Tydzień z Internetem — relacja z wydarzenia
Z Internetu korzystają miliony użytkowników na całym świecie, ale jak każdy wynalazek, chociaż daje nam wiele możliwości, niesie za sobą również zagrożenia. W warsztatach na temat bezpieczeństwa w wirtualnym świecie oraz niebezpieczeństw mogących wynikać z nieświadomego korzystania z Internetu rozmawiała z uczniami klasy 4a z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach pani aspirant Karolina Gurba z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach zajmująca się profilaktyką społeczną i bezpieczeństwem cyfrowym.
Internet to doskonałe narzędzie służące do pracy i rozrywki, ale także wielki śmietnik, który niekiedy zastępuje młodym ludziom inne wartości. Dlatego niezwykle ważne jest, by nie zatracić się w wirtualnym świecie, rozsądnie korzystać z jego zasobów, weryfikować informacje oraz myśleć o tym, co publikujemy w portalach społecznościowych. Młodzi internauci zdobyli wiedzę na temat wielu zagrożeń, m.in. hitikomori, cyberbullying, stalking, groźby karalne, znieważenie czy oszustwa internetowe. Obejrzeli także film Nieznajomi znajomi, czyli 007 wyloguj się, mówiący o zachowaniu prywatności w Internecie i komputerowych znajomościach oraz przestrzegający przed zdradzaniem haseł, korespondowaniem z nieznajomymi czy udostępnianiem danych osobowych.
Podczas drugiej części spotkania zorganizowanej dla seniorów mówiliśmy o zagrożeniach czyhających na osoby starsze nie tylko w świecie wirtualnym, lecz także w tym całkiem realnym. Zaproszeni goście ostrzegali przed popularnymi metodami oszustw, których ofiarami padają niejednokrotnie seniorzy. Okazuje się bowiem, że nawet znany wszystkim sposób wyłudzania pieniędzy „na wnuczka” doczekał się wielu zmodyfikowanych wersji, które w pierwszej chwili mogą zostać nierozpoznane. Puentą spotkania była myśl, aby zawsze pozostawać czujnym w nietypowych sytuacjach i weryfikować niepewne informacje otrzymane od osób nieznanych.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem 2018 (Get Online Week). Misją twórców kampanii jest popularyzowanie postawy świadomego użytkownika Internetu, a tegoroczny motyw przewodni — krytyczne myślenie — nawiązuje do tematu wiarygodności informacji.
Więcej o tegorocznej odsłonie akcji dowiedzcie się na www.tydzienzinternetem.pl.