WIELCY NIEOBECNI
W programie tegorocznej edycji Festiwalu obok cyklu wydarzeń koncentrujących się na życiu i twórczości Zygmunta Haupta zaplanowano także blok spotkań monograficznych, podczas których uwaga zostanie poświęcona m.in. pisarstwu Andrzeja Bursy, Tadeusza Gajcego i Jarosława Iwaszkiewicza — autorów zajmujących ważne miejsce w krajowej historii literatury XX wieku.
Pierwszym z gości cyklu moderowanego przez Darka Foksa będzie WOJCIECH BONOWICZ — poeta, publicysta, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, autor najnowszego opracowania utworów ANDRZEJA BURSY Dzieła (prawie) wszystkie, wydanego w Wydawnictwie Znak w 60. rocznicę śmierci poety. Spotkanie BURSA. POETA RADYKALNY(27.09, czwartek) to okazja do rozmowy nie tylko o dorobku poetyckim Bursy, lecz także o jego prozach czy próbach dramatycznych (również tych dotąd nie publikowanych). To pierwszy tak obszerny zbiór tekstów legendarnego i przedwcześnie zmarłego przedstawiciela pokolenia „Współczesności”, za sprawą którego czytelnicy otrzymują możliwość pełnego oglądu dorobku, jaki po sobie pozostawił.
GAJCY. ROCZNIK 1920 (28.09, piątek) to wydarzenie, w ramach którego festiwalowa publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w rozmowie z PROF. STANISŁAWEM BERESIEM — historykiem literatury, krytykiem, eseistą, poetą i tłumaczem, wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim. Przyczynkiem do rozważań nad życiorysem i pisarstwem czołowego przedstawiciela pokolenia Kolumbów jest wydana w 2016 roku przez Wydawnictwo Czarne obszerna biografia Gajcy. W pierścieniu śmierci, w której prof. Bereś prześwietla tragiczne życieTADEUSZA GAJCEGO, sięgając do wspomnień rodziny oraz znajomych, ale przede wszystkim dogłębnie analizując twórczość niewątpliwie jednego z najwybitniejszych poetów okresu wojennego.
Trzecim z bohaterów cyklu będzie JAROSŁAW IWASZKIEWICZ, który w Miejskiej Bibliotece Publicznej pojawi się za sprawą ANNY KRÓL — pisarki, autorki książek Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie, Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego, a także redaktorki i współautorki publikacji Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia. IWASZKIEWICZ. NAPRAWDĘ (28.09, piątek), czyli nie tyle rozważania o samej twórczości wybitnego pisarza, co intymna podróż, której kierunki wyznaczać będą z jednej strony przedmioty najbliższe autorowiPanien z Wilka, a z drugiej uczucie, jakim darzył z wzajemnością Jerzego Błeszyńskiego i stanowiąca zapis ich miłości, poruszająca korespondencja.
Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny pod zakładką PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.