Spotkanie autorskie z Jackiem Pałkiewiczem — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 listopada 2018

Czym jest pasja według Jacka Pałkiewicza? „To takie luksusowe hobby, któremu człowiek z przyjemnością się oddaje. Angażuje całe serce i energię, bo zachłanność świata związana jest z dociekliwością, poświęceniem, ryzykiem, hartem ducha, otwartością na inne kultury”. Jacek Pałkiewicz od zawsze wiedział, że będzie podróżnikiem i to nie była kwestia marzeń, tylko, jak sam powiedział: „chciałem to zrobić i zrobiłem”. Dziś jest jednym z najbardziej aktywnych podróżników i eksploratorów naszych czasów. Ta „niepospolita, żarliwa pasja pchała go ku wciąż nowym i nowym wyzwaniom, kreując jego życiowy scenariusz”.

A jak to się zaczęło? Najpierw były podróże bez paszportu do krajów tuż „za miedzą”. Nie zaspokoiły one jednak ciekawości świata. Dopiero ucieczka z bloku wschodniego do Włoch otworzyła mu drogę do dalszego eksplorowania naszego globu. Dwa lata pływał jako oficer na statkach „tanich bander”, pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Od połowy lat 70. XX wieku kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Momentem przełomowym w jego życiu było przepłynięcie w pojedynkę Atlantyku. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości. Jacek Pałkiewicz zyskał uznanie, a w jego życiu pojawiły się nowe możliwości i szanse na realizację kolejnych celów.

Licznie zebrani w sali Pod Sową czytelnicy mogli obejrzeć film i zdjęcia dokumentujące jego podróże i pracę. Eksplorował największe pustynie i dżungle świata. W 1996 roku zlokalizował źródło Amazonki. Został za to uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W 1983 roku założył pierwszą na naszym kontynencie szkołę przetrwania. Uczył kosmonautów, antyterrorystów, oficerów GROM-u, policji i Straży Granicznej strategii przetrwania w skrajnie surowych i niegościnnych środowiskach. Nadal szkoli kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia.

Całe jego życie to pokonywanie barier ciała i umysłu. „Cokolwiek robi, wkłada w to niespotykany zapał, tak jakby miał przed sobą jeden dzień życia i nic do stracenia”. Jaką cenę płaci się za przyjemność podróżowania? Według Jacka Pałkiewicza podróże to wielki trud, strach, niewygody, stres, a nierzadko także smak bliskiej śmierci. Cienka jest granica między odwagą a głupotą. „Kto nie zna strachu, ryzykuje, że mógłby nie wrócić do domu. Znaczy, że nie rozpoznałby w porę ukrytego zagrożenia. Właściwie spożytkowany strach jest ojcem odwagi”.

Jacek Pałkiewicz zawsze pokazuje świat, taki, jaki jest, a nie taki, jakim go kreują. Jego ostatnia książka Dubaj. Prawdziwe oblicze daje temu wyraz. Luksusowa, rocznicowa podróż, w którą wybrał się z żoną Lindą ukazała mu dwa oblicza tego miasta. Nie wszystko złoto, co się świeci — Dubaj, pustynny Manhattan, ma też ciemną stronę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

	Sala pod sową przygotowana na spotkanie autorskie		Pani Dyrektor wita gości		filmik przedstawiający dzisiejszego autora		filmik przedstawiający dzisiejszego autora		filmik przedstawiający dzisiejszego autora		filmik przedstawiający dzisiejszego autora		filmik przedstawiający dzisiejszego autora		publiczność		Jacek Pałkiewicz		Jacek Pałkiewicz		autor opowiada o swoich przygodach		autor opowiada o tym co jest najważniejsze żeby dotrzeć do celu		samotny rejs przez atlantyk		przepiekny widok który już nie istnieje chiny trzy przełomy Jangcy		Sala z goscmi prezentacja wyprawy do Chin		Tak oto się podróżuje w Afryce		publiczność		uroczystości w Peru u źródła Amazonki - niedawno odkrytego		publiczność		koniec prezentacji czas na pytania od publiczności		publiczność		niestety to już koniec Joanna Kalisz-Dziki wręcza upominki		niestety to już koniec Joanna Kalisz-Dziki wręcza upominki		czas na autografy		długa kolejna po autograf		autografy		autografy		autografy		autografy		autografy		autografy		wspólne zdjęcia z fanami		autografy		wspólne zdjęcia z fanami		wspólne zdjęcia z fanami		wspólne zdjęcia z fanami		Jacek Pałkiewicz podpisuje plakat ze spotkania		Jacek Pałkiewicz podpisuje plakat ze spotkania