem, dramaty i radości. Książka zawiera wiele rewelacyjnych, nieznanych dokumentów, jak na przykład dowody szlachectwa Barbary Mickiewiczowej, zeznania Salomei Słowackiej w procesie, który wytoczono konspiratorom czy niebywałe odkrycie powieści Stefanii Sienkiewiczowej. Portrety bohaterek wzbogacają ich listy, wspomnienia oraz pamiętniki. Poznajemy wartość i rangę dziedzictwa matek w życiu, osobowości i twórczości genialnych dzieci.
„Matka — to była moja największa osłoda i pociecha” — wyznawał Mickiewicz.
„Jeśli mam poezję w sercu, to od ciebie wziętą” — pisał Słowacki Salomei.
„Matce zawdzięczam wszystko” — powiedział Kasprowicz u szczytu sławy.
„Moje ty najukochańsze Momo” — adresowała list Lilka Jasnorzewska.
„Ukochanej, najdroższej Matce” — dedykował swe wiersze Baczyński.
poleca Judyta Rosin
Filia Zawodzie
O'Connor Anne-Marie
Złota dama. Niezwykła opowieść o arcydziele Gustawa Klimta, portrecie Adeli Bloch-Bauer / Anne-Marie O'Connor ; przeł. Tomasz Pichór. — Warszawa : W.A.B. — Grupa Wydawnicza Foksal, 2016. — 430, [2] s. : il. ; 21 cm.
Spotkanie Adeli Bloch-Bauer (żydowskiej arystokratki) i Gustawa Klimta (artysty uwielbianego przez kobiety, nazywanego heretykiem wśród ówczesnych krytyków sztuki) zaowocowało obrazem okrzykniętym mianem „austriackiej Mony Lisy”.
Anne Marie O’Connor z dużą wnikliwością opisała historię rodu Blochów–Bauerów, zobrazowała życie przedwojennego Wiednia, jego arystokracji i artystów, opisała przerażające czasy holokaustu oraz losy Austrii podczas II wojny światowej. I na tym tle przedstawiła historię sztuki i twórczości Klimta, niespotykanych mozaikowych obrazów oraz jego modelek i koneserek sztuki.
Autorka opisała niesłychane losy obrazu Złotej Damy, kulisy powstania portretu Adeli Bloch-Bauer, jego zagarnięcia przez nazistów oraz prawie dziesięcioletnią batalię sądową prowadzoną przez potomkinię Adeli — Marię Altmann — o zwrot należącego do rodu arcydzieła Klimta Złotą Adelę.
Historia najsłynniejszej modelki Gustawa Klimta oraz dzieje jego arcydzieła to obowiązkowa pozycja nie tylko dla koneserów sztuki.
poleca Barbara Warywoda