Książki miesiąca — wrzesień 2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 września 2017

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Nowaczyk Jolanta

Ala ma kota, a Ali? Zdanka pierwsza klasa / Jolanta Nowaczyk ; ilustrowała Daria Solak. Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016. — [56] stron : ilustracje ; 21 cm.

Małym poliglotom polecamy książkę Jolanty Nowaczyk pt. Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa — niebanalną antologię pierwszych zdań z całego świata. „Ala ma kota” — od tych słów zaczynał się kiedyś polski elementarz. Jeśli chcecie się dowiedzieć, od jakich słów zaczynają naukę czytania dzieci z innych krajów, to zapraszamy do fascynującej podróży po elementarzach z dwudziestu pięciu państw. „Søren jest chłopcem, a Mette jest dziewczynką”, „Szana szyje na maszynie”, „Wiśnie, wiśnie, wiśnie zakwitły”, „Pora deszczowa bardzo zelżała”, „Lajla doi krowę”, „Ali, spójrz na konia” — to tylko niektóre „pierwsze, najbardziej elementarne obrazy, z którymi obcują początkujący czytelnicy”.

Każda strona tej niezwykłej publikacji zawiera jedno proste i zapisane w oryginalnym języku zdanie, jego wymowę oraz polskie tłumaczenie. Z pierwszych słów i fraz mali czytelnicy mogą się dowiedzieć co nieco o danym kraju, jego religii, kulturze i języku, a nawet używanym w nim alfabecie. Czytankę wzbogacają ilustracje Darii Solak. Stylizowane na dziecięce rysunki przybliżają charakterystyczne elementy kultury i tradycje danego państwa i dzięki temu, patrząc na obrazek, wiemy, gdzie zawędrowaliśmy. Książka Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa pokazuje językową różnorodność świata i zachęca do rozmów o innych kulturach. To świetna lektura nie tylko dla najmłodszych.

poleca Katarzyna Marchwica 


Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Kulinarne wędrówki po Małopolsce: ludzie, miejsca, potrawy / redakcja Wojciech Harpula ; opracowanie graficzne Grażyna Gajewska. Kraków: Polska Press Grupa, 2016. — 143 strony : ilustracje ; 31 cm.

Kulinarne wędrówki po Małopolsce to wyjątkowa podróż po niezwykłej krainie smaków i zapachów, a także tradycjach i kulturze ludowej Małopolski. Przewodnik ten prowadzi czytelnika przez poszczególne powiaty województwa małopolskiego, a w każdym z tych regionów znajdziemy zbiór najlepszych przepisów na tradycyjne dania. Poznamy także najbardziej urokliwe miejsca oraz ciekawostki historyczno-turystyczne danego powiatu. Warto udać się w kulinarną podróż po Małopolsce, posmakować, poczuć i zobaczyć ten niezwykły region. A zatem smakujmy razem Małopolskę, bowiem naprawdę palce lizać.

poleca Agnieszka Labut-Biel


Czytelnia Główna

Okładka książki

Tamblyn Doni

Śmiej się i ucz. 95 sposobów wykorzystania humoru do zwiększenia efektywności nauczania i szkolenia / Doni Tamblyn ; przeł. Dorota Wąsik.

Doni Tamblyn jest prezesem firmy szkoleniowej i konsultingowej z siedzibą w Pensylwanii, która pomaga przedsiębiorcom pozyskiwać utalentowanych pracowników i w szybkim tempie podnieść ich umiejętności. W książce Śmiej się i ucz udowadnia, że wykorzystanie humoru podczas szkoleń może przynieść znakomite rezultaty. Właściwie użyty humor zbliża i angażuje uczestników szkoleń, pomaga im w zapamiętaniu nowych treści, wspiera krytyczne myślenie, a także redukuje odczuwany stres. Autorka przekonuje, że nawet najbardziej poważani trenerzy, bez obaw o narażanie się na śmieszność, mogą wprowadzać elementy humoru i rozrywki do sesji szkoleniowych. Udziela wielu cennych rad i wskazówek.

poleca Ewa Bochenek


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna

Okładka książki

Domowe lekcje matematyki / Danuta Zaremba. Gliwice : Helion, cop. 2016. — 206 s. : il. ; 24 cm.

Matematyka jest królową nauk, tylko jak przekonać o tym dzieci? Przedmiot ten w szkole podstawowej bywa dla uczniów przyjemnością albo udręką — w zależności od tego, jak dużo z niej rozumieją i na ile przydaje im się w codziennym życiu. Jej podstawy muszą poznać wszyscy, nie tylko młodzi miłośnicy abstrakcji, liczb i łamigłówek. Zdecydowana większość z nich będzie kiedyś zdawać ją na maturze, warto więc zadbać o to, by dzieci zrozumiały fundamentalne prawa matematyki, polubiły ją i zaczęły samodzielnie kombinować, jak rozwiązać zadania, a nie jedynie wyuczyć się schematów.

Autorka zamieściła tu scenariusze zajęć, propozycje ćwiczeń i zadań dla uczniów klas 4–6. Rodzice i nauczyciele znajdą w tej publikacji podstawową wiedzę matematyczną wraz ze szczegółowymi wskazówkami metodycznymi, które ułatwią im wyposażenie dzieci w umiejętność wykonywania działań, badania własności figur czy brył, rozwiązywania zadań tekstowych bez narzucania jedynie słusznej drogi dochodzenia do właściwego wyniku. To wspaniała pozycja dla wszystkich, którzy chcą przekonać swoje latorośle, że matematyka da się rozumieć!

poleca Urszula Karasińska