NARRACJE, FABUŁY, SZKICE

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 września 2018

Prozie na Festiwalu im. Zygmunta Haupta poświęcony jest kolejny blok wydarzeń. Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w rozmowach na temat powieści Andrija Lubki i Macieja Płazy oraz publikacji krytycznoliterackiej, traktującej o dorobku pisarskim Andrzeja Stasiuka.

Wydarzenie ALBUM RODZINNY (28.09, piątek) to okazja do rozmowy z MACIEJEM PŁAZĄ — laureatem Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Robinson w Bolechowie to druga po Skoruniu prozatorska książka Płazy, który zaprasza czytelników w mury bolechowskiego pałacu, gdzie rozgrywają się historie nieproste, opowiedziane zmysłowym i sugestywnym językiem. To powieść — cytując za Dariuszem Nowackim — „dla tych, których stać jeszcze na skupienie, na lekturę niespieszną i koneserską. A nade wszystko dla tych, którzy nadal potrafią odróżnić literaturę zwaną piękną od produkcji książkowej, sztukę słowa od rynku książki”.

Nominowany w ubiegłym roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus Karbid to pierwsza powieść w dorobku ANDRIJA LUBKI — ukraińskiego poety, eseisty, prozaika, tłumacza i aktywisty społecznego, bohatera festiwalowego spotkania GRANICA UKRAIŃSKO-UKRAIŃSKA(30.09, niedziela). Proza ta wiele mówi na temat mentalności współczesnych Ukraińców, łącząc w sobie rozmaite konwencje — powieści przygodowej, satyrycznej, slapstickowej komedii, romansu z elementami czarnego humoru. Lubka obserwuje i analizuje postawy naszych południowo-wschodnich sąsiadów, kreśląc tym samym wciągającą historię nie tylko głównego bohatera, ukraińskiego idealisty i awanturnika, ale całego narodu, żyjącego na styku putinowskiej Rosji i Unii Europejskiej. Wydarzenie odbędzie się przy współpracy ze Zjednoczeniem Łemków, w gościnnych progach Centrum Kultury im. B.I. Antonycza.

Z kolei do Gorlickiego Centrum Kultury zapraszamy na spotkanie monograficzne MIEJSCA, LUDZIE, OPOWIEŚCI. O TWÓRCZOŚCI ANDRZEJA STASIUKA (30.09, niedziela), którego tematem będzie pisarstwo dyrektora artystycznego Festiwalu. Wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne Fraza książka Miejsca, ludzie, opowieści, zredagowana przez PROF. MAGDALENA RABIZO-BIREKDAMIANA NIEZGODĘ i MATYLDĘ ZATORSKĄ, zawiera zbiór tekstów krytycznoliterackich poświęconych dorobkowi literackiemu autora Jadąc do Babadag. Poruszają one szereg kluczowych dla recepcji tekstów ANDRZEJA STASIUKA kwestii, takie jak: tajemnica śmierci, podróżowanie, melancholia galicyjska czy relacja człowieka ze zwierzęciem.

Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny pod zakładką PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Okładka

    Okładka