Biblioteka: dobre miejsce dla człowieka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 grudnia 2015

O prawdziwości tych słów mogli się przekonać uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieśniku, którzy w myśl hasła „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam — wchodzę” odwiedzili naszą gorlicką książnicę. Młodzi czytelnicy wzięli udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich.

Najpierw odwiedziła nas grupa starsza — uczniowie klas 4–6. Wizytę rozpoczęli od Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, gdzie pani Ania zapoznała ich z księgozbiorem, wyjaśniając oznaczenia cyfrowe i literowe znajdujące się na grzbietach książek. Poznali mnóstwo bibliotecznych tajemnic, niektórzy wypożyczyli ciekawe lektury (doskonałe na długie zimowe wieczory). Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Czytelni dla Dzieci. Tam obejrzeli prezentację multimedialną, z której się dowiedzieli, jak szukać książek, korzystając z katalogów online. Następnie, za pomocą tabletów, wyszukali w bibliotecznym katalogu informacji według różnych kryteriów (autor, tytuł, hasło przedmiotowe).

Skąd się biorą książki w bibliotece? Tego dowiedzieli się uczniowie klas 1–3. Obejrzeli prezentację Droga książki — od pisarza do czytelnika. Zaprezentowałam im publikacje z puzzlami, szablonami, a także książki grające i posiadające ruchome elementy. Uczniowie mieli również okazję poznać tablety, sprawdzić, jak działają aplikacje edukacyjne i jak się czyta wirtualne książeczki w iPadach, które otrzymaliśmy w ramach projektu „Tablety w twojej bibliotece”.

 

katalog on-line MBP karta katalogowa co oznacza UKD wyszukiwanie informacji w katalogach on-line 1 wyszukiwanie informacji w katalogach on-line 2 wyszukiwanie informacji w katalogach on-line 3 uczniowie przeglądają księgozbiór w Wypożyczalni dla Dzieci uczniowie przeglądają księgozbiór w Wypożyczalni dla Dzieci uczniowie przeglądają księgozbiór w Wypożyczalni dla Dzieci prezentacja - droga książki do czytelnika interaktywna Lokomotywa 1 zabawa z lokomotywą na ekranach tabletów 1 zabawa z lokomotywą na ekranach tabletów 2 zabawa z lokomotywą na ekranach tabletów 3