Książki miesiąca — luty 2018

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 stycznia 2018

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

West Kay (1955– )

50 rzeczy, o których młoda dama wiedzieć powinna. Co robić, co mówić, jak się zachować / Kay West, John Bridges, Bryan Curtis ; przełożyła Katarzyna Ciarcińska. Warszawa : Instytut Wydawniczy Pax, copyright 2016. — 201, [3] strony ; 22 cm.

Chociaż zasad dobrego wychowania nie naucza się dzisiaj tak jak dawniej, nie oznacza to, że przestały być ważne. W książce 50 rzeczy, o których młoda dama wiedzieć powinna każda dziewczyna znajdzie drobne, lecz bardzo ważne wskazówki na temat savoir-vivre. Dobre maniery nigdy nie wychodzą z mody, dlatego warto wiedzieć, jak przyjmować komplementy, jak kogoś przedstawiać, jak sobie radzić w nagłych przypadkach, jak stawiać granice, jak stosownie się ubierać. W dzisiejszych czasach wiele zasad kindersztuby poszło już w zapomnienie i nasze zachowania stały się bardziej swobodne, jednak są reguły ponadczasowe. Warto je znać, choćby po to, by nie zostać uznanym za osobę źle wychowaną. Szereg praktycznych i przydatnych wskazówek popartych przykładami z życia zaintryguje każdą małą i dużą dziewczynę.

poleca Beata Mituś


Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Śliwińska Monika (1978– )

Wyspiański. Dopóki starczy życia / Monika Śliwińska. Warszawa : Wydawnictwo Iskry, copyright 2017. — 513, [3] strony : ilustracje, fotografie ; 25 cm.

W książce Wyspiański. Dopóki starczy życia autorka zabiera nas w podróż do Krakowa przełomu XIX i XX wieku, gdzie głównym bohaterem jest Stanisław Wyspiański. Monika Śliwińska stworzyła portret człowieka niezwykle fascynującego, ale trudnego do opisania. Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów oraz pamiętników autorka rekonstruuje mało znany portret Wyspiańskiego. Przedstawia nam dramatyczny zapis losów człowieka, za którym przez całe życie podążała śmierć, a także męża i ojca, dla którego rodzina była świętością, aż w końcu genialnego malarza, poetę, reformatora teatru, artystę, który przez swoje dzieła chciał sięgnąć nieśmiertelności. Czy Wyspiański był zakochany w swojej żonie? Na co zmarł? Jak wyglądał jego pogrzeb? Jakie były losy jego dzieci? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszej publikacji Monika Śliwińskiej pt. Wyspiański. Dopóki starczy życia.

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna

Okładka książki

Carbonell David A.

W pułapce niepokoju. Jak przechytrzyć własny mózg i przestać się zamartwiać / David A. Carbonell ; z przedmową Sally M. Winston ; tłumaczenie Maria Moskal. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017. — 235, [4] strony ; 23 cm.

Niepokój jest zjawiskiem powszechnym, występuje, gdy doświadczamy myśli sugerujących niepomyślny przebieg przyszłych wydarzeń. Zbyt częste i nieuzasadnione obawy o przyszłość uprzykrzają życie i mogą prowadzić do ogólnej frustracji. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z niepokojem. W swojej książce dr Carbonell — psycholog kliniczny, specjalizujący się w leczeniu zaburzeń lękowych — rezygnuje z prób analizowania czy eliminowania tego odczucia i kładzie nacisk na konieczność zmiany relacji człowieka z niepokojem tak, by obecność wątpliwości i niepokojących myśli powodowała jak najmniej cierpienia. Znajdziemy tu przykłady i opisy typowych procesów myślowych determinowanych przez niepokój oraz wiele prostych metod na ograniczenie lęku i jego wpływu na życie. Książka jest kierowana do osób, które nadmiernie się martwią oraz ich bliskich, ale także do specjalistów, którzy próbują takim ludziom pomagać.

poleca Tomasz Hryc


Filia Magdalena

Okładka książki

Groen Hendrik

Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i ¼ / z niderlandzkiego przełożył Ryszard Turczyn. Wydanie 4. — Warszawa : Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz, 2017. — 398, [1] strona ; 21 cm.

Małe eksperymenty ze szczęściem ukazują nam świat miłego, kulturalnego, starszego pana Hendrika, który mieszka w domu spokojnej starości. Pewnego dnia postanawia zmienić swoje codzienne życie i zaczyna prowadzić dziennik. Ale nie jest to zwyczajny dziennik. Zmierza się bowiem z tematami tabu, takimi jak m.in. alzheimer, ukazuje problemy, którym muszą stawić czoła wszyscy starsi ludzie. Bez ogródek opisuje swoje absurdalne przeżycia (np. kto doprowadził do śmierci rybek na trzecim piętrze?) i przemyślenia — nieraz pełne ironicznego humoru. Jest to książka przepełniona dowcipem, ucząca dystansu do spraw poważnych, a sam autor — który pozostaje anonimowy — wypowiada się o niej: „Ani jedno zdanie nie jest kłamstwem, chociaż nie każde słowo jest prawdziwe”.

poleca stażystka Katarzyna Hajduk