FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ PIERWSZY

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 września 2018

 

Rozpoczynamy 4. edycję Festiwalu im. Zygmunta Haupta, trwające cztery dni literacko-artystyczne święto dla miłośników prozy, poezji, reportażu oraz twórczości Zygmunta Haupta — jednego z najwybitniejszych i niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy ubiegłego stulecia. Przybywajcie do Gorlic!

Inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce w Domu Polsko-Słowackim im. Dušana Jurkoviča, gdzie o godz. 12:00 rozpocznie się KONFERENCJA PRASOWA, podczas której zostanie przedstawiony program tegorocznej edycji oraz jej główne założenia. Wśród zaproszonych gości: Rafał Kukla — Burmistrz Gorlic, Andrzej Stasiuk — Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Joanna Kalisz-Dziki — Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, Janusz Zięba — Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, Natalia Hładyk — Sekretarz Zjednoczenia Łemków.

Następnie przeniesiemy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której będziemy uczestniczyć w spotkaniach autorskich i monograficznych. Zaczynamy o godz. 14:45 od wydarzenia BURSA. POETA RADYKLANY, poświęconego życiu i twórczości ANDRZEJA BURSY. Rozmowę z WOJCIECHEM BONOWICZEM, autorem opracowania Dzieł (prawie) wszystkich, wydanych ponad 70 lat po śmierci poety, poprowadzi Darek Foks.

Rozpoczynające się o godz. 16:00 spotkanie MARYAN. MALARZ Z NOWEGO SĄCZA to okazja do bliższego poznania sylwetki tragicznie doświadczonego przez los PINCHASA BURSTEINA — pochodzącego z Nowego Sącza malarza, którego prace znajdują się dziś w zbiorach europejskich i amerykańskich galerii oraz muzeów. Gośćmi Bartłomieja Kiełtyki będą EWA ANDRZEJEWSKA i KRZYSZTOF BOJARCZUK — współautorzy książki Pokój Maryana. Maryan w Nowym Sączu i w Nowym Jorku.

Z kolei Wojciech Bonowicz do rozmowy zaprosi BEATĘ CHOMĄTOWSKĄ — pisarkę, dziennikarkę, prezeskę Stowarzyszenia Stacja Muranów. Wydarzenie SZKLANE DOMYrozpocznie się o godz. 17:15, a jego osią będzie wydana w tym roku Betonia. Dom dla każdego, stanowiąca opowieść o idei masowego budownictwa mieszkalnego oraz zapis doświadczeń mieszkańców polskich i europejskich osiedli z „wielkiej płyty”.

Bohaterką ostatniego z zaplanowanych na czwartek spotkań będzie URSZULA ZAJĄCZKOWSKA — poetka i botaniczka, laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Punktem wyjścia do rozmowy prowadzonej przez Darka Foksa będzie minimum, drugi tom poetycki autorki, która za sprawą swoich utworów proponuje nowy język opisu relacji człowieka z przyrodą. Na wydarzenie ROŚLINY MÓWIĄ zapraszamy o godz. 18:30.

Pierwszy i niezwykle różnorodny dzień Festiwalu zakończymy w Gorlickim Centrum Kultury, gdzie o godz. 20:15 rozpocznie się KONCERT MIKOŁAJA TRZASKI — kompozytora i saksofonisty, współzałożyciela legendarnej formacji yassowej Miłość oraz wciąż aktywnego Łoskotu, któremu na scenie będzie towarzyszyć ANDRZEJ STASIUK czytający fragmenty swojego Dziennika pisanego później. Na wydarzenie wstęp wolny.

Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny pod zakładką PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie zdjęcie

    zdjęcie