Z RÓŻNYCH STRON

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 września 2018

Festiwalowi im. Zygmunta Haupta przyświeca cel, jakim jest promowanie wartościowych zjawisk literatury współczesnej, a także zachowanie pamięci i namysł nad dorobkiem pisarzy i artystów, który to jest ważny dla utrwalenia polskiej i europejskiej tożsamości kulturowej. 

baner

Szacunek dla różnorodności, rozmaitych sposobów wyrażania siebie i perspektyw postrzegania świata to wartości, na które zwracamy szczególną uwagę, zapraszając na kolejne festiwalowe wydarzenia.

Jeden z zaplanowanych na pierwszy dzień Festiwalu punktów programu stanowi ukłon w stronę artysty pochodzącego z Sądecczyzny. MARYAN. MALARZ Z NOWEGO SĄCZA (27.09, czwartek) to spotkanie poświęcone życiu i twórczości PINCHASA BURSTEINA, pseud. Maryan, malarza urodzonego w 1927 roku w Nowym Sączu, a zmarłego 50 lat później w Nowym Jorku. Zapraszamy na spotkanie z EWĄ ANDRZEJEWSKĄ i KRZYSZTOFEM BOJARCZUKIEM, współautorami — wraz z Andą Rottenberg — książki Pokój Maryana. Maryan w Nowym Sączu i w Nowym Jorku, podczas którego skupimy się na dorobku artystycznym i życiu tego boleśnie doświadczonego malarza–emigranta.

Za sprawą twórczości bohatera kolejnego wydarzenia publiczność przeniesie się w zupełnie inne obszary: nauki, filozofii i pisarstwa. W ramach wydarzenia LEM. PAN OD KOSMOSU (29.09, sobota) spotkamy się z WOJCIECHEM ORLIŃSKIM, który w 2017 roku przekazał czytelnikom biografię Lem. Życie nie z tej ziemi. Efekty pracy autora wykonanej podczas zgłębiania życiorysuSTANISŁAWA LEMA trafnie podsumowuje Krzysztof Varga, mówiąc, że Orliński „ukazując geniusza, postawił przed nami, owszem, człowieka z krwi i kości, ale również człowieka z sercem i duszą”.

Spotkaniem HRABAL, PAVEL. POSZUKIWACZE PIĘKNA (29.09, sobota) zachęcamy do udziału w literackiej podróży w kierunku naszych południowych sąsiadów — Czechów, u celu której znajduje się twórczość BOHUMILA HRABALA i OTY PAVLA. Życie i pisarstwo tych dwóch niezwykle barwnych osobowości stanowi przedmiot zainteresowań ALEKSANDRA KACZOROWSKIEGO — eseisty, prozaika, znawcy i tłumacza literatury czeskiej, autora biografiiOta Pavel. Pod powierzchnią i Hrabal. Słodka apokalipsa, dzięki którym polscy czytelnicy mają okazję bliżej poznać dwóch genialnych, czeskich mistrzów słowa.

Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny pod zakładką PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Okładka

    Okładka